Хто та навіщо вигадав «фінляндизацію» України
Карусельна дипломатія в Україні продовжується. До Києва по черзі з'їжджаються лідери світових держав. І якщо раніше приїзди перших осіб деяких держав супроводжувалися активною дезінформаційною кампанією суто з-за «поребрика», візит президента Франції Еммануеля Макрона породив багато чуток та домислів не лише у кремлівських медіа, а й до іноземних ЗМІ. Наприклад, не зовсім зрозуміло, чи стався прорив під час переговорів президента Росії Володимира Путіна з Макроном, а згодом і президентом України Володимиром Зеленським. Французькі медіа переможно повідомляли, що їхній лідер зміг зрушити з мертвої точки питання напруженої ситуації навколо України.
У той же час, зовсім нелогічні пропагандистські ЗМІ Росії спростовували будь-які зрушення в переговорах. Мовляв, нападати на територію України, звісно, країна-агресор ніколи й не планувала. Але кричати про те, що ескалації військового конфлікту з боку «мирної Росії» не буде,теж не варто. Проте ще більше нерозуміння викликала «фінляндизація» України. Це формулювання з'явилося на спільному брифінгу Макрона та Зеленського. Журналістка Bloomberg запитала президента Франції, що він мав на увазі, а Макрон відповів, що вперше чує цей термін.
Інформатор розбирався, що таке «фінляндизація», чому вигідну Росії риторику раптово поширили у країнах і до чого тут Еммануель Макрон.
Чіткого та зрозумілого визначення даного формулювання немає. В американському виданні The New York Times, яке одним з перших опублікувало розгорнутий матеріал на тему того, що «фінляндизація» України є частиною дипломатичного дискурсу, надається роз'яснення вживаному терміну у контексті холодної війни.
«Цей термін відноситься до суворого нейтралітету Фінляндії під час холодної війни, закріпленого у договорі 1948 року з Москвою, коли напруженість у відносинах між Радянським Союзом та Заходом була на висоті. Договір гарантував Фінляндії, що, на відміну від інших країн Східної Європи, вона не зіткнеться з радянським вторгненням, але натомість Фінляндія погодилася не вступати до НАТО і дозволила сусідньому гіганту значно впливати на її внутрішню та зовнішню політику», - пояснює The New York Times .
Якщо хтось серйозно замислювався, що Україна добровільно погодиться формалізувати подібний статус, то це дуже дивно. Наприклад, самі фіни не в захваті від того, що періодично термін «фінляндизація» з'являється у ЗМІ у ХХІ столітті.
«Використання терміну «фінляндизація» у контексті і без контексту вважається образливим у фінських дискусіях про зовнішню політику», – відреагував у Twitter колишній фінський чиновник, а зараз політолог Александер Стубб.
The use of the term ”Finlandization” - whether in or out of context - is considered offensive in Finnish foreign policy discourse. Has been used by pundits and political leaders over the years - knowingly or mistakenly. Old terms for new situations rarely work. @EmmanuelMacron
— Alexander Stubb (@alexstubb) February 8, 2022
П'ята медійна «фінляндизація» України
Не можна сказати, що термін «фінляндизація» вперше вживається в контексті російсько-української війни. За 8 років війни про поступки Росії у такому вигляді мова заходила кілька разів. У березні 2014 року видання The Washington Post опублікувала думку держсекретаря США у 1973-1977 роках Генрі Кіссінджера. Тоді американський політик стверджував, що «фінляндизація» була б добрим рішенням для України». Говорив він це з масою застережень, враховуючи той момент, що Україна все ж таки не Фінляндія, але основна думка зводилася до того, що «фінляндизація» або, простіше кажучи, відмова України від вступу до НАТО могла б заспокоїти Володимира Путіна. На щастя, далеко не всі закордонні експерти вважають за нормальне принести свободу України в жертву заради спокою неврівноваженого російського диктатора.
«Все це йде врозріз із тим, чого прагнула Україна. Це був би великий відхід від довгострокової політичної мети вступу до НАТО та вступу до ЄС, чого хотіли українці», - каже директор з Північної Європи Атлантичної ради Ганна Вісландер.
Потім «фінляндизацію» згадували й у 2015 році у контексті роздумів експертів про те, чого хоче Росія (читай – Путін). Тоді вже йшлося про те, що Росії може бути недостатньо однієї України. І, поступившись одного разу, всьому цивілізованому світу доведеться робити це знову і знову, адже важко припустити, на які ще країни Росія захоче поширити «фінляндизацію».
Вже за президентства Володимира Зеленського про якийсь бажаний нейтралітет України говорили і в грудні 2019 року. Тоді і канцлер Німеччини Ангела Меркель, і президент Франції Еммануель Макрон працювали над новою угодою, яка б могла влаштувати і Київ, і Москву. І знову західні ЗМІ висловлювали надію, що, можливо, «фінляндизація» Україна зможе стати «працюючою моделлю для держав у прикордонних із Росією регіонах».
А у грудні 2021 року вже посол України в США Оксана Маркарова спростувала чутки про черговий можливий компроміс між Україною та Росією.
«США можуть погодитись на сценарій «фінляндизації» України? Єдина мета таких «експертів», які розповсюджують подібні чутки, – посіяти паніку серед українців», - пояснила посол.
Досить дружні стосунки між президентами Франції Еммануелем Макроном та Росії Володимиром Путіним ні для кого не є таємницею. Дотримуючись холодного нейтралітету і висловлюючи «глибоке занепокоєння» з приводу ситуації в Україні, представники Європейського союзу неодноразово давали зрозуміти, що віддають перевагу нехай «поганому», але миру у Європі, ніж однозначному вирішенню питання із Кремлем, що зарвався.
«Я не думаю, що «фінляндизація» випадково спливла у медіа після переговорів саме Макрона з Путіним. Можливо, президент Франції і не вживав саме цього терміну, але якийсь нейтральний статус України як можливий сценарій міг обговорюватися. І знову ж таки, ми чітко знаємо, хто продавлює тему «фінляндизації» - Росія, тож не вірю я у всякі непорозуміння та випадковість у такому делікатному питанні в контексті загрози ескалації ситуації навколо України», - каже політтехнолог Ігор Павленко.
І справді спочатку про «фінляндизацію» написали закордонні медіа. Потім, цілком логічно питання було поставлено Макрону, який одразу спростував цю інформацію.
«Я, по-перше, не вживав жодних цих формулювань. Ви зараз використовували формулювання «фінляндизація». Я цього не чув. Я говорив про Фінляндію навпаки, в іншому контексті, що ми не можемо припинити політику відчинених дверей НАТО, оскільки для багатьох країн це стане великою проблемою, зокрема для Фінляндії. Але я ніколи не застосовував таку категоризацію щодо України: ні у приватному спілкуванні з журналістами, ні на брифінгу… Я не знаю, звідки ви це взяли. Тут треба бути дуже уважними у комунікації, використовувати перевірені джерела», - наголосив Макрон.
Як запевнив директор дослідницької програми зі Східного сусідства ЄС та Росії Фінського інституту міжнародних відносин Аркадій Мошес, дуже добре, що Макрону довелося виправдовуватися і спростовувати сам факт, що він міг використати ці слова. За словами експерта, можливо, після публічного заперечення політики, нарешті, перестануть спекулювати на темі ефемерного нейтрального статусу України.
Президент України Володимир Зеленський, незважаючи на те, що вдав, що вперше чує це формулювання, теж висловився з приводу «фінляндизації».
«Фінляндизація України – вперше таке чую. Ми ж не пропонуємо нікому українізацію тієї чи іншої держави», - сказав Зеленський.
Але задля справедливості нагадаємо, як вже повідомлялося вище, нейтральний статус України цілком міг обговорюватися при зустрічі Зеленського з Меркель і Макроном, про що неодноразово повідомляли американські медіа.
І як не дивно згадка горезвісної «фінляндизації» припала до душі кремлівським «неагресорам». На думку постпреда Росії при ЄС Володимира Чижова, прийняття Україною статусу нейтральної держави могло б допомогти вирішити питання російсько-української війни. А тим часом у США республіканці замість реагувати на маразматичні словесні випади з боку Кремля пропонують запровадити персональні санкції проти Володимира Путіна та його оточення вже зараз. Превентивно, а чи не після ескалації.
Раніше Інформатор писав, що глава комітету парламенту Фінляндії подав у відставку після слів, що Україна не вступить до НАТО
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.