Зростання акцизів веде до здорожчання продукції
Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев загорівся новою ініціативою: він бажає підвищити акцизи на пальне. Зокрема, йдеться про автогаз, який зросте в середньому на 3-5 гривень. Чергові економічні ідеї Гетманцева можуть призвести до смерті ринку автогазу в Україні як такого.
Про це кажуть експерти, опитані виданням "Апостроф". Вони проаналізували можливі наслідки підвищення акцизів.
Так, якщо акцизи на скраплений газ і справді підвищать, то слід очікувати здорожчання продукції. Подекуди ціна зросте на 4-5 гривень за літр.
Втім, експерти кажуть, що українці можуть особливо й не відчути цього здорожчання. Як мінімум тому, що ціни на бензин та дизельне паливо останнім часом залишаються більш-менш стабільними.
Сам же автогаз поки що не дорожчає - принаймні з кінця листопада. А в останні дні навіть дещо здешевшав. І ознаки стабілізації ринку є очевидними.
"Хочеться задати питання в лоб: чого ви хочете? Вбити ринок газу? Навіщо зараз все це колошматити, я, чесно кажучи, не знаю", - коментує ініціативи Гетманцева аналітик паливного ринку Олександр Сіренко.
У зв'язку з можливим зростанням цін на газ виникає питання, як чином поводитиме себе бензин. Тобто, чи підвищиться на цьому фоні попит на дане пальне - і, відповідно, зросте його ціна чи ні.
На думку Олександра Сіренка, поки що до кінця незрозуміло, як розвиватиметься ситуація.
"Ринок газу комфортно почувається, коли ціна газу становить 50% від ціни бензину. Коли він вище, водії вже починають думати, чи може вже краще купити бензин. Тому, можливо, що ці 5 гривень (які додадуться після підняття акцизу) врятують ринок бензину. А може й ні", - резюмує експерт.
Нагадаємо, що голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев останнім часом педалює тему підвищення акцизів на автогаз. Це рішення має запрацювати з нового року.
Акциз на даний вид палива можуть підняти до 170 євро за тисячу літрів. У разі введення такого податку ціна на автогаз може сягнути близько 33 гривень - тобто вирости на 3-5 гривень за літр.
Сам Гетманцев мотивує це тим, що акциз має відповідати енергомісткості. До того ж, за його думкою, таким чином можна буде збільшити надходження до держбюджету. Зараз же, за словами голови фінкомітету, податок дуже низький через діяльність лобістських груп.
Однак найцікавіше це те, що рішення про підвищення акцизу на скраплений газ досі не прийнято. Схоже, що в уряді не надто підтримують таку ініціативу, розуміючи її негативні наслідки.
"Гетманцев вже вдруге говорить про те, що це питання вирішене, і що це лише питання часу. Але підтвердження цим балачкам поки що немає", - резюмував Олександр Сіренко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.