Дві ядерні держави на порозі великої війни: Пакистан виставив жорсткий ультиматум Індії

Пакистан висунув Індії ультиматум після її рішення вийти з Договору про води Інду, підписаного понад 60 років тому. Важливі водні ресурси, що живлять Пакистан, стали новим фактором напруги між двома ядерними державами

Індія-Пакістан-Кашмір
Пакистан пригрозив Індії війною після виходу з важливого договору. Фото: Getty Images

Напруга між Індією та Пакистаном сягнула нового піку після рішення Нью-Делі розірвати багаторічну водну угоду, яка десятиліттями стримувала конфлікти між державами. Реакція Ісламабада виявилась різкою. Вже звучать попередження про можливість війни.

Про це повідомляє The Times of India. Річ у тім, що Індія оголосила про вихід з Договору про розподіл вод Інду - угоди, укладеної ще у 1960 році за посередництва Світового банку. Документ залишався чинним навіть під час відкритих збройних конфліктів, регулюючи використання вод з річок, що починаються в Кашмірі. Він забезпечував Пакистану стабільний доступ до річок Інд, Джелам і Чинаб - ключових для зрошення та питного водопостачання.

Напередодні, 22 квітня, у регіоні Кашмір бойовики угруповання "Фронт спротиву" влаштували криваву атаку, внаслідок якої загинуло 25 осіб, включно з туристами з Індії та громадянином Непалу. Індійський уряд поклав провину на Пакистан, хоча Ісламабад назвав це "внутрішнім повстанням".

У відповідь Індія здійснила низку дій: закрила один із пунктів пропуску на кордоні, припинила видачу нових віз пакистанцям, вислала дипломатів, і зрештою - денонсувала договір про води Інду.

Чим це загрожує

Договір, який працював під час війн 1965 і 1971 років, а також Каргільського конфлікту 1999-го, забезпечував обопільне використання річкових ресурсів. Пакистан отримував переважну більшість вод (до 80%), Індії ж залишалися менші річки: Раві, Сатледж та Біас.

Для Пакистану Інд - життєдайна артерія, що живить найбільшу в світі іригаційну систему, площа якої сягає 12 млн гектарів. У Делі ж давно висловлювали незадоволення нерівним доступом до води. На тлі напруження, Індія вирішила більше не дотримуватися обмежень, що зобов’язували її не перекривати течії річок, призначених для Пакистану.

24 квітня Пакистан відповів серією заходів: закрив повітряний простір для індійських авіаліній, припинив будь-які торговельні відносини, навіть через третіх осіб, вигнав усіх громадян Індії, надавши 48 годин для виїзду, вислав дипломатів.

Офіційні особи попередили: будь-яка спроба Індії змінити русло чи перекрити води Інду буде сприйнята як акт агресії, що призведе до "жорсткої відповіді". Також Ісламабад погрожує переглядом Шімлійської угоди 1972 року, яка була підписана після війни 1971-го. Це може поставити під сумнів навіть визнання незалежності Бангладеш Пакистаном.

Ризик ядерної ескалації

На тлі ескалації Пакистан почав приводити свої військові частини до повної бойової готовності. З огляду на те, що обидві країни мають ядерну зброю - Індія з 1974 року, Пакистан з 1998-го - загроза масштабного конфлікту в регіоні більше ніж реальна. Світова спільнота висловлює занепокоєння. Україна, зокрема, засудила насильство в Кашмірі, яке спричинило черговий виток загострення між двома країнами.

Нагадаємо, ще рік тому голова збройних сил Великої Британії, адмірал Тоні Радакін зазначав, що світ знаходиться на порозі так званого третього ядерного віку. Він не перший, хто б’є на сполох. Останніми роками ряд аналітичних центрів вже стверджували про настання нової атомної ери. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube