Фонд соцстраху доживає останні дні: що буде з виплатами за лікарняними

Читать на русском

З наступного року українці отримуватимуть виплати за лікарняними через Пенсійний фонд

Читать на русском
Фонд соцстраху доживає останні дні: що буде з виплатами за лікарняними
Це питання турбує всіх українців

З наступного року українці отримуватимуть виплати за лікарняними через Пенсійний фонд

З 1 січня 2023 року вступає в силу закон, яким буде ліквідовано Фонд соціального страхування. Його функції будуть передані Пенсійному фонду України. Фактично це змінює систему управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Яку мету переслідує держава, ініціюючи таку реформу, і що вона принесе громадянам України?

Злиття та поглинання

Закон 2620 передбачає припинення діяльності Фонду соціального страхування як юридичної особи та всіх його регіональних управлінь. Вони будуть реорганізовані шляхом приєднання до Пенсійного фонду. Таким чином, функції соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання передадуть до Пенсійного фонду і його територіальних органів.

Пенсійний фонд, серед іншого, отримує право:

  • перевіряти обґрунтованість видання, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
  • одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян – суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів.

Що це принесе державі?

На думку представників Міністерства соціальної політики, впровадження закону допоможе зменшити витрати на адміністрування страхових коштів, направивши вивільнені ресурси на забезпечення власне страхових виплат.

Крім того, об'єднання Соцстраху та ПФУ розширить можливості контролю за цільовим використанням коштів соціального страхування, а також дозволить забезпечити вчасне виконання зобов’язань щодо здійснення страхових виплат. Зокрема – у разі тимчасової втрати працездатності та нещасних випадків на виробництві. 

За підрахунками авторів законодавчої ініціативи, об’єднання споріднених функцій фондів та подальша інформатизація системи страхування дозволить економити 2-3 мільярди гривень на рік. В найкращому разі, сподіваються у владних кабінетах, державний бюджет матиме економію. А за умови запровадження нових ІТ-рішень, сучасної системи адміністрування разом з перетворенням ПФУ на публічну структуру, що здійснює ефективне управління страховими внесками (після запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування), держава отримає істотні вигоди.

Що це принесе українцям?

 Однак фахівці у сфері соціального захисту висловлюють занепокоєння у зв'язку з тим, що у той час, як у Фонді соцстраху працювало майже 4000 вузькопрофільних фахівців з питань прийому заяв-розрахунків страхувальників, у Пенсійному фонді таких фахівців немає. Тож, ПФУ, вважають вони, буде перевантажений різнорідними функціями, а отримати страхові виплати пересічним українцям буде набагато важче.

До того ж, в результаті впровадження закону відбудеться серйозна оптимізація соціальних “плюшок” для народу. Наприклад, буде скасована оплата за рахунок коштів соціального страхування лікування застрахованих осіб у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених ними захворювань і травм. Замість путівок таким громадянам будуть оплачувати лише проїзд до лікувальних закладів.

Крім цього, передбачені такі обмеження:

  • вагітні жінки не отримуватимуть повну компенсацію під час декретних відпусток – передбачається лише часткова компенсація;
  • скасовується плата за інвалідні візки, протези, харчування, одяг, медичні чи соціальні допомоги для осіб з інвалідністю за кошти Фонду, як це було раніше;
  • скасовується право на пенсію з інвалідності тим, хто став особою з інвалідністю після нещасного випадку на підприємстві;

Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський звертає увагу на те, що законом пропонується розраховувати розмір страхових виплат за таким показником, як мінімальна заробітна плата. При цьому згідно з чинним законодавством такий показник не може застосовуватися, а замість нього застосовується прожитковий мінімум.

“Отже, працівник у разі стійкої втрати працездатності отримає набагато меншу страхову виплату. Закон не передбачає створення комісій із соціального страхування на підприємствах і в організаціях, а рішення про призначення страхової виплати будуть приймати страхувальники або уповноважені ним особи”, – попереджає Павловський.

Що з цього приводу кажуть експерти?

До сих пір увесь обсяг єдиного внеску, сплаченого з зарплат найманих працівників та фізичних осіб – підприємців, розподілявся між Фондом соціального страхування України, Пенсійним фондом і Фондом соцстрахування на випадок безробіття відповідно до визначених урядом пропорцій. З Пенсійного фонду ці гроші йшли на пенсію, а з Соцстраху – на лікарняні, декретні тощо.

“Всі роки свого існування Фонд соціального страхування був бездефіцитним. Ба більше – його декілька разів “скубали”, знижуючи частку на користь Пенсійного фонду, який значною мірою дотувався з державного бюджету”, – коментує ситуацію заступник голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко. 

Недалекоглядні управлінські рішення, говорить він, як то зниження в два рази ЄСВ під час прем’єрства Яценюка, та довготривалі локдауни під час пандемії не сприяли наповненню цільових страхових фондів. 

“Навпаки, це поставило під загрозу баланс соціальної системи. Відтак довелося значно зрізати видатки на профілактику нещасних випадків на виробництві. А деякі статті взагалі ліквідувати. Якщо злити ці дві структури – чорна діра Пенсійного Фонду повністю поглине Соцстрах разом із його ресурсом. І відповідно, всі гроші підуть на виплату пенсій, щоб розвантажити бюджет. Про декретні, відпускні, санаторно-курортну реабілітацію можна буде забути”, – зауважує фахівець.

Адвокат Вікторія Тютюнникова говорить, що з одного боку, людям буде зручно після об'єднання фондів, оскільки один державний орган буде відповідальним і за пенсійне, і за соціальне забезпечення населення.

“З іншого боку, у зв’язку зі збільшенням кількості запитів людей та черг до спеціалістів на ПФУ зростатиме тиск із боку населення. Це може вплинути на якість обслуговування. Тому для запобігання цьому доцільно розширити персонал ПФУ та його територіальні органи спеціалістами з галузі соціального забезпечення”, – каже експерт.

Однак директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко упевнений: максимум, що зміниться для населення, – це адреса для звернення та реквізити нової об’єднаної структури. 

В чому експерти одностайні, так це в тому, що перед об’єднанням ФСС  та ПФУ необхідно провести велику організаційну підготовку та внести зміни в суміжні закони. Лише комплексний та ґрунтовний підхід до проведення такої масштабної реформи сприятиме її ефективній реалізації. Та чи можливо це за час, що залишився до 1 січня, та ще і в умовах війни?

Раніше Інформатор пояснював, як віддалено оформити лікарняний та отримати декретні виплати.Також ми писали про те, як військовослужбовцю оформити статус УБД та що це дає.

Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.