Кабмін підтримав закриття «Довженко-Центру»

Читать на русском

У «Довженко-Центрі» вважають, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву

Читать на русском
Кабмін підтримав закриття «Довженко-Центру»

У «Довженко-Центрі» вважають, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву

Кабінет Міністрів відповів на петицію про скасування реорганізації «Довженко-Центру». Кабмін фактично підтримав наказ Держкіно про передачу колекції фільмів та майна «Довженко-Центру» «Науковому центру кінематографії України». В уряді зазначили, що «Довженко-Центр» – неприбуткове підприємство й не покриває всі видатки за кошт доходів, витрати перевищують обсяги державного фінансування.

У Кабміні вважають, що центр не є кіноархівом, а лише зберігачем фільмофонду. Тому його фільмофонд передадуть іншій структурі.

«Статутом Центру встановлено, що фільмофонд є державною власністю і переданий Центру на зберігання. Колекція фільмів та Інших кіноматеріалів фільмофонду не входить до складу майна, яке відображається у самостійному балансі Центру. Отже, Центр є лише зберігачем фільмофонду, а не самим фільмофондом та архівною установою, створеною для цього», ー йдеться у відповіді Кабміну.

Тому Кабмін прийняв рішення реорганізувати Центр та зробити правонаступником його майнових і немайнових прав «Українську кіностудію анімаційних фільмів» («Укранімафільм»), яку ліквідували у 2019 році та приєднали до центру. Також в Уряді зазначили, що доручили Держкіно додатково опрацювати питання, викладені у петиції.

Відповідь «Довженко-Центру»

«Ми дуже здивовані, чому Кабмін так довго зволікав з реакцією на петицію, якщо у своїй відповіді він повторив, місцями дослівно копіюючи, усі маніпулятивні тези Держкіно. Така відповідь на петицію ー це відвертий і цинічний плювок в обличчя українській громадськості, кіноспільноті, нашим міжнародним партнерам. Ми наголошували десятки разів і повторюємо ще раз: це знищення Довженко-Центру, це загроза національній культурній спадщині», ー йдеться в повідомленні.

В Центрі зазначили, що небажання йти на діалог з професійною спільнотою та закриття коментарів у соцмережах не зможе приховати «некомпетентність». А дії Держкіно назвали «цілеспрямованим знищенням» Центру.

«За кілька місяців прямого управління з боку Держкіно не зроблено жодної дії для підтримки «Довженко-Центру»: поліпшення його фінансово-економічних показників, приведення у відповідність законодавчої бази, сприяння у збереженні та популяризації кінематографічного надбання у часи війни. Держкіно умисно ігнорує і відкидає гуманітарну місію і функції Центру», ー додали в Центрі.

Що цьому передувало

Влітку цього року Державне агенство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру. Згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно центру будуть передані державній установі «Науковий центр кінематографії України», основним видом діяльності якої, за даними ЄДРПОУ, є «вища освіта». Зі структури Центру має бути відокремлено державне підприємство «Українська анімаційна студія», до якого будуть передані авторські права на українську анімацію, яка зараз належать Центру.

Працівники Центру заявили, що це означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. В організації вважають, що таке рішення буде великим репутаційним ударом по міжнародному іміджу України.

Водночас Міністерство культури та інформаційної політики заявило, що виступає проти «нехтування та ліквідації кіноспадщини». Також там зазначили, що інформація про реорганізацію є несподіванкою і для їх відомства.

Що відомо про «Довженко-Центр»

Це – найбільший кіноархів України. У структурі центру також діють фільмофонд, Музей кіно, видавництво, книгарня, простір «Сцена 6», кінолекторій і єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом.

У 2022 році «Довженко-Центр» перейшов у підпорядкування Держкіно (попри те, що в центрі просили цього не робити). До цього, від моменту створення в 1994-му, центр підпорядковувався Міністерству культури.

Раніше ми повідомляли про те, що Держкіно не надало дозвіл на прокат фільму про війну в Україні. Деталі - тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.