Хто перешкоджає Червоному Хресту рятувати полонених: в організації відповіли на дорікання Єрмака та Лубенця

Читать на русском

В Україні назбиралось багато запитань до Комітету Червоного Хреста

Читать на русском
Хто перешкоджає Червоному Хресту рятувати полонених: в організації відповіли на дорікання Єрмака та Лубенця

В Україні назбиралось багато запитань до Комітету Червоного Хреста

13 жовтня голова Офісу Президента Єрмак дав Червоному Хресту три дні на те, щоб організація прибула в Україну або на лінію розмежування для очікування дозволу російської влади на відвідування Оленівки. 18 жовтня Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з омбудсменом рф під час обміну військовополоненими, але представників Червоного Хреста там не було. В пресслужбі організації пояснили таку поведінку і відповіли на критику.

Голова ОП не розуміє, чому досі місія не відвідала Оленівку. Він дав часу до 17 жовтня. 

“Тому закликаю, щоб не пізніше ніж за три дні місія Червоного Хреста з представниками міжнародних медіа прибула до України, навіть якщо до цього терміну не отримаєте підтвердження з боку Росії. А ми впевнені, що Росія не зацікавлена в тому, щоб правда була відома. Ми закликаємо надіслати місію, яка перебуватиме на лінії фронту, поки Росія не видасть ці дозволи", – зазначив Андрій Єрмак.

"МКЧХ ми не побачили"

17 жовтня відбувся обмін військовополоненими. Під час цього на лінії розмежування Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з омбудсменом рф. Але представників Червоного Хреста там не було.  

“Цей візит ми планували, як і обіцяли з української сторони, здійснити разом із Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, для того, щоб спонукати його домогтися від Росії доступу до Оленівки і відвідати українських військовополонених. Це видалось для МКЧХ складніше ніж просто вчергове опублікувати “заклики до обох сторін” на сторінках свого сайту.  Попри наш заклик і готовність забезпечити таку поїздку, МКЧХ ми не побачили. Росіяни продовжують катувати наших героїв під мовчання міжнародних організацій”, - написав урядовець у Facebook.

Де був Червоний Хрест

Речник МКЧХ Олександр Власенко заявив, що їхня місія – 11 людей включно з лікарем - перебувають в Донецьку і знаходяться там вже не перший день. Вони готові їхати і перевіряти полонених, і для цього організації не потрібно їхати на якісь кордони. 

Їхня задача - перевірити умови перебування і поводження з ними, передати предмети першої необхідності і забезпечити можливість зв’язатися військовополоненим з їхніми сім’ями”, - сказав прессекретар МКЧХ.

"Говоріть публічно про тих, хто перешкоджає доступу до Оленівки"

Під час брифінгу 18 жовтня голова комітету з правової політики ВР Денис Маслов разом із колегою - депутаткою “Слуги народу” Оленою Хоменко заявив, що вимагає від Червоного Хреста говорити публічно, хто саме перешкоджає їм у доступі до полонених з Оленівки.

“МКЧХ публічно оголосив, що вони готові направити своїх представників, і в них є представники в Донецькій області, які могли б відвідати місця наших військовополонених і цивільних осіб. Проте вони не мають всіх дозволів, не говорячи конкретно, хто такий дозвіл не надає. Ми це достеменно знаємо - такий дозвіл не надає російська федерація. Це є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, Женевської конвенції. Проте Червоний Хрест і досі продовжує уникати публічно говорити про те, що такий дозвіл не надає саме російська федерація”, - сказав Денис Маслов. 

Чи оголосить Червоний Хрест публічно, хто саме перешкоджає організації

На думку Олександра Власенка, представники комітету неодноразово говорили про те, що їх не пускають в Оленівку. 

“Про це говорив наш генеральний директор Роберт Мартіні. Під час свого візиту в Київ він давав пресбрифінг і публічно казав, що ми не маємо доступу до Оленівки, що нас туди не пускають. Це було доволі публічно, і я не знаю, що може бути ще щось публічніше зроблено”, - сказав спікер. 

Власенко повідомив, що саме потрібно Червоному Хресту - це гарантії безпеки та доступ до людей, яких утримують. При цьому він зазначив, що це стосується не тільки Оленівки, вони нічого не виокремлюють і хотіли б мати доступ до всіх полонених. Однак в ході нашої розмови все ж знайшлися речі, про які вони не можуть говорити відверто. 

“Ми дивимось на всі порушення, які є мають місце. Але ми ніколи про це не говоримо публічно. Ми говоримо за зачиненими дверима з представниками того закладу, в якому вони утримуються. Що ми не бачимо підтримки з їхнього боку, покращення поводження з військовополоненими або іншими утримуваними. І тоді ми переходимо на інший рівень”.

Окрім Оленівки, є ще місця, куди не пускають Червоний Хрест. Куди саме - казати теж неможна, адже це “конфіденційна частина роботи”. 

"Вимагаємо зустрічі з військовополоненими"

Окрім відкритої риторики, Денис Маслов поставив ще одну вимогу від Червоного Хреста – особистої зустрічі з усіма полоненими, забезпечити зв’язок з рідними, передати необхідні речі. При цьому він посилався на статтю 3 Женевської конвенції. 

“Ми вимагаємо, щоб МКЧХ здійснив своє зобов’язання - організував комунікацію між утримуваними нашими особами та їхніми родинами, що також має сприяти покращенню психологічного та емоційного стану, відчуваючи цей зв’язок. Також ми вимагаємо, щоб МКЧХ передав їжу, ліки, одяг, необхідну гуманітарну допомогу нашим військовополоненим та цивільним особам, які Україна вже давно підготувала до передачі ним”. 

Що робить Червоний Хрест

Перебуваючи в Донецьку, члени організації відвідували деяких полонених, які знаходяться в місцях утримання. Їхня кількість не є вичерпною - за словами Олександра Власенка, таких людей є тисячі, а вони відвідали сотню. 

“Згідно з цією Женевською конвенцією військовополонені мають право на те, щоб їх відвідували делегати МКЧХ. І ми хотіли б мати доступ до всіх. Ми б хотіли мати можливість надавати і базову підтримку, і медичну допомогу, і мати конфіденційні розмови з військовополоненими та іншими утриманими. Конфіденційні - це віч-на-віч. Без жодних представників закладу, в якому ми знаходимось”. 

На питання, чи мали вже вони такі розмови з військовополоненими, речник сказав, що це конфіденційна частина їхньої роботи, тому такі деталі він не може розголошувати. 

Що цьому передувало

В ніч проти 29 липня внаслідок вибуху в Оленівці на Донеччин, де окупанти облаштували “табір” для військовополонених, загинуло близько 50 людей. “Червоний Хрест” неодноразово повідомляв про готовність відвідати місце теракту, проте не має безпекових гарантій та дозволу від російської влади, і тому не може туди потрапити. Вчора, 17 жовтня, Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з омбудсменом рф на межі окупованих територій. Однак урядовець заявив, що “Червоного Хреста” там не було

Раніше ми писали про те, що Червоний Хрест не виконав вимогу України та не відправив свою місію в Оленівку. Також читайте про те, як Зеленський відреагував на ситуацію з полоненими

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.