Історичний пшик путіна, ракетне бомбардування кафе в Краматорську та перейменування Запоріжжя: головне за тиждень

Читать на русском

Путінська пропаганда виправдовувала путіна, російські воєнні завдали ракетного удару по мирних вулицях Краматорська та вбили цивільних, зокрема дітей, а мешканці Запоріжжя думають, як тепер називатиметься їхнє місто

Читать на русском
Найголовніші новини
Підбірка найголовніших новин в Україні та світі за 26 червня — 2 липня

Путінська пропаганда виправдовувала путіна, російські воєнні завдали ракетного удару по мирних вулицях Краматорська та вбили цивільних, зокрема дітей, а мешканці Запоріжжя думають, як тепер називатиметься їхнє місто

Путч «вагнерівців» тривав занадто мало, аби серйозно вплинути на стан справ на фронті, зате прогнилість російської держави стала очевидною для всіх як всередині, так і зовні країни. Виправити враження вони вирішили черговим злочином — обстрілом мирних вулиць Краматорська. СБУ виявили навідника, але загинуло 11 людей. Українці обурювалися «неуставними» відносинами, які собі дозволяв капітан ЗСУ, та поведінкою представників ТЦК. У Молдову намагався проникнути «вагнерівець» і, оскільки його не впускали, захопив заручника і вбив двох людей. А через зростання акцизу на пальне українці вирішили закупити бензин наперед, тож виникли довжелезні черги на АЗС.

«Інформатор» зібрав основні події та скандали, що відбувалися 26 червня по 2 липня.

Понеділок, 26 червня: «історичний пшик» путіна

У понеділок вождь росіян володимир путін мав виступи з «історичною» промовою. Після ганебного путчу ПВК «Вагнер», під час якого кремлівська верхівка накивала п’ятами з москви, кремлівські пропагандисти лізли зі шкіри, аби запевнити всіх, що великий путін вчергове всіх переграв і вийшов переможцем із ситуації. Цілий день лунали заявив про важливий, «історичний» виступ кремлівського диктатора, але на практиці вийшов черговий «пшик».

Путін виправдовується
Пропаганда каже, що путч "вагнерівців" — то велика перемога путіна. Фото: Reuters

На радощах, що ще живий, цей «лідер» оголосив героями всіх: і пілотів російський ВКС, яких збили «пригожинці», і самих «вагнерівців», і командування рф. А зі слів самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка витікає, що путін не знав що робити й звернувся по порятунок до нього.

Водночас, усі зацікавлені сторони, у тому числі й найбільш «ватні» усвідомлюють, що подія продемонструвала прогнилість російської держаної системи, розкол в елітах, по-суті, віщує дальший занепад недоімперії. Крім того, вона стала причиною появи в мережі численних мемів. Зрештою, на Заході закликали готуватися до розпаду рф.

Вівторок, 27 червня: ракетний удар по Краматорську

Якщо понеділок дав українцям привід для кепкувань із російського вождя, то у вівторок було не до жартів: через страшний теракт — ракетний удар по центру Краматорська — загинуло одинадцять людей. Шістдесят осіб, отримали поранення, у тому числі й 8-місячне немовля. Через обстріл постраждали багатоквартирні будинки, офісні приміщення, автомобілі, а також виникла пожежа. Найбільше жертв було в одному з кафе.

Удар по Краматорську
Вороги в Краматорську вбили 11 людей, у тому числі дітей.

30 червня в Краматорську поховали двох сестер-близнючок, учениць восьмого класу. Рідні, за традицією, виявили бажання поховати їх у весільних сукнях. СБУ знайшла та затримала істоту, яка коригувала ракетний удар.

Середа, 28 червня: перейменування Запоріжжя

У середу українці зі здивуванням дізналися, що на думку представників Національної комісії зі стандартів державної мови назва «Запоріжжя» не відповідає лексичним нормам української мови. Відтак за рік часу Верховна Рада повинна буде перейменувати місто. Якщо муніципалітет не погоджується з таким рішенням, то має це обґрунтувати, відповідно до вимог законодавства, а саме закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії».

Крім Запоріжжя, в Нацкомісії порадили перейменувати, майже 1400 міст і сіл. Але, якщо зміна назви села «Ленінське» на «Грушівка» само собою зрозуміле, то перейменування Запоріжжя залишає багато питань. Українці поставилися до цього без розуміння, оскільки асоціюють назву із Запорізькою Січчю.

Назва міста
Нацкомісія не дає рекомендацій, як перейменувати місто

Насправді раніше місто назвали Олександрівськ, за назвою фортеці, яку побудувала царська росія. Ймовірно, на честь генерал-фельдмаршала Олександра Голіцина. У 1921 році комуністи переназвали місто на «Запоріжжя». Отже, населений пункт дійсно отримав назву в часи СРСР, але це не означає, що вона не правильна.

Міністр освіти та науки Оксен Лісовий заявив, що рішення Нацкомісії щодо Запоріжжя, має бути скасоване. А в. о. мера Анатолій Куртєв у своєму Телеграм-каналі провів опитування, як має називатися місто: «Запоріжжя» чи «Запорожжя»?

