Зараз реальна вартість однієї кіловат-години електроенергії становить близько 7 гривень, а українці платять 1,44 грн
Уряд розглядає можливість з 30 квітня підвищити тарифи на електроенергію для українців із 1,44 (1,68) грн за кВт/годину до 5,5 грн. Підвищення тарифу відбуватиметься поетапно. Про це пише видання Цензор з посиланням на власні джерела.
Зазначається, що остаточного рішення про підвищення тарифів в Кабміні ще не ухвалили. А в Офісі президента бояться соціального невдоволення через можливе зростання тарифів на тлі економічної кризи. Рішення залишати діючі тарифи, чи розпочати поступове підвищення, з'явиться після завершення опалювального періоду - 30 квітня.
Наразі в Україні діє диференційований тариф на електроенергію для населення. За обсягу споживання до 250 кВт-год домогосподарства платять по 1,44 грн/кВт-год, а за обсягу понад 250 – 1,678 грн/кВт-год. Проте такі тарифи на електроенергію й близько не покривають реальних витрат на неї. Різницю між тарифами для населення та реальною ціною електрики мають покривати дві компанії за рахунок своїх доходів - це Енергоатом та Укргідроенерго. Однак доходів генеруючих компаній вже недостатньо для того, щоб покрити різницю в тарифах - витрати на виробництво та передачу електроенергії зросли.
Співрозмовник Цензора каже, що зараз реальна вартість однієї кіловат-години електроенергії становить близько 7 гривень. Причому 1,3 грн із цієї вартості вже покривати немає чим. Через це як генеруючі компанії, так і компанії, що передають електроенергію, зазнають збитків. Так, лише за результатами 2022 року в енергосистемі утворився борг у 33 млрд гривень.
"Окрім того, сьогодні енергокомпаніям потрібне додаткові десятки мільярдів гривень на відновлення зруйнованих ракетними обстрілами енергоблоків та мережевої інфраструктури перед наступним опалювальним сезоном", - йдеться в повідомленні.
При цьому, МВФ безпосередньо не вимагає підвищувати тарифи на електроенергію для населення. Просто кредитор цікавиться, за рахунок чого уряд має намір компенсувати нестачу в рахунках за електрику. А на сьогодні іншого шляху, окрім підвищення тарифу на електроенергію, не видно.
В Україні через війну запроваджено мораторій на підвищення комунальних тарифів, тобто ціни на комунальні послуги не повинні підійматися до скасування військового стану. Проте експерти вважають, що деякі тарифи уряд може переглянути вже найближчим часом. Наприклад, за словами голови Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтина Ущаповського обґрунтуванням такого кроку є необхідність підвищення зарплат енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури, а також оплата аварійних відновлювальних робіт. На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, підвищення тарифів в Україні є неминучим.
За даними Держстату, у період із січня 2022 року по січень 2023-го вартість комунальних тарифів зросла на 5,3%. Найбільше - на утримання та ремонт житла, одразу на 25,1%. Також значно підвищилася вартість збирання сміття - на 14,7%. Крім того, подорожчали послуги з управління багатоквартирними будинками - на 2,3%. А гаряча вода та опалення додали у вартості 0,2%. Втім, дещо подешевшало. Як зазначають у Держстаті, ціни на природний газ знизилися на 0,4%.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.