Українцям рекомендують стати на облік в Центр зайнятості
На тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну станом на кінець листопада близько 5 мільйонів людей втратили роботу. При цьому новоявлені безробітні не стають на облік у Центри зайнятості, хоча могли би отримувати допомогу з безробіття. А чи зарахують до страхового пенсійного стажу період, коли людина стояла на обліку в Центрі зайнятості? Відповідь на це питання дали у Пенсійному фонді.
До страхового стажу для обчислення пенсії відносять ті періоди, протягом яких людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. А за період з дати набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (з 1 січня 2004 року) – щомісячно сплачено страхові внески.
У статті 24 цього Закону визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання чинності – у порядку, визначеному чинним законодавством.
Відповідно до статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” до стажу для обчислення пенсії зараховується період отримання допомоги з безробіття. Підставою для зарахування періоду до 1 січня 2004 року є записи в трудовій книжці, внесені органом державної служби зайнятості населення. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні або неточні записи, підтвердити період отримання допомоги по безробіттю можна на підставі відповідної довідки служби зайнятості, що передбачено Порядком підтвердження стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки книжки або відповідних записів за нею, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Після 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди, коли людина перебувала на обліку в центрі зайнятості та отримувала допомогу з безробіття (крім одноразової її виплати для організації підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації (стаття 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).
Законом України від 04.12.2020 № 1071-IX “Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої SARS-Corone 2 допомоги з безробіття, визначених статтею 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які зараховуються до страхового стажу під час обчислення пенсії, було доповнено. До раніше визначених додалися періоди отримання допомоги з часткового безробіття, у тому числі на період карантину через COVID-19.
Раніше ми повідомляли, що у грудні в Україні востаннє за рік відбудеться індексація пенсій. Перерахунок сум виплат пов’язаний із підвищенням прожиткового мінімуму, передбаченого у бюджеті на 2022 рік. Ті, хто мають мінімальні пенсії, отримають незначне підвищення у сумі 66 гривень, а до максимальних додадуть 660 гривень.