Будь-яке рішення щодо дозволу на ядерну зброю залежатиме лише від президента США Дональда Трампа
Глава Пентагону Піт Гегсет не виключає, що Україна може отримати дозвіл на ядерну зброю для захисту від РФ. Будь-яке рішення щодо цього питання залежатиме лише від президента США Дональда Трампа. Дискусії щодо надання Україні ядерного озброєння тривали у контексті заперечення її вступу до НАТО. Президент Зеленський, враховуючи неможливість вступу до Північноатлантичного альянсу протягом двох десятків років і повернення до кордонів 2014 року, наполягав, що Україна має право захищатися від повторної агресії РФ і їй потрібна для цього саме ядерна зброя.
Міністр оборони Піт Гегсет у четвер в ексклюзивному інтерв’ю Breitbart News заявив, що не виключає можливості надання Україні ядерної зброї, однак остаточне рішення залишається за президентом Дональдом Трампом.
"Я тут не для того, щоб щось оголошувати прийнятним чи неприйнятним. Це не моя робота. Це робота президента. Він лідер, головний переговорник і майстер укладення угод", — сказав він.
Він додав: "Дехто з нас працює над створенням певних умов, які можуть зробити угоду більш ймовірною, і саме це я намагався зробити в контексті НАТО".
Президент України Володимир Зеленський минулого тижня заявив, що Україна повинна отримати членство в НАТО або ж ядерну зброю як гарантію безпеки від майбутнього російського вторгнення в межах мирної угоди. Проте в середу Хегсет окреслив деякі позиції США перед початком переговорів, зокрема, що Україна не повинна отримати членство в НАТО.
Він також заявив, що повернення до кордонів України станом на 2014 рік є "нереалістичним", що американські війська не будуть розміщені в Україні, а миротворчі сили Європи не повинні діяти під егідою НАТО, щоб уникнути застосування статті 5 і, відповідно, військового втручання США.
Ці заяви Гегсета підірвали ключові сподівання Зеленського. 4 лютого український президент заявив, що його країна повинна отримати або членство в НАТО, або ядерну зброю як гарантію безпеки від подальшого російського вторгнення. Якщо приєднання до НАТО займе "роки" або "десятиліття", він сказав: "Тоді нехай нам дадуть ядерну зброю".
Заяви Гегсета, зроблені на зустрічі союзників та партнерів НАТО, які підтримують Україну, викликали шок і занепокоєння в Європі, яка твердо стоїть на боці України у війні проти Росії, але значною мірою покладається на лідерство США, їхню фінансову та військову допомогу, щоб утримати Україну в боротьбі.
Проте Гегсет зазначив, що його слова не слід сприймати як "червоні лінії", а лише як відображення реальності ситуації.
"Я не той, хто визначає червоні лінії. Я працюю з президентом над цими питаннями, але ми вважали за корисне внести трохи реальності в цю дискусію", — сказав він. "Зрештою, лише президент Трамп ухвалюватиме рішення про можливий перегляд будь-якої позиції".
Він уточнив, що його коментарі не означають, що Україна ніколи не зможе приєднатися до НАТО.
"Те, що я озвучив учора, було погоджене з керівництвом Білого дому та президентським Овальним кабінетом. Це реальність моменту — членство України в НАТО зараз малоймовірне, враховуючи поточні обставини. Ніхто не встановлює обмежень на 25 років чи якийсь інший термін", — сказав він.
"Це просто визнання того, що якщо ми хочемо досягти мирного врегулювання, перемир'я, можливості для тривалого миру, то на даний момент це не на порядку денному — так само, як повернення до кордонів 2014 року наразі є нереалістичним. Це не оцінка з погляду цінностей, а реальність".
Він зазначив, що Трамп — це лідер, який орієнтується на реальний світ. "Можна говорити про ідеальний світ або про реальний світ. І саме в реальному світі перебуває президент Трамп", — сказав він.
Він також заперечив критику, що переговори Трампа з Росією є проявом слабкості. Це, за його словами, абсолютно хибне твердження.
Причина, через яку Путін і Зеленський сіли за стіл переговорів, — це сила президента Трампа, сила Америки. Це не сталося за Джо Байдена.
"Путін знає, що президент Трамп сильний, саме тому цього вторгнення взагалі не сталося б за його президентства. У 2014 році Путін вторгся за Обами. Чотири роки за Трампа — тиша. Потім у 2022 році — вторгнення при Байдені. Трамп приходить до влади — і ситуація кардинально змінюється. Якщо хтось хоче висунути дешевий, необґрунтований анти-Трампівський аргумент, що це виглядає як слабкість, то це лише дешевий постріл зі сторонніх трибун, а не серйозний аналіз складних переговорів у реальних умовах", — заявив Гегсет.
Він також відповів критикам, які стверджують, що будь-яка миротворча місія поза НАТО не зможе стримати Путіна. "Це дешевий, поверхневий аргумент… Ці критики не запропонували жодних нових ідей… Яка у вас альтернатива — нескінченна окопна війна?".
Спеціальний представник президента США у справах війни між Росією та Україною Кіт Келлог висловив сумнів у можливості повернення Україні ядерної зброї як альтернативи членству в НАТО.
Він вважає цю ідею абсолютно нереалістичною. Загалом, спецпредставник США Кіт Келлог скептично оцінив таку перспективу, наголосивши, що це "не станеться".