Президент України заявив, що досягнення перемир’я залежить від тиску на Росію. Він наголосив, що і Україна, і міжнародні партнери прагнуть якнайшвидшого завершення війни, а переговори з цього питання вже тривають
Президент України Володимир Зеленський заявив, що припинення бойових дій може відбутися вже в найближчій перспективі. Він наголосив, що у прагненні до цього об’єднані як українці, так і міжнародні партнери – США та Європа. За словами глави держави, ключ до реалізації такого сценарію – це посилення тиску на Росію.
Якщо зусилля партнерів будуть достатньо скоординованими, то мирні ініціативи можуть принести результати вже через кілька тижнів або місяців, заявив Зеленський. Таку заяву президент зробив під час візиту до Чернігівщини, відповідаючи на запитання журналістів про можливі терміни завершення війни.
"Припинення вогню - це дійсно найбільший шлях до закінчення війни. Але це не закінчення війни. Тому що, на жаль, ми маємо справи з тими, з ким ми маємо справи - з росіянами. І повне припинення вогню дає можливість і дає люфт, і дає час, щоб у України були ті гарантії безпеки, які забезпечать неповернення знов до гарячої стадії війни. Тобто вона відкриває шлях до реальної дипломатії. Саме вона, та частина війни. Саме воно - припинення вогню", – підкреслив Зеленський.
Президент також зазначив, що Україна обговорювала цей підхід із союзниками на різних міжнародних майданчиках. Зокрема, мова йдеться про зустрічі в США та Саудівській Аравії.
"Ми підкреслили, що ми хочемо швидкого закінчення війни, якомога швидше. Потім в Саудівській Аравії, ви знаєте, ми погодилися на безумовне припинення вогню. Руські на це поки що не погодились, ми це бачимо. Хоча ми знаємо, що розмови між американцями і руськими на цю тематику йдуть. Є непублічні розмови, вони є. І на сьогодні, як би ми по-різному не бачили деякі речі, але, безумовно, з американцями і з європейцями, є свої інтереси у всіх, але, безумовно, в питанні щодо якнайшвидшого припинення вогню всі ми об'єднані", – пояснив він.
Щодо можливих строків реалізації цього плану, Зеленський висловив обережний оптимізм.
"Це можливо зробити в максимально найближчі тижні. Може, місяці… Може бути по-різному, іноді все в один момент відбувається. Особливо з цією частиною закінчення війни. Гаряча фаза, ми вважаємо, - це повне припинення вогню… І ми б дуже хотіли, щоб вона була безумовна", – зазначив президент.
Він також додав, що цей крок є стратегічно правильним. І Україна його підтримує.
"Це шанс, щоби країни розпочали дипломатичні варіанти тих чи інших форматів діалогу. Вони дійсно різні можуть бути, абсолютно різні. На це потрібен час. І щоб ніхто ні на кого не тиснув під час цих діалогів, важливе припинення вогню. Тому що інакше це буде виглядати як, ну, зовсім неправильно", - наголосив Зеленський.
Раніше Київ і Москва погодили взаємне припинення ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури строком на 30 днів. 26 березня також стало відомо, що Україна узгодила зі США перелік стратегічних об’єктів, по яких Росія повинна припинити атаки в межах цієї угоди. Проте вже в ніч на 28 березня російські сили вкотре атакували підприємства групи "Нафтогаз", пошкодивши газовидобувні об'єкти.
Попри це, віцепрезидент США Джей Ді Венс запевнив, що домовленість про енергетичне перемир’я залишається в силі. Водночас у Генштабі ЗСУ наголосили, що російська пропаганда поширює неправдиву інформацію про нібито атаки українських сил на енергетичну інфраструктуру РФ та окупованих територій. Там підкреслили, що Сили оборони України не здійснювали таких ударів. Президент України наголосив, що проти Росії потрібно ввести більше санкцій, Україні допомагати з ППО, а між партнерами має бути більше взаємодії, тому що Путіну плювати на демократію.
Незважаючи на це, речник російського керівника Дмитро Пєсков заявив, що Росія залишає за собою право відмовитися від дотримання 30-денного режиму припинення вогню щодо енергетичних об’єктів. Цю позицію він озвучив на щоденному брифінгу для журналістів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.