Крок до повернення: що означає перереєстрація Києво-Печерської Лаври як монастиря у складі ПЦУ?

Крок до повернення: що означає перереєстрація Києво-Печерської Лаври як монастиря у складі ПЦУ?

Читать на русском

Усі церковні приміщення належать державі і можуть передаватись тільки в оренду

Читать на русском
Крок до повернення: що означає перереєстрація Києво-Печерської Лаври як монастиря у складі ПЦУ?
Лавра — частина ПЦУ

Усі церковні приміщення належать державі і можуть передаватись тільки в оренду

Києво-Печерську лавру офіційно зареєстровано як монастир у складі Православної церкви України (ПЦУ). Це сенсаційне повідомлення сколихнуло не лише релігійну спільноту. І не лише України. Розташований на печерських пагорбах чоловічій монастир давно і надійно зберігав за собою репутацію неприступної фортеці російської православної церкви. Чи призведе такий крок до падіння цієї фортеці? І якщо так, то наскільки швидко це може відбутися?        

Церковний переворот?

“1 грудня 2022 року було зареєстровано статут Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічого монастиря) Української Православної церкви (Православної церкви України). Відомості про цю юридичну особу в складі Помісної церкви внесені 2 грудня до Єдиного державного реєстру», – повідомив заступник голови Управління із зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ архієпископ Євстратій Зоря на своїй сторінці у Facebook. 

Згідно з рішенням Синоду, додав він, митрополит Епіфаній призначений очолювати монастир як юридичну особу.

Зоря нагадав, що Священний Синод ПЦУ ухвалив рішення про створення у складі Помісної Церкви чоловічого монастиря “Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра” ще 23 травня 2022 року. Це було зроблено “з метою відновлення історичної справедливості та подолання наслідків неканонічного підпорядкування української святині московському патріархату”.

Що про це думає московський патріархат та його “старший брат”?

В Українській православній церкві (в юрисдикції Московського патріархату) назвали новий монастир “фейковою релігійною структурою без монахів” і заявили, що “жодного відношення ця структура до реальної Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври не має”.

“Вона зареєстрована за іншою адресою, та її поява не є наслідком ліквідації справжньої лаври Української православної церкви, котрій були повернуті її історичні приміщення ще у 1988 році. До речі, відомості про паралельну юридичну особу під назвою “Києво-Печерська Лавра” у юрисдикції УПЦ КП існували у відповідному реєстрі ще на багато років раніше. Однак, ніякого монастиря УПЦ КП на місці Лаври в реальності ніколи не існувало. Те саме спостерігаємо і наразі – ПЦУ сповістила, що зареєструвала фейкову релігійну структуру без монахів”, – йдеться у заяві УПЦ МП.

У Російській православній церкві ввечері п’ятниці також прокоментували повідомлення про реєстрацію Києво-Печерської лаври як монастиря у складі Православної церкви України (ПЦУ). Радник московського патріарха Кирила Ніколай Балашов наголосив, що поки цією дією реєстрація Лаври за московським патріархатом не скасована. Але не виключив, що Україна може ухвалити рішення на політичному рівні.

А речник РПЦ Владімір Лєгойда у Telegram заявив, що новина про реєстрацію нової юридичної особи ПЦУ – це “частина зрежисованої кампанії, спрямованої на створення ілюзії підриву народної довіри до канонічної церкви”.

Що на це кажуть в Православній церкві України?

Зберігати спокій та дочекатися, коли у святині зазвучить молитва української мовою за мир та вигнання агресора з нашої країни, закликав вірян предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

“Сьогодні ми заклали один із наріжних каменів у міцну основу Помісної церкви, зробили вагомий крок для повернення української молитви до нашої національної святині – Печерської Лаври”, – написав він у своєму Facebook.

Епіфаній зазначив, що хтось радіє такому кроку, та насправді ще багато питань потребують відповідей та рішень. Водночас, вважає він, не варто применшувати значення того, що відбулося: “Сьогодні Українська Лавра справді набула суб’єктності, хоча поки що вона – як новонароджене немовля”.

Які практичні наслідки цього рішення?

Головне питання, яке хвилює наразі всіх, – чи означає поява монастиря ПЦУ, зареєстрованого в Лаврі, її передачу до рук Православної церкви України? 

“Ні, не означає, – стверджує шеф-редакторка інтернет-видання “LB.ua” Соня Кошкіна. – Це значить, що ПЦУ може заходити на територію так званої Верхньої Лаври, яка зараз є музейною і підпорядковується Мінкульту, точніше – Національному заповіднику, а той, в свою чергу, – Мінкульту”. 

За словами журналістки, на території Верхньої Лаври є декілька храмів, які не зайняті музеями і можуть використовуватися ПЦУ. Власне, так і планувалося. 

“Але сьогодні маємо лише факт реєстрації юрособи, не більше. Сам монастир ще треба організувати, зібрати братію, вибрати очільника (наразі – за посадою – ним є Блаженніший Єпіфаній) тощо. 

Процес не одного дня”, – пояснює Кошкіна.  

Уся земля та будівлі на території Києво-Печерської Лаври належать державі і можуть передаватись тільки в оренду. Для того, щоб “новонароджене немовля” отримало дах над головою, необхідне рішення Кабміну. За погодженням Мінкульту. 

В 2013 році, за часів президентства Януковича, уряд Азарова передав в безоплатне користування УПЦ МП частину Лаври, яка називається Нижньою. Там, власне, донині і розміщений монастир УПЦ, настоятелем якого є Павло Лєбідь.

У коментарі українській службі ВВС очільниця державної служби з питань етнополітики та свободи совісті Олена Богдан пояснила, що створення нової юридичної особи ПЦУ не є умовою укладання угод для користування будівлями на території Лаври. Це могло відбуватися і без такої реєстрації. А може не відбутись і після реєстрації.

“Реєстрація нової юридичної особи жодним чином не створює нових майнових прав і також не є необхідною передумовою для набуття нових майнових прав”, – повідомила Богдан.

Фактично у Києві може виникнути два монастирі Києво-Печерська Лавра. Один  – УПЦ, який зараз орендує у держави більшість приміщень заповідника. А другий – ПЦУ, який також претендуватиме на будівлі Лаври. І якщо й отримає їх, то в частині, яка називається Нижня Лавра. 

Не виключено, що все йде до ситуації, коли на одній території будуть проживати закляті вороги. Світове православ’я знає такі випадки. Приклад – Єсфігменський монастир на Афоні. 

Все залежить від того, наскільки далеко готовий зайти Володимир Зеленський у своєму намірі заборонити діяльність Української православної церкви Московського патріархату в Україні та чим завершиться перевірка законності перебування УПЦ МП в Києво-Печерській Лаврі.

Хронологія скандалу довкола Києво-Печерської лаври

Раніше Інформатор писав про те, в які скандали потрапляли священники УПЦ МП.

Також ми повідомляли, що митрополиту Кіровоградської єпархії УПЦ МП, соратнику патріарха Кирила, повідомили про підозру.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.