Іранські дрони-камікадзе проти України. Що потрібно знати та як вберегти себе під час атаки

"Шахіди" не матимуть значного впливу на хід бойових дій, але здатні наробити достатньо шкоди

Іранські дрони-камікадзе проти України. Що потрібно знати та як вберегти себе під час атаки

Іранські безпілотники, в існування яких мало хто вірив, вже дошкулять українській протиповітряній обороні та завдають клопоту цивільному населенню. Якщо з російськими крилатими ракетами вдається справитися з високим коефіцієнтом перехоплення, то проти дронів-мопедів – рецепт успіху ще розробляється. Інформатор зібрав все, що треба про них знати та як вберегтися від удару.

З корабля на бал

Ще на початку серпня 2022 року американська розвідка повідомила про передачу іранських безпілотників російським покупцям. Тоді йшлося про БПЛА типу Mohajer-6 та Shahed-129/191. Але найбільш масове використання припало саме на ударні Shahed-136. 12 вересня в повітряному просторі України вперше було збито іранський дрон-камікадзе Shahed-136. Це сталося поблизу Куп’янська на Харківщині. Від того часу вони щоденно додають роботи українській протиповітряній обороні. 11 жовтня росіяни атакували іранськими дронами-камікадзе Ладижинську ТЕС у Вінницькій області. 13 жовтня атаці піддалася Макарівська громада Київської області. Відзначимо, що ці регіони знаходяться відносно далеко від зони бойових дій.

За словами військових фахівців, іранські дрони-камікадзе не матимуть значного впливу на хід бойових дій, але здатні наробити достатньо шкоди. В першу чергу енергетичному сектору та інфраструктурі.

«Росіяни не направляють безпілотники на асиметричні вузли поблизу поля бою, але використовували багато «Шахедів» проти цивільних цілей у тилових районах. Імовірно, вони сподіваються викликати нелінійний ефект за допомогою терору», — йдеться в звіті американського Інституту вивчення війни.

Аналітики припускають, що рф перекинула на окуповані території України іранських військових з «Корпусу вартових ісламської революції»(КВІР). Їхня задача — навчити російських військових користуватися дронами Shahed-136. На сьогодні КВІР є основним оператором іранських безпілотників.

Снаряд з неба

Військовий аналітик Петро Черник відзначає, що дрони Shahed-136 є некритичною, але неприємною зброєю для України. За його словами, найбільшу складність поки що викликає саме визначення дронів-камікадзе засобами радіолокації.

«Вони мають невеликі розміри та летять на відносно низькій висоті. Наші радіолокаційні системи комплексів ППО, були створені ще в СРСР, на розраховані на роботу по великих об’єктах на великих висотах. В ті часи, головною загрозою була авіація та крилаті ракети. Тому, «Шахідів» може бути не видно на локаторі. Але збиття його збиття не викликає значних проблем, це можливо навіть з крупнокаліберної стрілецької зброї», — розповідає Інформатору Черник.  

Фрагмент двигуна Shahed-136
Фрагмент двигуна Shahed-136

Дрони-камікадзе Shahed-136  використовують двоциліндровий бензиновий карбюраторний двигун, тому його добре чути. Звук схожий на мопед чи бензопилу, саме по ньому можна ідентифікувати його наближення. Як правило, для атаки обираються сутінки, темна пора доби або значна хмарність. При відносній примітивності конструкції, а це – корпус планера з композиту на основі паперу, дерев’яний несучий гвинт, простий мотор, безпілотник має інерційний метод навігації, що дозволяє більш-менш точно вражати заплановані цілі. Боєголовка знаходиться в носовій частині, вона містить 40-50 кг вибухової речовини.

За словами Черника, для порівняння, в 152 мм артилерійському снаряді також понад 40 кг вибухової речовини. Тому, попри всю іграшковість і комічність, дрон-камікадзе здатен завдати відчутної шкоди.

Ще одним негативним фактором від використання іранських «Шахідів» є негативний вплив на економіку. Тривалість повітряних тривог збільшилася в часі, а це означає, зменшення робочого дня.

Правила безпеки  

«Як тільки почули звук двигуна десь поруч — одразу ховайтеся в укриття. Ховаємося як найглибше, тут на допомогу прийдуть навіть придомові підвали. Знову ж таки, правило двох стін, найкращим залишається місце в туалеті/ванній, якщо мова йде про квартиру. В приватному секторі – як найгрубіша стіна, погріб. В «Шахіді», як і будь-якому боєприпасі, є два фактори – ударна хвиля, що вивільняться після вибуху вибухової речовини та осколки. Тому, ще одним елементом захисту можуть стати віконні штори, чим вони грубіші, тим краще», — радить Черник.

Якщо це відбувається на відкритій місцевості, то потрібно лягти на землю, це допоможе вберегтися від ударної хвилі та осколків. В будь-якому разі, не варто нехтувати сигнали повітряної тривоги.

Наслідки атаки дронів-камікадзе в Білій Церкві
Наслідки атаки дронів-камікадзе в Білій Церкві 

Експерт впевнений, що вже найближчим часом методика боротьби і протидії дронам-камікадзе буде відпрацьована.

12 жовтня стало відомо, що 15 європейських країн домовилися розпочати розробку протиракетного щита, який має посилити повітряний захист більшої частини континенту. Система складатиметься з кількох рівнів визначення та перехоплення повітряних цілей. Своєю чергою видання The New York Times з посиланням на власні джерела розповіло, що Ізраїль вже надає Україні відомості про іранські БПЛА.  

Раніше ми писали, що часткова мобілізація – не єдиний козир, який рф готова використати в надії запобігти розгрому своєї армії в Україні. Днями дмітрій мєдвєдєв пригрозив можливим застосуванням проти українців зброї на нових фізичних принципах. І якщо до ядерного шантажу росіян світ вже почав звикати, то розмахування якоюсь загадковою «чудо-булавою» – це щось нове в репертуарі кремля. Інформатор з’ясовував, що саме мав на увазі мєдвєдєв і чи насправді у росіян є «вундерваффе», за допомогою якої вони здатні перемогти весь світ.   

Максим Федоренко

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube