"Краще без хліба, але живі": як українці і їхні родини чекають евакуації в Афганістані

Читать на русском

Ця фотографія зроблена 21 серпня в аеропорті у Кабулі

Читать на русском
"Краще без хліба, але живі": як українці і їхні родини чекають евакуації в Афганістані

Ця фотографія зроблена 21 серпня в аеропорті у Кабулі

Ця фотографія зроблена 21 серпня в аеропорті в Кабулі. Громадяни України з паспортами на руках чекають евакуації в той час, як журналістка Катерина Малофєєва телефонує на гарячу лінію МЗС України і просить забрати біженців. Але українці так і залишилися в Афганістані. 

"Вони стояли біля заправки "Панджшер"- це південні ворота. Коли я телефонувала на гарячу лінію, мені говорили:"Нехай підходять до південних воріт","Нехай підходять до заправки "Панджшер". Я їм це говорила. І вони стояли з табличкою Ukraine. І як можна було не помітити 60-150 людей? Це дивно", - розповіла журналістка Інформатору .

На протязі декількох тижнів вона допомагає перебратися до України тим, хто змушений залишатися в Афганістані. 

Серед них не тільки українці. Катерина виділила дві категорії тих, хто потребує уваги нашого посольства. Перша - це чоловіки, які живуть в Україні, і досить довго - близько 15-20 років. Їхні діти в зв'язку зі спорідненістю теж мають українські паспорти, а дружини - ні. І вони знаходяться в Афганістані. І забрати їх зараз не представляється можливим.

"Вони розповідали про проблему - протягом декількох років вони намагалися запросити дружин в Україну, коли ситуація була спокійна, але їм відмовляли у візі на дружину. Хоча віза коштує грошей. І вони платили гроші, а їм відмовляли", - розповіла журналістка. 

Друга категорія - це ті, хто приїхав до Афганістану відвідати родичів або відзначити Курбан-байрам (ісламське свято - авт.). Передбачивши проблему з Талібаном, вони хотіли б вивезти сім'ю, але візу не дають. Також поширена ситуація, коли паспорт для виїзду до України просто не встигли зробити. 

27 серпня журналістці передали список тих, хто там залишився. І це 210 осіб. Щонайменше - тому, що вся робота не скоординована. З них 164 українці і 13 тих, хто має дозвіл на проживання. Крім цього, у списку - їхні члени сім'ї. 

 

ЧОМУ ВОНИ НЕ МОЖУТЬ ПОВЕРНУТИСЯ

Катерина розповіла, посилаючись на слова біженців, що спочатку українська сторона евакуювала кого завгодно, не тільки своїх громадян.

"Ось вони мені відповідають, що на один з українських рейсів пройшла велика кількість людей взагалі без паспортів. Не те, щоб без української реєстрації, візи або тимчасового проживання, а взагалі без паспортів. Просто тому, що паспорти загублені"

Наразі відсутність візи - це серйозна перешкода. Посольство Афганістану в Україні заявило Катерині про те, що вона потрібна людям для перетину кордону.  

Найпоширеніший варіант - подавати документи в посольство в Таджикистані. "Можна скористатися ситуацією, поки система не налагоджена належним чином, і в'їхати в Таджикистан на основі українського паспорту або посвідки на проживання". 

Але посольство України у Таджикистані не виходить на контакт і не пояснює процес евакуації, а у відповідь повідомляє тільки те, що "документи прийняті". 

На що розраховують біженці тут? "Краще посидіти без хліба, але живі", - відповідали афганці в інтерв'ю журналістці. За словами Катерини, вони надсилають паспорти і кажуть: "Будь ласка, евакуюйте, я беру на себе відповідальність. Всіх, хто буде жити зі мною, я їх буду забезпечувати". 

І люди кожен день сидять в аеропортах, запитують, коли будуть літаки, але поки не отримують відповіді. Деякі - в зоні ризику через демократичні настрої, співпрацю з НАТО або коаліційними організаціями - їм надходили погрози в соціальних мережах. Не можна виключати журналістів і активістів, які також не можуть полетіти додому. 

"Вони мені кожен день пишуть:"Чи є новини по ситуації? Чи буде літак? Чи буде літак?". Чесно кажучи, я не знаю, як їм відповідати тому, що я ж не співробітник МЗС. Але вони постійно запитують, чи є новини. А я думаю, що новин пару днів точно не буде", - сказала Катерина Малофєєва про тих, хто все ще залишається там. 

 

ЩО ГОВОРЯТЬ ДИПЛОМАТИ

31 серпня прес-секретар МЗС повідомив, що евакуацію українців з Афганістану продовжать і після виведення військ США, який завершився в той же день.

 "Дипломати разом з представниками інших відомств розробляють подальші безпечні шляхи виїзду, можливість використання інших аеропортів або наземних маршрутів. Як тільки з'явиться перша можливість, всі наші громадяни, які повідомили про себе українському посольству в Таджикистані, отримають інструкції щодо подальших дій ... Важливий момент : будь-які публічні нагнітання емоцій навколо евакуації шкодять роботі, створюють ризик як для тих, хто хоче виїхати, так і для тих, хто хоче їм в цьому допомогти. Працюємо 24/7 і нікого не залишимо напризволяще", - сказав прес-секретар МЗС. 

А сам міністр закордонних справ Дмитро Кулеба ще 23 серпня повідомив про те, що пам'ятає про решту 50 українців в Афганістані, і відомство відпрацьовує подальші шляхи повернення. І зазначив, що є підстави бути вдячними кожному українському дипломату, який займався організацією - заступнику міністра Євгену Єсіну, директора консульського департаменту Роману Горяйнову і послу України в Таджикистані Василю Серватюку.

 

"Краще без хліба, але живі": як українці і їхні родини чекають евакуації в Афганістані 1

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна вже евакуювала з Афганістану 160 осіб.Глава МЗС Дмитро Кулеба розповів, скільки українців залишилося в Афганістані, - подробиці тут.  

До цього Сполучені Штати Америки звернулися до влади України з проханням про допомогу в евакуації людей,яким загрожує небезпека. У той же час Польща припинила евакуацію з Афганістану, оскільки наближається повне виведення американських військ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Софія Єлагіна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.