Метеорологічна служба Ісландії попередила, що найближчими днями може статися виверження вулкана Фаґрадальсф'ятль
Слідом за виверженням вулкана Етна на Сицилії, в Ісландії також готуються до катаклізму. Так, мешканці рибальського містечка Ґріндавік на південному заході Ісландії залишили свої будинки 11 листопада після того, як стурбованість можливим виверженням вулкана змусила органи цивільної оборони оголосити у цьому регіоні надзвичайний стан. Понад 3,4 тис. городян евакуювали того ж дня.
Як пише BBC, поліція вирішила евакуювати Ґріндавік після того, як сейсмічна активність у цьому районі перемістилася на південь у бік міста. У метеорологічному управлінні Ісландії повідомили, що коридор магми простягається саме під громадою Ґріндавіка. Місто з населенням 3400 жителів розташоване на півострові Рейк'янес, приблизно за 50 кілометрів на південний захід від столиці Рейк'явіка.
"На даному етапі неможливо точно визначити, де саме магма досягне поверхні", — заявили в метеорологічному відомстві.
Влада також підвищила рівень тривоги для авіації до помаранчевого, що вказує на підвищений ризик виверження вулкана. Виверження вулканів становлять серйозну небезпеку для авіації, оскільки вони можуть викинути високо абразивний попіл в атмосферу, а це може призвести до відмови реактивних двигунів, пошкодити системи керування польотом й погіршити видимість.
Велике виверження в Ісландії у 2010 році призвело до значних збоїв у авіасполученні між Європою та Північною Америкою. Тоді воно коштувало авіакомпаніям приблизно 3 мільярди доларів США, оскільки вони були змушені скасувати понад 100 тис. рейсів.
Евакуацію вирішили провести після того, як регіон щодня стрясали сотні невеликих землетрусів протягом понад двох тижнів. Весь цей час вчені спостерігали за накопиченням магми приблизно за п’ять кілометрів під землею.
Занепокоєння щодо можливого виверження зросло, коли в цьому районі стався землетрус магнітудою 4,8 бала, що змусило тимчасово закритися відомий геотермальний курорт "Блакитна лагуна". Сейсмічна активність почалася у районі на північ від Ґріндавіка, де є мережа кратерів віком 2000 років, сказав ісландському RUV професор геології Палл Ейнарссон. За його словами, магматичний коридор має довжину близько 10 кілометрів і поширюється.
"Найсильніші землетруси виникли там, під цією старою серією кратерів, але з тих пір коридор магми стає довшим: він проходить під міською територією в Ґріндавіка і прямує ще далі до моря", — сказав він.
Significant likelihood of a volcanic eruption in the coming days. Models show a 15-km long magma intrusion, located just northwest of Grindavík. A hazard area has been defined based on the location of the dike, as shown in the map. https://t.co/9vYBBjNcX9 pic.twitter.com/m6SyMVkmer
— Veðurstofa Íslands / Icelandic Met Office (@Vedurstofan) November 11, 2023
Ісландія розташована на межі тектонічних плит, які постійно розколюються, відштовхуючи одна від одної Північну Америку та Євразію вздовж лінії Серединно-Атлантичного хребта. Тут знаходяться 32 діючі вулкани.
Більшість вулканів Ісландії, серед яких і Фаґрадальсф'ятль, — вулкани-туї. Це доволі рідкісне явище у світі, адже утворилися такі гори у регіонах, де одночасно знаходяться льодовики та зони тектонічно-лавової активності.
Туї не мають типового кратера — їхня верхівка пласка і утворилися вони близько 100 000 років тому під час останнього льодовикового періоду, коли лава пробивалася крізь товщі льоду.
Виверження Фаґрадальсф'ятля відбувалися останні три роки: 2023-го – з 10 липня по 8 серпня. За попередніми оцінками, нинішнє може перевищити за потужністю усі попередні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.