Газовий шантаж рублями: чи перекриє росія газ Європі

Разом із санкціями кремль втратив половину нафтового експорту.

Газовий шантаж рублями: чи перекриє росія газ Європі

Європа все ще критично залежить від газу. Саме ця залежність і стала інструментом політичного тиску з боку Кремля, адже 40% імпортованого до країн ЄС блакитного палива – з Москви. Укладаючи газові контракти з європейськими державами, росія чекала від них привілеїв в обмін на знижки на паливо, що є стратегічним товаром для країни-агресора.

Від експорту енергоносіїв до Європи російська скарбниця росла як на дріжджах, додаючи до своєї скарбнички по 1 мільярд євро щодня. 

Але так було раніше. Що змінилося для Росії в енергетичному плані після 24 лютого, розбирався Інформатор

Скидаючи газове ярмо росії

З початком повномасштабного вторгнення путінських військ на наші землі європейські уряди дедалі частіше чують закиди, що купуючи газ у агресора, вони співфінансують війну в Україні. Щодня окупанти здійснюють вбивства, кровопролиття та звірства над мирними беззбройними людьми, щодня гинуть діти. Чи не пахне російська нафта кров'ю українців?

Тому в Європі задумалися, як можна було б скинути зі своїх плечей російське газове ярмо.

Разом із санкціями кремль отримав серйозний удар по гаманцю, втративши половину нафтового експорту: якщо до війни росія продавала близько 6 млн. барелів на добу, зараз продає приблизно 3 млн.

На початку березня Вашингтон заборонив імпорт нафти з Росії. Слідом за США про це повідомило Сполучене Королівство. До кінця цього року планує припинити залежність від російської нафти Великобританія. Також відмовилися від московського газу низка нафтових гігантів. Тож газ є — покупців немає.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає, що відмова цих країн від російської нафти не вплине на прибуток РФ. Наприклад, лише 8% російського експорту енергоносіїв йде США. Але такі заяви запустили «ефект доміно» і тепер і інші країни купуватимуть московське паливо менше.

 

 Газовий шантаж рублями: чи перекриє росія газ Європі 1

«Головне, що кожен день росія отримує дедалі нові санкції, які дедалі більше поглиблюють їхню економічну яму. І хоча такий окремий крок зараз може здаватися недостатньо жорстким, згодом коли всі накопичувальні ефекти спрацюють у комплексі, ми зрозуміємо, що російська економіка просто перемістилася в період середньовіччя», - зазначив фахівець.

Важко сказати, чи зможе вся Європа відмовитися від російського газу, оскільки деякі країни критично залежать від постачання з Росії: Болгарія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія. Особливо це стосується Німеччини, яка потрапила до РФ в «енергетичний зашморг», купуючи у «хорошого сусіда» майже половину споживаного газу.

Але фахівці визнають: відмова від російської газової голки буде хворобливою, але можливою. А щоб позбутися повної енергетичної залежності від московії і піти своїм шляхом, знадобиться кілька років.

Ніхто рублями не платитиме

Енергетичний експерт Володимир Омельченко зазначає, що Європа вже цього року націлена знизити залежність щодо нафти та газу приблизно на 40%.

 

Газовий шантаж рублями: чи перекриє росія газ Європі 2

«Наприклад, Німеччина, яка імпортує 55% газу, планує знизити його покупку до кінця року до 35%, а через 2 роки стати абсолютно незалежною від російських енергоносіїв. А ось з вугілля збирається позбутися залежності від Росії вже цього року. Проте деяким країнам, які потрапили у велику «кабалу» до РФ, може знадобитися більше часу», - каже Омельченко. 

Володимир Омельченко зазначає, що існує кілька способів позбавитися російських енергоносіїв — будівництво нових терміналів та поставок з Америки, Саудівської Аравії, Катару, з яким, до речі, певних угод уже досягнуто. Другий шлях – відновлювані джерела енергії, сонячної, вітрової, водневої енергетики, біогазу.

"Тому на сьогоднішній день країни Європи планують повністю відійти від вихлопних видів палива вже до 2035 року", - говорить експерт.

Але місяць війни Росії проти України завершився вкрай невдало для кремля. Відчувши на своїй шкурі санкції, путін грюкнув кулаком по столу і щоб хоч якось знизити їх наслідки і підтримати курс рубля, зажадав відмовитися від продажу газу на європейському ринку за долари та євро.

Як бачимо, емоційних та неадекватних рішень у Москві багато. Складається враження, що сіла за стіл купка наближених «путінолізів» на чолі з ним самим і вигадала: «А давайте викрутимо «недружнім країнам» руки і продаватимемо в рублях».

Але контракти вже підписано, а в них чітко зазначено, що за газ потрібно платити у конкретній валюті. Долар, євро, байдуже в якій. Але рублі там точно не згадуються. І в односторонньому порядку сказати: "а тепер хочу в рублях" - просто не можна. Про що Росії прямо сказали країни-покупці, відмовившись платити за російське паливо «дерев'яними». Країни великої сімки підкреслили, що платіжки в рублях - це не що інше, як фантазії божевільного.

 

Газовий шантаж рублями: чи перекриє росія газ Європі 3

Тому вимога Росії змінити валюту контракту вимагатиме від усіх компаній перепідписати вже існуючі договори. Іншими словами, кажуть експерти, це може бути просто привід спробувати, крім валюти контрактів, внести до поточних договорів та інших змін. А на цей хитрий план путіна навряд чи підуть європейці.

«Загалом, є сумнів, що хтось купуватиме газ у національній валюті Росії, адже небезпека полягає в тому, що згідно із законодавством Росії рублі можна придбати тільки в центральному банку рф, на який накладені санкції. Тому якщо якась країна погодиться розраховуватися в рублях, то вона, відповідно, порушить санкційну єдність Європейського Союзу, чого, власне, і хоче досягти російська влада. Однак наближені та найбільш чутливі до російського шантажу країни Угорщина, Австрія, Болгарія, можливо, шукатимуть інших шляхів вирішення питання», - зазначає енергетичний експерт Володимир Омельченко.

Ще одна причина рішення продавати газ за рублі полягає в тому, що через заморожені резерви російського Центробанку, росія відчуває труднощі з оплатою за боргами. Якщо зобов'язати західні країни купувати газ за російські гроші, то за боргами можна буде розраховуватись рублями.

Маючи величезні родовища газу, кремль використовує його як енергетичну зброю, росія вже неодноразово загрожувала Європі закрутити вентиль на газовій трубі. Проте зараз, каже Сергій Фурса, ймовірність цих загроз є дуже високою.

«Власне, такі дії призведуть до радикальнішого сценарію, коли скорочення імпорту російського палива відбудеться дуже швидко. Звісно, ​​це вдарить по європейській економіці, але станеться», - каже експерт. 

Водночас, уже зараз, незважаючи на всі озвучені раніше загрози, росія дала задню, мовляв, перекривати газовий вентиль у Європі ніхто зараз не буде. Так, і у тих, хто відмовився платити в рублях країн, ще є час подумати, як бути, адже ніхто і не вимагає платити рублями прямо зараз. У кремлі навіть схему вигадали, за якою для європейців нічого не повинно змінитися, мовляв, платити треба буде не за тими реквізитами, що раніше, а за новими. Але історія з банком-прокладкою все одно не знайшла відгуку серед європейських країн. 

І не варто забувати, що кожен отриманий росією за газ долар сьогодні вже завтра перетворюється на ракети, великокаліберні боєприпаси, винищувачі все те, що несе розруху і смерть.

Тому позбавлятися залежності від російських енергоносіїв, кажуть фахівці, потрібно максимально швидко, тим більше, що Латвія, Литва та Естонія вже показали усьому світові приклад, як це можна зробити, збудувавши термінали для зберігання зрідженого газу. 

Раніше Інформатор писав, Байден знову висловився про путін і злочини окупантів у Бучі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube