Експозиція музею бронетехніки у Полтаві: від Ту-16 та Ту-134 до "Білого лебідя" та "Шила" - відео

Читать на русском

Пропонуємо читачам віртуальну екскурсію до унікального музею літаків-бомбардувальників у Полтаві

Читать на русском
Музей літаків-бомбардувальників у Полтаві
Подорож у світ авіаційних досягнень

Пропонуємо читачам віртуальну екскурсію до унікального музею літаків-бомбардувальників у Полтаві

Журналісти "Україна на часі" побували в унікальному музеї важкої бомбардувальної авіації у Полтаві. Тут можна побачити єдиний у світі музейний експонат бомбардувальника Ту-160 та літаки з військових частин Полтави, Стрию, Прилук та Бельбеку. Частина з них стали лише експонатами і недоступні після повномасштабного вторгнення РФ.

Тим не менше, пропонуємо нашим читачам також доєднатися до цікавої віртуальної подорожі музеєм на YouTube-каналі. Приєднуйтесь до перегляду, буде пізнавально та інформативно!

 

Звернувшись до експозиції музею бронетехніки у Полтаві, журналіст виявив неймовірний арсенал історичних літаків та ракет, які служили Радянському Союзу і далеко за його межами. Початок подорожі в історію авіації розпочався з легендарного Ту-16, який вважався першим радянським далеким швидкісним літаком-ракетоносієм. Це чудо техніки вперше показали публіці ще у 1954 році. Його база послужила для створення такого китайського літака, як Xian H-6, який і донині перебуває на озброєнні китайської армії. Тобто літак живе і модернізується вже 70 років (!). На нього підвішана ракета КСР-2, яка використовувалася під час війни Судного дня. Ту-16 служив як основний інструмент під час війни 1973 року, коли сили Єгипту випустили 25 таких ракет у бік Ізраїлю. 

Продовжуючи екскурсію, журналіст натрапив на Ту-160, відомий як "Білий Лебідь". Цей надзвуковий літак з крилом змінюваної стріловидності вразив його розмірами та потужністю. Хоча літак виглядав масивно, внутрішнє обладнання було вдосконалене завдяки сучасній електроніці. Попри спроби модернізації, Росії не вдалося створити нову модель літака заново. Бо основа Ту - одинадцятиметрова титанова палка, за радянських часів їх варили у Києві за технологіями Патона. 

"Пускова установка цього літака несе 6 ракет - Х-55/Х555/Х101, які, на жаль, наносять сьогодні удари по території України. Вони працюють по принцтпу револьвера. Кожна ракета має свої координати, які закладаються на землі. І навіть екіпаж може не знати, куди летить ракета", - розповідає музейний співробітник. 

Побачивши Ту-22 КД, журналіст дізнався про складність управління цією версією. Цей літак отримав прізвисько "Шило" або "Сліпець" через свою непередбачуваність при посадці. Він сідає на великій швидкості (десь 340 км/год). Проте, опанувавши його, пілоти ставали майстрами керування будь-яким іншим літаком. Хоча й статистика по ньому невблаганна - понад 20% з використання цих літаків зазнавали катастроф і неполадок. Ту-22М3, у свій час секретний літак, був надзвуковим і міг переносити як бомби, так і ракети. 

Серед інших цікавинок був Ту-134, який виглядав незвично для пасажирського літака, оскільки він використовувався для тренування майбутніх льотчиків і штурманів. Наприкінці подорожі журналіст побачив Ту-95 МС, який, хоч і старий, але залишається загрозою для України. Саме з них РФ б'є по Україні. Його морда при польоті нагадує морду ведмедя. Три літаки були передані в РФ по взаємозаліку за газ. 

Окрім літаків, в музеї показали також ракету Х-22, яка має довжину 11 метрів в діаметрі і заправляється рідким паливом (окислювачем). При зіткненні він спрацьовує і проходить вибух. Вага ракети до 5 тонн, тобто її майже збити неможливо. Саме така ракета була використана під час пуску росіян на торговий центр "Амстор" в Кременчуці.

З особливим трепетом у музеї ставляться до "Кукурузника" біплан Ан-2. Цей літак вироблявся у Києві і саме він приніс першу славу легендарному конструкторові Олегу Антонову свого часу. Він став надважливим для Радянського Союзу, де після Другої Світової були значні проблеми з інфраструктурою. Цей літак не скидав бомби, не пускав ракети, але зв'язував між собою міста, перевозив поранених, розвозив пошту. Свого часу найбільший одногвинтовий біплан у Радянському Союзі й до сьогодні виробляється у Китаї.

Коли винищувачі F-16 прибудуть в Україну

Лише незначна партія винищувачів F-16 у кількості шести одиниць із 45 обіцяних європейськими союзниками будуть готові до бойових вильотів цього літа. У липні 2024 року літати на них в бойових умовах зможуть 12 підготовлених пілотів. Таким чином, на всіх льотчиків просто не вистачить літаків.

Наразі ДаніяНідерланди, Норвегія та Бельгія зобов'язалися відправити в Україну близько 45 літаків, чого достатньо для трьох невеликих ескадрилій. Данія відправить перші шість літаків наприкінці весни, ще 13 мають прибути до кінця року та у 2025 році.

Інші країни поки що не встановили терміни постачання своїх F-16. Нідерланди, які зобов'язалися надати 24 літаки, не даватимуть Києву винищувачі, доки Україна не буде готова їх прийняти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.