Хто виграв, а хто програв у Печерському суді у справі Порошенка – думки експертів

Читать на русском

І спробує «зняти пінки» з усієї ситуації

Читать на русском
Хто виграв, а хто програв у Печерському суді у справі Порошенка – думки експертів

І спробує «зняти пінки» з усієї ситуації

Триденна епопея зі спробою відправити за ґрати Петра Порошенка поставлена ​​на паузу. Політик залишився фактично на волі, і цей раунд битви між Зеленським та Порошенком за очками явно виграв п'ятий президент. Як ситуація розвиватиметься далі – ніхто не може навіть припустити. Тому Інформатор зібрав думки політологів та юристів, які намагаються прогнозувати подальший розвиток і те, які висновки сторони робитимуть з того, що сталося напередодні в Печерському суді Києва.

І Олег Татаров – «силовик» під час президентства Януковича, зараз працевлаштований заступником голови Офісу президента, і його нинішній шеф – працевлаштований президентом Володимиром Зеленським, спочатку явно припускали, що після офіційного оголошення в розшук п'ятого президента, Петра Порошенка зможуть затримати просто в аеропорту. Після чого слідчі ДБР доставили затриманого до суду. А вже в суді політик отримав би швидке рішення про домашній арешт або навіть направлення його до СІЗО.

Схема начебто не дуже складна і очевидно виграшна в очах симпатиків нинішньої української влади. Тобто на виході очікувалося: усунення політичного конкурента з активного політичного життя і подальше зміцнення електоральних позицій з деяким навіть можливо підвищенням рейтингу влади, яка ніби взялася за виконання давньої обіцянки «весна прийде – саджати будем».

Судні дні: щось пішло не так

Але вже з самого ранку 17 січня щось пішло не так, «не так сталося, як гадалося», садити нікого і нікуди не вийшло – усі карти змішав багатотисячний десант зустрічаючих Петра Порошенка в аеропорту «Київ» та явна неготовність до цього силовиків.

Хоча на засідання Печерського суду столиці політик приїхав вчасно і самостійно, але початок судового засідання все одно відчутно запізнилося – ініціатори івенту втративши ініціативу явно не розуміли, як, в якій послідовності і що взагалі тепер їм робити. Особливо з урахуванням присутності біля будівлі суду багатотисячної групи підтримки Порошенка, та очевидного неохочого небажання пересічних поліцейських застосовувати силу у разі загострення ситуації.

Хто виграв, а хто програв у Печерському суді у справі Порошенка – думки експертів 1

Тепер історія продовжується, але представникам сторони звинувачення доводиться відверто імпровізувати, а адвокати п'ятого президента вже готують клопотання щодо повернення клієнту права виїзду за кордон. А сам суддя Соколов і зовсім – пішов у відпустку.

Розвиток ситуації спонукав публічно висловитись Генеральну прокурорку України Ірину Венедиктову, яка в день вручення підозри Петру Порошенку передбачливо перебувала в одноденній відпустці. Тепер же Венедиктова заявила, що сторона звинувачення оскаржить обраний запобіжний захід для Порошенка у справі про торгівлю вугіллям.

Генпрокурорка також додала, що «сам факт обрання запобіжного заходу Порошенко свідчить про те, що суд визнає вручення підозри обвинуваченому». Крім того, на її думку, оскільки суд ухвалив саме таке рішення, то суд погодився і з прокурорами про реальність певних ризиків «через можливі дії фігуранта у справі». Тобто сторона звинувачення задовольняється самим фактом визнання судом статусу підозрюваного для Порошенка.

Заява Генпрокурорки Венедиктової прозвучала досить гучно, проте вона більш схожа просто на гарну міну при поганій грі. Судіть самі.

Хто отримає «плюшки», а хто «плюхи»

Особисте зобов'язання – вельми щадне рішення суду про обмеження для підозрюваного. І це, попри всі пристрасті, які протягом місяця влада нагнітала через підконтрольні медіа, зображуючи п'ятого Президента злочинцем та зрадником України. А на виході – лише особисте зобов'язання. «Добрі люди кровопролиття від нього чекали, а він Чижика з'їв!», - писав півтораста років тому Салтиков-Щедрін про одного Ведмедя на воєводстві. Приблизно так у нас зараз.

Рішення судді Соколова остаточно виставляє «вугільну справу» проти Порошенка у вигляді фарсу, неминуче завдаючи ще одного удару по рейтингу Володимира Зеленського. Фактично Петро Порошенко вже зумів заявити про себе як про єдиного політика вищого ешелону, який здатний серйозно тягатися з чинною владою.

Саакян

«Після цього рішення суду буде дуже багато політиканства і дуже мало політики. Кожна зі сторін намагатиметься витягти із ситуації по максимуму. І максимум цей для кожного виявиться різним. За дужками, на жаль, залишиться тема нереформованості судової системи в країні.
У Зеленського очевидно досі не усвідомили, що під личиною ненависті до Порошенка, в країні ховається той самий запит – на справедливий суд. Не покарання представників попередньої влади, а принципова зміна судової системи. Українці значно менш кровожерливі, ніж думають в ОП. Люди просто хочуть нормальних та гідних умов для життя, а без справедливого суду це не дуже можливо», - прокоментував Інформатору ситуацію політолог Олег Саакян.

Експерт також вважає, що це досить хитре рішення влади (хоч і досить вимушене). Але якби Порошенка посадили за ґрати чи просто під домашній арешт, то на адресу Банкової неминуче обвалився б вал звинувачень у політичному переслідуванні. Звинувачували б у цьому і в Україні, і з боку країн Заходу.

«А так влада отримає всі «плюшки» від цієї справи, але, відвівши від себе прямий політичний удар. Крім того, оскільки Порошенко фактично залишатиметься на волі, він зможе і надалі шукати справедливості в судах. Тому робити заяви про репресії йому вже буде складно», - наголосив Олег Саакян.

Імовірно, рішення Печерського суду продиктоване також і міркуваннями зовнішнього впливу на цю справу. Оскільки Петро Порошенко неодноразово заявляв, що заручився підтримкою західних політиків, проводячи останній місяць дуже активні консультації та зустрічі за кордоном.

«У випадку, якщо Порошенко не за ґратами, то закордонна політична аудиторія може говорити лише про арешт активів (Петра Порошенка – Ред.), але у жодному разі не про переслідування. Проте й там очевидно, що Порошенко, очевидно, підпадає під визначення олігарха. А заступатися за олігархічні активи – електорально токсично для західних політиків. Тому тепер вони обмежаться традиційними заявами про занепокоєння та необхідність прозорості у розслідуванні справи», – пояснив політолог.

Надто вже великого розчарування симпатиків президента Зеленського таким – відносно м'яким – рішенням судді Печерського суду чекати не варто. Зрештою, судовий розгляд триватиме і доти, доки вироку для Петра Порошенка немає, то й запит електорату Зеленського на «посадки» просто відкладено, а не скасовано.

Солонтай

«Я думаю, що найближче опитування громадської думки може показати нам як незначне збільшення рейтингів і Зеленського, і Порошенка. Так взагалі ніяк не змінитися, навіть зважаючи на всі ці події у Печерського суду. Оскільки ця ситуація має серйозний вплив тільки на тих, хто знаходиться всередині відповідного «інформаційного міхура». А основну масу виборців все це зачіпає слабко. А точніші висновки про вплив на рейтинги цього всього можна буде робити лише після того, як ми побачимо свіжу соціологію», - пояснив у коментарі Інформатору політолог, директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Також політолог підкреслив, що Зеленський і Порошенко обов'язково спробують набрати додаткові пункти в рейтингу з ситуації, що склалася з огляду на майбутні президентські та парламентські вибори.

«Тут треба розуміти, що надихає Порошенка на такі кроки. Це саме дані останніх за часом соціологічних досліджень про те, що якби зараз був другий тур президентських виборів, то для Зеленського та Порошенка вже не було б ситуації 75/25, було б 50/50. Це спонукає Петра Порошенка до більш активної політичної діяльності, більшої активізації своїх симпатиків»,- повідомив Олександр Солонтай.

І тим не менше, якщо вже зовсім узагальнити, то ситуація після рішення суду виглядає приблизно так: прихильники Зеленського, які ненавидять Порошенка, фактично не отримали обіцяної їм «крові» та «посадок». У той момент, коли симпатики п'ятого Президента додатково мобілізувалися та сформували нове ядро ​​навколо свого лідера.

Хто виграв, а хто програв у Печерському суді у справі Порошенка – думки експертів 4

Західний вектор підтримки Порошенка

Справжньою «родзинкою» у всій ситуації з рішенням Печерського суду став візит держсекретаря США Ентоні Блінкена в день оголошення рішення судді. А приїзду Блінкена передував ще один візит – сенатора Роба Портмана, який відповідає за фінансування України за лінією USAID. Ці американці були цілком здатні докладно пояснити Володимиру Зеленському наслідки різкого урізання міжнародного фінансування України, якщо суд обійдеться з Порошенком необґрунтовано жорстко.

Втім, дехто негайно звинуватив шостого Президента у політичній слабкості.

«Зеленський сьогодні порушив головне правило у політиці: замахнувся – бий! Бий так, щоби відчували твою силу. Не впевнений у собі - не замахуйся, інакше можеш сам опинитися на підлозі. …Випустивши Порошенка на свободу Зеленський дав йому і трибуну, і енергію для опору, і моральну перевагу. А все інше у Порошенка для зносу Зеленського є – медіа, гроші, статус лідера партії та фракції у ВР, союзники та популярність еліті на Заході», – дають свою оцінку ситуації автори телеграм-каналу «Шептун», близького до проросійського крила в оточенні Зеленського. 

Хоча, звісно, ​​жоден західний політик зараз публічно не підтвердить можливий тиск на українську владу у т.зв. «вугільній справі» проти Порошенка. По-перше, Україна зараз на вістря світової уваги через небезпеку масштабної російської агресії, а по-друге, Заходу надзвичайно важливо зберегти нашу країну в однозначно прозахідному статусі, не допустивши при цьому реставрації в Україні авторитарної форми правління а-ля Кучма чи а-ля Янукович.

Приріст лав опозиції

Активність політиків, які підтримали Порошенка, але, які не входять до партії «Європейська солідарність», фактично об'єднала їх в одній команді. Деякі спостерігачі вже встигли зробити висновки щодо початку формування об'єднаного списку на майбутні вибори. З найгучніших політичних імен варто виділити два: лідерку парламентської партії «Голос» Кіру Рудик та голову молодої активної партії «Демократична сокира» Юрія Гудименка. Вони обоє всіляко виступали на підтримку п'ятого Президента і в аеропорту «Київ» і згодом біля будівлі Печерського суду в столиці.

Кіра Рудик оголосила, що в Україні не має бути місця для політичних репресій, оскільки наше суспільство не зацікавлене у цьому.

Рудик

«Політичні переслідування опозиції грають на руку Путіну. Але всі справи, які розколюють українське суспільство, мають відійти на другий план. Об'єднання суспільства – сьогодні ключове завдання. Партія «Голос» робить для цього все. Міжнародні партнери закликають нас об'єднатися. Потрібно всім зрозуміти, наскільки це сьогодні важливо – особливо в умовах російської загрози», - заявила Кіра Рудик на мітингу на підтримку Порошенка.

Зрозуміло, що здобути підтримку кількох народних депутатів від партії «Голос» - це не найбільший трофей у всій ситуації для Петра Порошенка. Але отримати можливість публічно стверджувати, що об'єднання патріотичної опозиції розпочалося саме під його ім'ям. Не під імена Кличка чи Разумкова, а під брендом «президент Порошенко», ось це коштує дорогого. І цей пас Кіра Рудик зробила цілком виразно.

Підтримку Порошенко також отримав від «молодих позапарламентських патріотів». Лідер «Демсокири» Юрій Гудименко тепер не соромиться виступати проти шостого, фактично підтримуючи п'ятого Президента.

Гудименко

«Я сподіваюся, що ми зберемося ще раз. У день, коли судитимуть Зеленського. Якщо коротко, – то король голий. Це про реальний стан справ.

Коли Зеленський опиниться у подібній ситуації, як Порошенко, ми переконаємось у цьому. Бо у нашого нинішнього президента за спиною нікого й нічого. А під ним тільки хиткі сходи, які йому виб'ють з-під ніг Єрмак та Коломойський», - звернувся до мітингувальників Юрій Гудименко.

Юридична міна під Україну

Двояке, і, на перший погляд, м'яке рішення суду розкритикувала правозахисниця та юристка Валентина Теличенко. На її думку, суддя ухвалив рішення, яке серйозно порушує Європейську конвенцію з прав людини.

Теличенко

«Банкова серйозно здулася. І Порошенко не в наручниках і без порушення Європейської Конвенції не обійшлося. Суддя не мав сміливості сказати, що підозра не є слушною, і просто відмовити клопотання прокурорів, тому прийняв рішення, яке Європейський Суд визнає таким, що порушує ст.18 Конвенції.

… Заяви закордонних політиків про те, що вони вбачають політичні мотиви у переслідуванні Президента Порошенка, вже є. Якщо апеляційний суд – а захист Порошенка вже заявив, що оскаржуватиме там рішення – виявить сміливість відмовити прокурорам (з огляду на те, що у підозрі немає доказів про наявність складу злочину в діях Президента Порошенка), то він тим самим врятує репутацію України», - написала Валентина Теличенко на своїй сторінці у Facebook після завершення подій біля Печерського суду столиці.

***

Очікується, що ухвала з рішенням Печерського суду може бути опублікована в Реєстрі судових засідань вже до кінця поточного тижня.

А поки що суд продовжив досудове розслідування провадження, де фігурує президент Порошенко, до 19 вересня 2022 року. І в цей період ДБР має намір допитати як свідків понад 200 осіб – з Кабміну, Офісу президента, Міністерства енергетики та інших держустанов у рамках цього кримінального провадження щодо закупівлі вугілля Україною з тимчасово окупованих території Донецької та Луганської.

Нагадаємо, у суді сторона звинувачення просила для Петра Порошенка призначити як міру обмеження утримання під вартою на строк 60 днів (з можливістю внесення застави 1 мільярд гривень), а адвокати п'ятого Президента – не призначати жодних обмежувальних заходів. Після чого суддя Соколов пішов у дорадчу кімнату більш ніж на дві доби.

Також Інформатор повідомляв, що в аеропорту у Жулянах прикордонники не віддавали Порошенку паспорт: його зустріли ДБР.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.