Про мінування автор листів вказав у Києві, Одесі, Івано-Франківську, Рівному та інших містах. Відправник звинувачує журналістку та заступницю міністра фінансів
За лічені хвилини до повідомлень про хибне мінування 26 листопада, на email журналістам Інформатора почали надходити листи із переліком обʼєктів, які нібито будуть заміновані у Києві та інших городах. Листи супроводжувалися фото вибухових пристроїв, також у них згадувалося прізвище замміністра фінансів. Схожі листи отримували інші медіа під час масового мінування, що відбулося у жовтні.
У десятках листів перелічувалися обʼєкти, що нібито будуть заміновані. У кожному згадувалося посольство, одна з райдержадміністрацій Києва, школа та ТРЦ. Проте жодного разу не було співпадінь із тими адресами, які зловмисники називали поліції.
Наприклад, в одному з листів повідомлялася наступна інформація:
Листи в редакцію Інформатора почали надходити ще до масових повідомлень про мінування. Останній лист надійшов о 17:30.
"Щоб Ви не сумнівалися в моїх можливостях я прямо зараз підірвав один із вибухових пристроїв у місті Київ, де загинули люди, Ви можете легко в цьому переконатися адресу де я привів у дію вибуховий пристрій: Київ, Вул. Машинобудівна 41, 5 поверх квартира 505. Протягом наступних 3 днів у цих адресах прогримлять вибухи, я підірву все до біса! Українська влада навмисно приховує сьогодні порив у Києві та загиблих, Ви можете приїхати самі за адресою і переконатися, що я не брешу, ви всі помрете", - написав відправник в одному з листів.
У листах згадувалося прізвище заступниці міністра фінансів України Світлани Воробей. Відправник листів також доклав фотографії саморобних вибухових пристроїв, що виглядають явною бутафорією.
Світлана Воробей було призначено заступником міністра фінансів у 2020 році. Зокрема вона курує податкове та митне законодавство. Нещодавно вона порадила українцям купляти автомотлох на вторинному ринку. Так вона прокоментувала введення військового збору на нові авто. Про Світлану Воробей відомо: працювала у Мінфіні також при Порошенко, раніше була помічником нардепки Наталі Королевської, яка внесена у базу "Миротворець" за підозрою у співпраці з ФСБ Росії.
Раніше, 25 листопада, масові повідомлення про мінування шкіл надходили з Німеччини. Наступного дня, 26 листопада, Україною прокотилася чергова хвиля псевдомінувань. Так, у Києві нібито було заміновано будівлю Вищої ради правосуддя, співробітників якої евакуювали.
А також:
Також надходили повідомлення про замінування будівель у Сумах, Кропивницькому, Нововолинську, Запоріжжі. Усі ці повідомлення не підтвердились.
В Україні хвиля повідомлень про мінування шкіл перед цим спостерігалася 14 жовтня цього року. За даними Інформатора, повідомлення про мінування тоді надходили з Києва, Житомира, Сум, Вінниці, Львова, Запоріжжя та інших міст.
Раніше масштабна епідемія фейкових повідомлень про мінування передувала початку війни з Росією. Тоді хвиля таких інцидентів тривала понад два тижні, розпочавшись 12 січня 2022 року. Найбільше "мінували" навчальні заклади в Дніпрі та Черкасах. За даними Нацполіції, значна частина таких повідомлень надходила з тимчасово окупованих територій.
У роки війни подібні хвилі фейкових мінувань повторювалися неодноразово, зокрема в серпні 2024 року, а також у жовтні та листопаді 2023 року. За словами омбудсмена Дмитра Лубінця, характер цих повідомлень і методи їх розповсюдження свідчать про цілеспрямовану діяльність спецслужб РФ.
14 жовтня в подібних листах замість згадуваної раніше Світлани Воробей фігурували три журналістки "Радіо свобода" Ірина Сисак та Валерія Єгошина, а також фрілансерка Юлія Хімерик, які проводили розслідування діяльності анонімних телеграм-каналів, що вербують українців для підпалів авто ЗСУ.
Інформатор раніше публікував докладне розслідування з приводу того, як працюють ТГ-канали, де пропонують гроші за підпал авто і навіть склав портрет типового клієнта таких онлайн-вербувальників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.