Четвер, 29 червня: скандал із рукоприкладством на військовому полігоні

У четвер українці були шоковані: на полігоні у Львівській області капітан «для профілактики» побив військового. При тому військовослужбовець потрапив до шпиталю із діагнозом «гострий апендицит», але під час операції медики виявили, що внутрішні органи дуже травмовані, зокрема є крововилив із розривом печінки.

Військові на полігоні
Капітан практикував "неуставні" методи навчання на полігоні. Фото: Foreignpolicy

Військовослужбовець заявляє, що командир практикував побої просто задля «підтримування дисципліни». Родина звернулася до правоохоронних органів, зокрема в ДБР. Наразі тривають слідчі дії й відкрито кримінальне провадження за фактом перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень. За це капітану загрожує від 8 до 12 років ув’язнення.

Пятниця, 30 червня: стрілянина в аеропорту Кишинева

У п’ятницю в аеропорту столиці Молдови Кишиневі пасажир влаштував стрілянину. Інформацію підтвердили в Міністерстві внутрішніх справ країни.  Зловмисник прилетів із Туреччини, він виявився громадянином Таджикистану, його пов’язують із ПВК «Вагнер». Ймовірно, це і стало причиною агресії. Під час проходження митного контролю 43-річному пасажиру відмовили в пропуску до країни з міркувань безпеки. Чоловік вихопив пістолет у прикордонника й застрелив його.

"Вагнерівець" в Кишеневі
"Вагнерівець" з Таджикистану вбив в аеропорту Кишинева двох людей. Фото: Euronevs Romania

Після цього він кілька разів вистрілив у стелю, забарикадувався в приміщенні аеропорту й захопив заручників. Він відстрілювався, тому, відомо, що загинула ще одна людина. Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що нападник вбив прикордонника і співробітника служби безпеки, поранення отримав ще один чоловік. Зрештою зловмисника затримали.

Загалом, це вже не вперше, коли «вагнерівці» виявляються причетними до порушення порядку в Молдові, у березні правоохоронці виявили бойовика «Вагнер», який хотів потрапити до країни. У той час відбувалися антиурядові протести, організовані проросійською партією «Шор» проти уряду Маї Санду.

Субота, 1 липня: зростання ціна на пальне

Довжелезні черги на АЗС показали, що в суботу українців турбувало це практичне питання: в Україні повернули довоєнну ставку податку на пальне. Ціни мають підскочити з 1 липня, адже податок знову зросте до 20 % з нинішніх 7 %. Через наплив охочих заправити свої авто, у багатьох регіонах виникли кілометрові черги.

Ставка акцизу на пальне зросте на цілих 13 % ПДВ. Відповідно ціни суттєво підвищується. Але на думку експертів, ажіотаж не виправданий, адже стрибка цін не буде. Натомість вартість пального повільно, але впевнено поповзе догори.

 Черги на АЗС у Луцьку

Упродовж місяця, вважає директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн, вартість бензину поступово додасть 8–9 грн, дизпальне здорожчає на 5–6 грн, а скраплений газ — орієнтовно на 3 грн. Таким чином ціни виглядатимуть так:

  • бензин А-95 — 53–54 грн/л;
  • дизельне пальне — 48–49 грн/л;
  • автомобільний газ — 25 грн/л.

 Повернення довоєнної ставки податку — це вимога МВФ, без цього Україна не отримає чергового траншу фінансової допомоги. Кошти від ПДВ поповнюватимуть держбюджет, а надходження від акцизу поповнять дорожній фонд, звідки їх скерують на потреби української армії.

Неділя, 2 липня: працівник ТЦК увірвався до будинку

У неділю Україну сколихнув черговий скандал: на Хмельниччині представники Територіального центру комплектування та соціальної підтримки увірвалися через вікно до приватного будинку. Троє співробітників військкоматів намагалися вручити повістку військовозобов’язаному, той, нібито, заховався в будинку, тому один із них не придумав нічого кращого, як влізти через вікно в приміщення. Мешканці опублікували відео, у якому працівник ТЦК проникає в будинок. На відео чути, як, ймовірно, власник будівлі, чоловік, кричить дружині, щоб вона викликала поліцію.

На це один із працівників ТЦК заявив, що він сам майор поліції. При тому, його слова можна було зрозуміти, як погрозу завдати каліцтва. Зокрема заявляв, що переламає господарю ноги. На твердження власника, що його дружині можуть зламати ногу, він пообіцяв зламати ногу власник будинку.

«Я тобі зараз зламаю, ходімо на двір. Ти сам зламаєш ногу й голову на мотоциклі, коли будеш тікати», — сказав представник ТЦК.

Це не вперше представники ТЦК відверто порушують законодавство та зловживають повноваженнями. Під час оповіщення військовозобов’язаних. У місті Рені Ізмаїльського району представники військкомату просто на ринку відкрили вогонь у повітря. Як виявилося, так вони намагалися затримати чоловіка, якого мали намір доправити до Територіального центру комплексного обслуговування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.