Володимир Зеленський поки їх не звільнив, але може це зробити після розслідування.
В неділю, 17 липня, президент відсторонив від посади Генерального прокурора Ірину Венедиктову та усунув від виконання обов’язків голову Служби безпеки України Івана Баканова. Про це йдеться в указах голови держави №499 и №500.
Зеленський відсторонив Венедиктову, користуючись своїм правом згідно до ч. 2 ст. 11 закону «Про правовий режим воєнного стану». Через те, що голова СБУ військовий, його усунули з посади відповідно до ст. 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. В ній йдеться про невиконання або неналежне виконання службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків.
"Станом на сьогодні зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів. У 198 кримінальних провадженнях відповідним особам повідомлено про підозру. Зокрема, понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти нашої держави, — пояснив свої рішення Володимир Зеленський. — Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та звʼязки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь".
У вечірньому зверненні голова держави анонсував завершення конкурсу з призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Це болюче питання нещодавно підіймала у своєму листі до американського президента конгресвумен Вікторія Спартц. Нагадаємо, вона звинуватила праву руку Зеленського Андрія Єрмака, крім іншого, в затягуванні з призначенням голови антикор прокуратури. Для українців це не новина, але на фоні війни та допомоги США це викликало великий скандал.
Очільників СБУ та Генпрокуратури не звільнили, а відсторонили. Про це заявив заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов в ефірі всеукраїнського телемарафону.
"Президент і ми всі достатньо довго чекали більш конкретних і, можливо, радикальних результатів від керівників цих органів по очищенню від колаборантів і державних зрадників", - сказав він.
За його словами, на шостому місяці війни майже щотижня у цих правоохоронних органах продовжують виявляти зрадників. Для того, «щоб унеможливити потенційний вплив цих двох посадовців на кримінальні провадження, які розслідуються відносно і працівників СБУ, які підозрюються у співпраці з країною-агресором, і те саме стосується прокуратури, президентом були прийняті відповідні рішення про відсторонення від посади і усунення».
Після перевірок Зеленський визначиться, чи вносити відповідні подання до парламенту щодо звільнення Венедиктової та Баканова.
Нагадаємо, що Ірину Венедиктову призначили на посаду Генпрокурора 17 березня 2020 року, а Іван Баканов став очільником СБУ у серпні 2019 року.
Замість Венедиктової виконуючим обов’язки генпрокурора став її заступник Олексій Симоненко. Він, як і Венедиктова, родом з Харківщини.
У 1998 році Симоненко закінчив Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство» і здобув кваліфікацію «юрист».
З травня 1998 року по березень 2006 року працював в органах прокуратури Києва. Пройшов шлях від стажиста до старшого слідчого прокуратури Оболонського району столиці. З березня 2006 року по травень 2010 року працював обласній прокуратурі Київщини на посадах слідчого, старшого помічника прокурора Київської області, начальника слідчого відділу та начальника відділу нагляду.
В березні 2011 року Симоненко отримав звання «Заслуженого юриста України» від екс-президента Віктора Януковича.
З 27 березня 2020 року Симоненко займав посаду заступника Генпрокурора. За збігом обставин, через декілька місяців після призначення Симоненко заступник голови Офісу президента Олега Татаров зміг врятуватися від арешту. Це сталося завдяки тому, що наприкінці 2020 року Офіс генпрокурора передав справу Татарова з Національного антикорупційного бюро до Служби безпеки України. Нагадаємо, що Татарова підозрюють у дачі хабара за фальсифікацію експертизи щодо житла Національної гвардії.
Через рік – у грудні 2021 року проти Симоненко відкрили дисциплінарне провадження через «злиття» справи Татарова. Більш того, заступника Генпрокурора помітили на святкуванні дня народження фігуранта розслідування.
Крім цього, тимчасово виконуючим обов’язки Голови Служби безпеки президент призначив заступника Баканова Василя Малюка.
За офіційною біографією, він з Житомирської області. У 2005 році здобув вищу юридичну освіту у Національній академії СБУ за спеціальністю «правознавство».
З січня 2020 року зайняв посаду першого заступника начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. У березні 2020 року указом президента №86/2020 призначений першим заступником голови СБУ і начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.
Всіх разом, Симоненко, Малюка і Татарова журналісти помітили на останньому дні народженні заступника Єрмака.
Олена Скобцева