Їдять багато солі, мало фруктів і курять. Чому українці хворіють на неінфекційні захворювання

Читать на русском

ВООЗ рекомендує робити дослідження кожні п'ять років

Читать на русском

ВООЗ рекомендує робити дослідження кожні п'ять років

Українці вживають багато солі і мало овочів та фруктів, багато курять і вживають алкоголю, не приймають ліки, коли мають високий тиск, не консультуються з лікарем, коли мають підвищені ризики серцево-судинних катастроф і часто не користуються ремнем безпеки під час водіння.

Про це показують результати дослідження STEPS, яке проводили для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань, передає Інформатор .

ВООЗ рекомендує робити дослідження кожні п'ять років, щоб стежити за тенденціями та покращувати профілактику і контроль за неінфекційними захворюваннями.

До неінфекційних захворювань відносяться:

  • серцево-судинні хвороби,
  • рак,
  • цукровий діабет,
  • хронічні респіраторні захворювання,
  • психічні захворювання.

Через ці захворювання помирає багато людей в світі - щорічно близько 41 мільйона,що становить понад 70% від усіх смертей глобально. В Україні неінфекційні хвороби також мають провідну роль за причинами смертності - більше 90% смертей трапляються саме через них. Більше половини з них - через серцево-судинної хвороби.

Зараз з'явилися розширені дані про причини високого рівня захворюваності,отримані на основі інтерв'ю з більш ніж 4 тисячами учасників, а також на основі вимірювання фізичних показників - окружності талії, індексу маси тіла, тиску і деяких біохімічних показників здоров'я. У дослідженні аналізували отримані дані з виконання скринінгу на рак шийки матки і грудей, з депресії і суїцидальної поведінки, насильства і травм.

Чому ці хвороби такі поширені?

Незбалансований раціон, наприклад відсутність в ньому джерел клітковини, багато жирної і солоної їжі, нестача фізичної активності, куріння, надмірне вживання алкоголю, пов'язаний з цим високий тиск, надмірна вага і підвищений рівень цукру в крові, високий рівень холестерину - це ті чинники, які вносять найбільший внесок у розвиток неінфекційних хвороб.

Які фактори ризику найбільш поширені?

  • Куріння.Третина населення у віці 18-69 років є активними курцями. При цьому більше 15% опитаних наразі не курили, але раніше курили щодня, в середньому впродовж майже 10 років.
  • Алкоголь. Дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь впродовж останніх 30 днів. Досить поширене надмірне епізодичне вживання (багато алкоголю за один раз), так робила кожна п'ята людина. Цікаво, що майже п'ята частина від загального споживання алкоголю - це не "зареєстрований" алкоголь (домашнього виробництва, привезений з-за кордону або взагалі речовини не призначені для вживання).
  • Низьке споживання овочів і фруктів. ВООЗ рекомендує щодня вживати щонайменше п'ять порцій фруктів і овочів. Це приблизно 400 грамів. В Україні частка населення, яка дотримувалася цього, становить не більше третини, решта людей їдять їх значно менше або не споживають овочі і фрукти взагалі.
  • Надмірне споживання солі. Загалом солі їдять багато і активно, як і додають різні солоні соуси до їжі. Середнє споживання солі склало 12,6 г на добу, що більш ніж удвічі перевищує рекомендовану норму. Тільки 13% людей мали рівень споживання солі в межах норми (норма - це 5 грамів).
  • Рівень фізичної активності - не найкращий показник згідно дослідженню. Люди в основному активні, але не через додаткові фізичні заняття, а роботу. ВООЗ рекомендує дотримуватися рекомендацій принаймні 150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності, або еквіваленту, щотижня. За даними дослідження, цього дотримуються всього 10% людей.
  • Надмірна вага і ожиріння. В Україні поширення надмірної ваги (яку визначають за індексом маси тіла) є одним з вищих серед країн Східної Європи і Центральної Азії і становить майже 60%. Ожиріння має майже чверть населення.
  • В середньому майже третина людей мали підвищений тиск,40% - підвищений рівень холестерину в крові, 7% - рівня цукру в крові. Помітні тенденції, пов'язані з цими факторами ризику - досить низька поінформованість про ці проблеми, при цьому прийом ліків для контролю станів відрізняється - гірше приймають ліки для контролю тиску, хоча знають про свій діагноз, найкраща ситуація з підвищеним рівнем холестерину - люди приймають ліки для контролю майже постійно.
  • Чверть людей у віці 40-69 років мали високий прогнозований показник серцево-судинних захворювань (інсульт або інфаркт). Але тільки третина з цих людей отримували ліки або консультації.

Майже третина населення в Україні має поєднання 3-5 факторів ризику розвитку неінфекційного захворювання (куріння, вживання алкоголю, низький рівень активності, високий тиск і зайва вага або ожиріння). Це далеко не вичерпний перелік результатів досліджень.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.