Енергетики ДТЕК працюють у бронежилетах і ховаються у бомбосховищах під градом російських ракет, - The Times

Робочі електростанції борються за те, щоб в Україні горіло світло, - пише британське видання

Енергетики ДТЕК працюють у бронежилетах і ховаються у бомбосховищах під градом російських ракет, - The Times
Фото The Times

6 січня британське видання The Times видало великий матеріал про те, як працівники електростанції ДТЕК працюють попри ракетні обстріли та повітряні тривоги, щоб забезпечити Україну електроенергією. Про це Інформатору стало відомо з публікації The Times.

Журналіст The Times відвідав величезну електростанцію, яка неодноразово зазнавала нападів з боку росії, але все ще може виробляти деяку кількість енергії, хоч і зі значно меншою потужністю. Місцезнаходження станції та імена співробітників не розголошуються з причин безпеки.

“На сьогоднішній день близько половини енергетичної інфраструктури України зруйновано або окуповано Росією, що призвело до регулярних відключень електроенергії по всій країні, а також планових відключень електроенергії для економії енергії. Оскільки зима продовжується, все стає ще гірше. Ця зима досі була не по сезону м'якою, але успіх Україні може не тривати довго. Сьогодні на північному сході Харківської області було мінус 12 градусів, а у суботу, коли українські православні християни традиційно святкують Різдво, очікується мінус 16 градусів тепла. Мінус 25 градусів, а то й холодніше, не рідкість”, - пише The Times.

Енергетичне керівництво України назвало атаку Росії на енергосистему країни безпрецедентною. "Жодна енергетична система світу ніколи не проходила через це", - заявив нещодавно голова державної енергетичної компанії "Укренерго" Володимир Кудрицький. «Немає жодної теплової чи гідроелектростанції у країні, яка не була б пошкоджена».

Проте, незважаючи на безперервні російські атаки, Україні досі вдавалося уникати апокаліптичного сценарію повного енергетичного колапсу у великих містах — багато в чому завдяки героїчним зусиллям та самопожертву тисяч працівників електростанцій.

«Ми працюємо днями та ночами, щоб відновити роботу після терактів», — каже Сергій, на його обличчі відбилася втома. «Ми спимо по кілька годин на добу, де тільки можемо. Кожен готовий працювати цілодобово, щоб зберегти електрику. Однак є межа того, що ми можемо зробити без нового обладнання чи запасних частин».

Щонайменше 35 енергетиків загинули внаслідок російських ударів, у тому числі співробітники, на яких напали, коли їхали ремонтувати лінії електропередач та газові труби. "Вони відслідковують їх за допомогою дронів", - додає Сергій.

Президент Путін, однак, заявив, що націлювання Росії на енергетичну інфраструктуру спрямоване на те, щоб завадити західним країнам надати Києву зброю. Співробітники електростанції на це заявляють: «Як бомбардування електростанції може зупинити постачання зброї в Україну?» - Каже Анатолій. «Тут немає жодного зв'язку. Путін просто намагається деморалізувати населення та залякати людей, які працюють на об'єктах енергетики».

Путін оголосив 5 січня, що російські війська запровадять 36-годинне припинення вогню на православне Різдво сьогодні з полудня за місцевим часом. Цей крок був відкинутий Україною та США як пропагандистський хід Кремля і «цинічний» прийом, щоб виграти час для перегрупування військ, що вторглися.

Сирени повітряної тривоги знову пролунали по всій Україні 6 січня, лише за кілька годин після набуття чинності режимом припинення вогню. Київ заявив, що пожежну частину було обстріляно на півдні Херсонської області, а обстріл міста Бахмут на східному полі бою продовжувався, незважаючи на заяви Росії про те, що її сили дотримуються тимчасового перемир'я.

На електростанції бомбосховища, до яких поспішають співробітники, коли звучать сирени, були спроектовані та побудовані, коли Україна була частиною Радянського Союзу, як запобіжний захід проти конфлікту із Заходом. Натомість, за похмурим історичним сценарієм, тепер вони використовуються для порятунку людей від власних ракет Москви.

Однак не всі можуть шукати захисту у сховищах. Деякі працівники, які відповідають за нагляд за роботою електростанцій, повинні залишатися на своїх постах для забезпечення безпеки. «Вони дають нам каску і бронежилет, і ми залишаємося тут», — сказав Ігор, стоячи перед безліччю комп'ютерних екранів, кнопок і циферблатів, що збиває з пантелику. Він знизав плечима. "Хтось повинен це зробити, інакше може спалахнути пожежа".

Західні країни, включаючи Велику Британію, надали додаткове фінансування та технічне обладнання, щоб допомогти Україні пережити зиму. Але робітники електростанції кажуть, що їхній країні дійсно потрібні західні системи ППО і більше зброї, щоб відкинути російську армію, що вторглася. Інакше, стверджують вони, сили Путіна просто продовжать знищувати нову техніку майже так само швидко, як її можна доставити.

Німеччина заявила, що скоро поставити Україні близько 40 бронетранспортерів Marder, у той час як Франція, США та інші країни також відправляють бронемашини, хоча Захід зупинився перед бойовими танками.

На додаток до менших зенітних вооружень США пообіцяли минулого місяця, що нададуть Україні потужні системи ППО Patriot. Проте очікується, що їх не буде введено в експлуатацію протягом кількох місяців.

«Якщо ми матимемо системи «Патріот», нам не знадобляться нові трансформатори, бо ми зможемо зупиняти ракети», — коментує Тарас, керуючий електростанцією. «Вони дозволяють нам захистити наші енергетичні об'єкти. І рятувати життя людей».

The Times - впливова щоденна британська газета, одна з найстаріших у світі. Заснована у 1785 році Джоном Волтером. Власником газети є корпорація News Corporation на чолі з Рупертом Мердоком. 

ДТЕК Енерго — операційна компанія, що відповідає за видобуток вугілля та генерацію електроенергії в структурі енергетичного холдингу ДТЕК

Раніше Інформатор писав, чому почастішали відключення світла у Києві та області.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube