Україна чекає на американські та німецькі IRIS-T
До кінця року в Україні з’являться сучасні комплекси протиповітряної оборони від західних союзників. Це дозволить збивати ще більше російських ракет. У тому числі й тих, з якими українська система ППО зараз впоратися не може. Інформатор зібрав усю інформацію про комплекси, які мають надійти до України. І проаналізував їхні можливості та переваги разом із найкращими військовими експертами.
Які системи ППО отримає Україна?
Ракетні удари росіян по дамбі у Кривому Розі й по українських ТЕЦ лише прискорять передачу Україні західними партнерами сучасних систем ППО. Про це заявив Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк. Він переконаний, що це - в інтересах країн-союзників.
“Західні країни мають багато сучасних та ефективних систем ПРО/ППО. Але ракети не літають над Парижем, Римом та Берліном. Вони літають над українськими містами. Може, час захистити українських цивільних та критичну інфраструктуру? Чи таки почекаємо масштабної техногенної катастрофи?" - зазначив Подоляк.
Схоже, західні партнери готові допомагати українцям закривати небо. Вже через кілька місяців Україні передадуть перші дві батареї систем протиповітряної оборони NASAMS. Про це повідомив речник Міноборони США, генерал Патрік Райдер.
“Сподіваємося, що дві батареї NASAMS буде відправлено упродовж наступних 2 місяців. Ці системи ППО допоможуть Україні захиститися від небезпеки з повітря, зокрема від літаків, безпілотників та крилатих ракет”, – сказав Патрік Райдер.
NASAMS – це найновіший засіб протиповітряної оборони. У Сполучених штатах його використовують у тому числі й для захисту Білого дому. Ці ППО мають дуже небагато країн. За ним фактично стоять у черзі. Навіть дві батареї NASAMS, які мають надійти в Україну, дозволять закрити велику частину території країни. Наприклад, увесь Київ чи ще якийсь мегаполіс, розповів Інформатору військовий експерт Іван Киричевський.
NASAMS діє на відстані до 40 кілометрів та до 20 кілометрів у висоту. Озброєння це надзвичайно високотехнологічне. Теоретично, воно може збивати російські гіперзвукові та балістичні ракети, з якими українським протиповітряним силам зараз впоратися дуже важко.
“Дозвукові ракети наш ППО збивають з ефективністю 100%. А от гіперзвукові та балістичні ракети нам збивати поки що нічим. І саме тому нам потрібні ці західні комплекси. Бо вони можуть збивати балістичні чи надзвукові крилаті ракети, на відміну від наших комплексів радянського виробництва», - розповів Інформатору Іван Киричевський.
Система NASAMS була включені до останніх пакетів допомоги від США. Вказані там були й самі зенітно-ракетні комплекси та ракети до них. Тож цілком імовірно, що це ППО вже оплачене, розповів Інформатору військовий експерт Валерій Рябих. Анонсовані американською стороною терміни у два місяці – він вважає цілком реальними.
«Ці комплекси можуть бути в Україні вже через місяць. Цілком імовірно, з огляду на останні заяви Пентагону, ми можемо очікувати вже цієї осені постачання фізичне і розвертання на території України для включення їх у загальну систему протиповітряної оборони», - каже Валерій Рябих.
Про це ж Інформатору каже і військовий експерт Іван Киричевський.
«Я б не став виключати, що ці комплекси дуже близько – причому географічно. Просто говорити про точну дату, коли вони стануть на бойове чергування, не можна. Це не буде урочисте оголошення з червоною стрічкою. Тому, що ворог буде вживати відповідні заходи. Зрозуміло, що це все буде відбуватися в обстановці секретності, тому що постановка цих комплексів на бойове чергування має відбутися в таємниці від противника. Їхня поява для рашистів має стати сюрпризом», - каже Іван Киричевський.
Системи протиповітряної оборони від Німеччини
Також до кінця року в Україну мають надійти ще системи ППО IRIS-T від Німеччини. Дві системи обіцяють до кінця цього року, ще дві – на початку наступного. Про це заявила посол Німеччини Анка Фельдгузен.
Технічні характеристики IRIS-T схожі на NASAMS. Дальність дії 40 кілометрів та висота до 20 кілометрів. Обидві ці системи мають короткий радіус дії. Застосовують їх для захисту якихось важливих об’єктів. Але про покриття всієї території України, звісно тут мови йти не може. Тієї кількості комплексів ППО IRIS-T та NASAMS, яку зараз обіцяють наші західні партнери, для цього недостатньо.
“Ми розуміємо, що це не будуть десятки систем, вони будуть одиничними. Але кожна така одиниця є підсиленням нашої системи протиповітряної оборони”, про це Інформатору розповів військовий експерт Сергій Кузан.
Чи зможемо збивати усі російські ракети?
Зараз українські спеціалісти вчаться працювати на системах ППО IRIS-T та NASAMS, каже Сергій Кузан. Коли ці комплекси надійдуть в Україну, їх інтегрують в уже наявну систему протиповітряної оборони. Яка, навіть попри те, що складається із радянських зенітно-ракетних комплексів (БУК, С-300 та інших), все ж успішно збиває російські ракети.
«Наші протиповітряні сили мають висококласних спеціалістів, і ми бачимо це по тому, як ми збільшуємо відсоток збитих ракет. Ми збиваємо вже до 70 відсотків від випущених росією ракет. Навіть такі ракети як «Калібр», якими пишаються росіяни, регулярно збиваються нашими системи протиповітряної оборони. Отже, росіяни розписуються у своєму безсилі. І замість того, щоб бити по військових об'єктах, б'ють по цивільних, тому що в них бракує цієї спроможності», - каже Інформатору Сергій Кузан.
Після того, як вже наявну систему ППО підсилять комплекси IRIS-T та NASAMS, відсоток збитих ракет буде ще більшим, кажуть усі опитані Інформатором експерти. І цілком імовірно, що з часом Україна зможе збивати всі 100% російських ракет. Однак зараз найбільш загрозливими лишаються російські сучасні надзвукові ракети «Кинжал».
«Перший удар росіяни по дамбі в Кривому Розі виконали саме ракетами «Кинжал». Їхня швидкість польоту від 5 до 12 тисяч км на годину. У нас немає протизенітних ракет, здатних гнатися за такими ракетами. Вона летить настільки швидко, що вдаряє по цілі, і тільки тоді звучить повітряна тривога», - каже інформатору військовий експерт Іван Киричевський.
Але при цьому додає – є й хороші новини. По перше, IRIS-T та NASAMS, імовірно зможуть перехоплювати й «Кинжали». Але це покаже лише практика. Фактично обидві ці західні ППО будуть проходити в Україні тестування щодо здатності протистояти російським ракетам. І, по друге, «Кинжалів» у росії лишається небагато. За даними Івана Киричевського – не більше 30 одиниць.
«А до комплексу «Іскандер» залишилося близько 200 штук. Найбільш загрозливі їхні ракети на межі вичерпання», - додає експерт.
Однак у росії все ж залишаються багато інших ракет. І удари ними, найімовірніше, будуть продовжуватися до останнього дня війни. Для того, щоб повністю закрити небо над всією державою, потрібні комплекси середнього та дальнього радіуса дії. Такі, як американські «Patriot». Але найближчим часом Україна їх не отримає.
«На жаль, це поки що далеко перспектива. Сьогодні офіційно мова не йде про ці системи. Але, я впевнений, що ми отримаємо і ці ракетні системи, які є потужні і далекобійні. Але все ж таки нам спочатку потрібно пройти перший етап і отримати зенітно-ракетні комплекси малої та середньої дальності», - каже Інформатору військовий експерт Сергій Кузан.
Однак навіть у питанні з отриманням американських систем ППО «Patriot» теж є зрушення. Якщо раніше навіть сама думка надання їх Україні відкидалася високопосадовцями США, то зараз ця перспектива вже обговорюється. Про це пише видання Politico з посиланням на свої джерела в українському уряді, Пентагоні й оборонній промисловості США. Україна сподівається укласти довгострокові контракти на їхнє постачання. Замість публічних закликів до США тепер ідуть так звані «тихі переговори».
Як повідомлялося раніше, Україна обговорює із 5 країнами надання систем ППО, серед них США, Німеччина, Франція, Італія та Ізраїль. При цьому з початку повномасштабної війни росія випустила по Україні вже більше трьох з половиною тисяч ракет. Однак зараз до 70% цих ракет збивається засобами ППО, як авіацією, так і зенітними ракетними підрозділами.
Як повідомляв Інформатор, Успіхи ЗСУ на Харківщині – це найкращий контрнаступ після Другої світової війни. Оцінка британського військового експерта.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Максим Урлапов