Індія та Пакистан опинилися на порозі нової війни: що відбувається між двома ядерними країнами

Військові країн вже обмінялися пострілами на кордоні

Індія та Пакистан опинилися на порозі нової війни. Фото - Getty Images
Індія та Пакистан опинилися на порозі нової війни

Індія та Пакистан можуть опинитися на межі нової війни. Ескалація конфлікту вже почалася і обіцяє бути значнішою, ніж 2019 року. Ситуація загострилася після теракту, який стався 22 квітня, коли група бойовиків відкрила вогонь по туристам у спірній зоні Джамму та Кашмір. Індія поклала відповідальність за напад на Пакистан, проте в Ісламабаді назвали звинувачення Нью-Делі несправедливими та політично вмотивованими.

На думку експертів, опитаних The New York Times, країни можуть розпочати новий великий конфлікт, наслідки якого важко спрогнозувати. Аналітик з безпеки Сайєд Мохаммад Алі з Ісламабу каже, що загострення вже розпочалася і буде масштабнішим, ніж у лютому 2019 року.

"Ескалація вже почалася минулої ночі (22 квітня - ред.), і вона буде масштабнішою, ніж у лютому 2019 року", - зазначив аналітик з питань безпеки з Ісламабаду Сайєд Мохаммад Алі.

Колишній виконувач обов'язків міністра інформації Пакистану Муртаза Солангі наголосив, що зараз країни перебувають у більш небезпечній стадії. Він також зазначив, що зруйнований світовий порядок та паніка в індійських ЗМІ заважають прем'єр-міністру Індії Нарендрі Моді приймати раціональні рішення. Обидві країни виявляться у програші, якщо Індія не зупинить це божевілля.

Високопоставлений представник пакистанської служби безпеки повідомив NYT, що Пакистан готується протистояти можливому вторгненню з боку Індії, дотримуючись принципу "око за око" у разі загострення конфлікту. Водночас, за даними пакистанської влади, ознак мобілізації індійських збройних сил немає. Проте армія продовжує залишатися у стані підвищеної готовності вздовж лінії розмежування у спірному регіоні.

Теракт у Пахалгамі та його наслідки

Теракт у місті Пахалгам, розташованому на території Джамму та Кашміру, загострив відносини між обома країнами. 22 квітня група бойовиків влаштувала стрілянину у популярній туристичній зоні — долині Байсаран. Внаслідок трагедії загинули 26 людей, з яких 25 були індусами та одна — громадянка Непалу. Відповідальність за атаку взяла він організація "Фронт опору", визнана в Індії, як терористична.

Після теракту прем'єр-міністр Індії скликав екстрену нараду з питань безпеки. Перший заступник міністра закордонних справ Вікрам Місрі згодом зазначив, що напад мав "транскордонні" зв'язки з Пакистаном.

Нью-Делі оголосило серію дипломатичних заходів проти Пакистану. Так, індійський уряд вирішив скоротити чисельність співробітників посольств обох країн із 55 до 30 осіб, призупинити дію договору про води річки Інд, а також закрити прикордонний перехід "Вагах-Аттарі".

Крім того, влада вимагала від пакистанців, які в'їхали через цей пункт пропуску, залишити Індію до 1 травня. Було також введено заборону на в'їзд громадян Пакистану за системою звільнення від віз Асоціації регіонального співробітництва Південної Азії, а особам, що перебували на території країни, дали 48 годин на виїзд.

Пакистан у відповідь пригрозив Індії потенційною війною після рішення виходу з історичного договору про води Інду. У заяві зазначено, що будь-яка спроба зупинити або відвести потік води, на яку має права Пакистан згідно цього договору, розглядатиметься як акт війни, з відповідною реакцією максимальної сили.

Договір про воду

Договір про воду діяв навіть протягом індо-пакистанських воєн 1965 та 1971 років, конфлікту на льодовику Сіачен з 1984 по 2003 рік, а також під час Каргільского конфлікту 1999 року.

Згідно з ним, ріки, що починаються в Кашмірі, були розподілені порівну між Індією та Пакистаном. Джелам, Чинаб і, найголовніше, Інд дісталися Пакистану, і Індія не має права перекривати їхні русла. Натомість Індії залишилися Раві, Сатледж та Біас.

Для Пакистану річка Інд є головним джерелом води у країні, забезпечуючи зрошення 12 мільйонів гектарів землі через іригаційну мережу довжиною 65 тисяч кілометрів. Тим часом Індія скаржиться на недостатність води з наявних рік, які забезпечують лише 20% об’єму, порівняно з 80% у Пакистану.

Пакистан також скасував торгівлю між державами, заборонивши авіаперевезення індійськими авіакомпаніями через свій простір. Ісламабад також залишив собі право призупинити дію Шімлійського договору 1972 року, яким було врегульовано наслідки війни 1971 року, залишивши частину території Пакистану за Індією та визнавши Бангладеш як окрему державу.

Пакистан та Індія вже обмінялись пострілами

Пакистанські війська обстріляли індійські прикордонні пости уздовж лінії контролю в Джамму та Кашмірі, повідомляють джерела з посиланням на індійські медіа NDTV та Times of India. Індійські сили безпеки адекватно відреагували на обстріл і, як уточнюють джерела, немає потерпілих. Інцидент з перестрілкою стався ввечері в четвер, 24 квітня, невдовзі після нападу на групу туристів у місті Пахалгам.

Пакистан та Індія - ядерні держави з великими арміями

Індійська армія є однією з найбільших у світі, налічує понад 1,4 мільйона військових, має сучасні системи протиповітряної оборони, потужний військово-морський флот та авіацію. Озброєння включає 4 614 танків, 2 216 літаків і 295 військових кораблів. Ядерний арсенал складає приблизно 164 боєголовки.

Збройні сили Пакистану складаються з 660 тисяч військових та понад 291 тисяч осіб у парамілітарних підрозділах. Хоча Пакистан поступається за чисельністю, його збройні сили добре підготовлені та мають міцні оборонні зв'язки з Китаєм. Арсенал Пакистану включає близько 3 742 танків, 1 372 літаки та 100 військових кораблів. Ядерний потенціал становить приблизно 165 боєголовок.

Конфлікти між Індією та Пакистаном

Зазначимо, що це не перший конфлікт між Індією та Пакистаном із 1947 року. За цей час відбулися щонайменше три великі війни: Перша Кашмірська війна (1947-1949), Друга Кашмірська війна (1965) і війна за незалежність Бангладеш (1971).

Крім цих воєн, між країнами траплялися кілька локальних конфліктів: тривалий інцидент на Сіаченському льодовику (1984-2003), Каргільська війна (1999), а також інцидент у лютому 2019 року. Після теракту в Кашмірі Індія атакувала табори військових у Пакистані, що призвело навіть до повітряних боїв, де обидві сторони втратили по одному літаку — індійський МіГ-21 збив пакистанський F-16, але й сам був збитий.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube