Естонія відключається від російської енергосистеми: мешканців попередили про відключення світла

В уряді країни стверджують, що відключення від енергосистеми РФ навряд чи вплинуть на повсякденне життя людей, але деякі установи все ж отримали інструкції, як підготуватися до десинхронізації

Естонія, російська енергосистема
Естонія відключається від російської енергосистеми

Невдовзі Естонія повністю відключиться від російської енергосистеми. Уряд країни запевняє, що цей процес майже не вплине на повсякденне життя громадян, адже електроенергії в Естонії достатньо. Водночас деякі установи вже отримали інструкції щодо підготовки до десинхронізації. Головна причина такого кроку – побоювання щодо надійності електрокабелів, які ведуть в Європою, оскільки вони можуть раптово вийти з ладу, приміром, через теракт. Додаткове занепокоєння викликало нещодавнє пошкодження кабелю в Балтійському морі, через що мільйони людей залишилися без зв’язку та інтернету.

Як зазначив заступник директора координаційного бюро Держканцелярії з оборони та безпеки Прійт Саар, жителі Естонії навряд чи помітять зміну частотного діапазону, але визнав, що повністю виключати збої не можна. 

Естонці добре пам’ятають раптовий надзвичайний стан 2020 року і усвідомлюють непередбачуваність життя, тому важливо бути готовими до можливих криз. Відтоді ключові установи значно посилили підготовку. Приміром, Тартуський водоканал оснастили резервними генераторами та паливом для всіх важливих точок водопостачання та великих водозаборів. У Тарту у разі будь-якої непередбаченої ситуації спортивний центр A. Le Coq Sport може стати інформаційно-кризовим центром для мешканців міста, пише Err.ee.

"Насправді, проблема може виникнути будь-якої миті: кабель може вийти з ладу, підстанція може спалахнути. Ми весь час жили відносно спокійно, далеко від великих природних катастроф, як у Христа за пазухою. Тому тепер ми підготовлені і сподіваємося, що всі буде добре", - сказав глава Тартуського водоканалу Тоомас Капп.

У випадку довгострокового відключення електрики, в Тарту можна буде зігрітися, розігріти їжу, закип'ятити воду, зарядити невеликі пристрої, такі як радіо чи мобільний телефон. За потреби в Тарту працюватиме п'ять інформаційно-кризових центрів, але подібні пункти організують інші самоврядування Естонії.

Рятувальний департамент знову нагадує про необхідність перевірити домашні запаси.Передусім варто подбати про воду та продукти.

"Людині потрібно щонайменше три літри води на день. Їжа має бути такою, що довго зберігається та відповідає раціону вашої родини. Важливо також мати продукти, які можна вживати без тривалого приготування", – пояснила представниця бюро з питань запобігання ризикам Кайса Нійло.

Також, за її словами, корисно мати акумулятори, портативне радіо та газовий пальник.

Балтійське море лише початок?

На тлі війни РФ проти Україні Балтійське море стало ареною низки інцидентів, пов’язаних із пошкодженням ключових енергетичних і комунікаційних ліній. Під час останнього інциденту 26 січня було обірвано підводний кабель між Латвією та Швецією. Винуватцем інциденту міг бути тіньовий флот Москви.

Шведська влада піднялася на борт болгарського судна, яке пливло з Росії, а згодом розпочала розслідування дій судна, яке підозрюють у диверсіях. І Рига, і Стокгольм заявили, що пошкодження підводного кабелю передачі даних, ймовірно, стало результатом зовнішнього втручання.

У грудні нафтовий танкер, пов’язаний з російським тіньовим флотом, запідозрили у пошкодженні підводних сполучень біля узбережжя Фінляндії. Місяцем раніше китайське судно потрапило в окремий інцидент. Інше китайське судно, яке йшло з Росії, також пошкодило балтійський газопровід у жовтні 2023 року.

Поки тривають розслідування, ці інциденти викликали занепокоєння серед європейських урядів щодо того, що Москва може націлити на підводну інфраструктуру в рамках більш широкої кампанії гібридних атак.

"Дуже малоймовірно, що буде чотири подібні інциденти поспіль. Це закономірність", — сказав Франк Юріс, співробітник аналітичного центру Sinopsis із Таллінна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube