Екстрадиція з-за кордону ухилянтів: нардеп Рахманін назвав головну умову

У ВР розглядають різні механізми повернення ухилянтів та працюють над законодавчою базою

Екстрадиція з-за кордону ухилянтів: нардеп Рахманін назвав головну умову

У Верховній Раді України працюють над законом про екстрадицію з-за кордону українських чоловіків, які ховаються від мобілізації в інших країнах. Прийняти законопроєкт нескладно, проте важливо розробити механізми, за яким відбуватиметься це повернення. Поки що екстрадиція є можливою хіба що на папері, а на практиці все вкрай складно.

Про труднощі екстрадиції ухилянтів розповів народний депутат Сергій Рахманін, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки. У коментарі "Українській правді" він зазначив, що цей процес не виглядає швидким. 

"Для цього має бути судове рішення, на підставі якого держава має вимагати екстрадиції. Якщо людина поїхала за кордон на законних підставах, то на підставі чого ми можемо вимагати її екстрадиції? Якщо людина виїхала за кордон незаконно, то це треба довести. А це - дуже довгий і складний процес. Має бути судове рішення. І тільки на підставі нього держава має вимагати екстрадиції", - сказав він. 

Нардеп також розповів, що екстрадицією (якщо парламентарі все ж приймуть рішення про неї) займатиметься Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності. Про законопроєкт багато говорять, але, схоже, що наразі він не готовий. 

"Мені не відомо, чи був зареєстрований або написаний на чернетці відповідний законопроєкт. Поки що я погано уявляю, як екстрадиція ухилянтів має відбуватися", - підсумував Рахманін. 

 

Екстрадиція: реальність чи багато шуму з нічого?

Повертати з-за кордону військовозобов'язаних чоловіків запропонував голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія кілька місяців тому. Він вважає, що екстрадувати тих, хто виїхав з України незаконно. 

Водночас думки депутатів та урядовців різняться з приводу механізму повернення. Для прикладу, нардеп Роман Костенко, секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, пояснив, що комітет наразі не бачить шляхів реалізації такого закону, навіть якщо його приймуть.  Нардеп Федір Веніславський розповідав, що для екстрадиції потрібне кримінальне провадження. Тепер Сергій Рахманін каже про рішення суду. 

Юристи скептично зауважують, що навряд чи практика екстрадиції стосуватиметься усіх. Це може бути  "точкова" історія, яка насамперед про фальсифікацію документів, вважають вони. 

Але є найголовніший момент, який ламає плани Арахамії - не всі країни згодні співпрацювати. Австрія першою офіційно заявила, що не братиме участь в екстрадиції.Міністр МВС країни пояснив, що Австрія надає людям притулок незалежно від статі, а відсилати їх назад до країни, де йдуть бойові дії, не можна - це суперечить гуманітарній політиці держави. У мін'юсті Німеччини пояснили, що дезертирство та ухиляння від військової служби не можуть бути підставою для екстрадиції. Майже те саме кажуть в Угорщині та Чехії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube