Екс-очільник Укренерго розповів про причини свого звільнення - до чого тут Зеленський

Володимир Кудрицький вважає, що причиною його звільнення було прагнення перевести під ручний контроль усі ці майбутні інвестиції у відбудову енергетики та розвиток нової генерації.

Екс-очільник Укренерго Володимир Кудрицький та президент Володимир Зеленський
Екс-очільник Укренерго Володимир Кудрицький та президент Володимир Зеленський

Екс-очільник Укренерго Володимир Кудрицький в інтерв’ю УП розповів, що його ніхто не попереджав про звільнення. На Ставку головкомандувача, де було прийнято це рішення, його теж не позвали. Щоправда, за словами Кудрицького, ще з кінця 2021 року почалися спроби зміни менеджменту компанії з боку Міністерства енергетики. 

“У 2021 році, коли припинилися повноваження попередньої наглядової ради, було таке "вікно", коли нова наглядова рада ще не була створена. І тоді Міненерго видало наказ про розширення правління "Укренерго", включення туди пʼятьох представників, номінованих міністерством. Такий наказ був виданий, потім скасований буквально через день. Урешті-решт тодішня ситуація завершилася призначенням наглядової ради з більшістю незалежних членів. Потім, на початку 2022 року, почався міністерський аудит діяльності компанії, якому так і не судилося бути завершеним. Його результати містили дуже багато описів так званих неефективностей менеджменту. Наприклад, один із пунктів висновку аудиторів був про те, що "недостатньо швидка синхронізація української енергосистеми з європейською призвела до багатомільярдних збитків українських виробників електроенергії" – понад 8 мільярдів гривень. Таким чином, у діях керівництва "Укренерго" вбачаються ознаки порушень, передбачених, у тому числі частиною 2 статті 111 (Кримінального кодексу) – "Державна зрада". Цей висновок був офіційно нам надісланий, але ми аргументовано виклали свою позицію і заперечення, і міністерство так і не ризикнуло офіційно завершити цей звіт і підписати фінально. У квітні 2022 року була спроба призначити в правління компанії кількох номінованих міністерством людей через лист заступника міністра до наглядової ради. Так і написали: "Призначте, будь ласка, цих шановних добродіїв у правління…", - розповів Кудрицький

Екс-очільник Укренерго повідомив, що буквально останнім часом у медіа було дуже багато різних публікацій негативного характеру про нього та компанію. Дуже багато і дуже інтенсифікувалися різного роду перевірки об'єктів Укренерго.

“Ну і в п’ятницю (30 серпня) з’явилася купа повідомлень про те, що нібито на Ставці (Ставка верховного головнокомандувача) було ухвалене якесь рішення стосовно мого чи то відсторонення, чи то звільнення. Але мене на Ставці не було, тому я, на жаль, не можу коментувати цю інформацію. У цій ситуації я скликав наглядову раду, тому що, очевидно, відбувалися події, які вимагали реакції саме з їхнього боку. Дуже важливо було забезпечити, аби будь-які рішення, які ухвалювалися, особливо кадрові, ухвалювалися саме наглядовою радою, а не, наприклад, у спосіб, у який намагалися їх ухвалити у 2021 році”, - сказав Володимир Кудрицький.

Оскільки "Укренерго" має оборот 100 мільярдів гривень і залучила понад 1,5 мільярда євро західної підтримки, то, безумовно, така компанія завжди у фокусі уваги. Враховуючи, що Міністерство енергетики отримало великий вплив на регулятора – НКРЕКП – через призначення членами комісії людей, які були недавно працівниками Міненерго, виходить, що "неслухняна" компанія в секторі залишалася лише одна, зазначив Кудрицький.

“На мій погляд, тут скоріше йдеться про боротьбу двох концепцій. Одна полягає в тому, що держава в централізований спосіб будуватиме нову генерацію, залучатиме західні інвестиції в державні компанії і контролюватиме, хто скільки побудує, хто яким чином скільки електроенергії і кому протранспортує. Інша концепція, яку ми завжди відстоювали, полягає в тому, що ринок необхідно лібералізувати: чим менше державного сектору в енергетиці, тим буде краще. Якраз наше бачення полягало в тому, щоб залучити для відбудови української енергетики приватний капітал”, - сказав Кудрицький.

Він вважає, що причиною його звільнення було прагнення перевести під ручний контроль усі ці майбутні інвестиції у відбудову енергетики та розвиток нової генерації.

“Фізичний захист на об’єктах "Укренерго" вже збудований. Міжнародні партнери, які дали на це кошти, наявність захисту підтвердили, автотрансформаторів необхідну кількість ми привезли, високовольтну мережу відновили, вона працює надійно. Тому зараз менш ризиковано змінити менеджмент з точки зору наслідків для енергосистеми”, - сказав Володимир Кудрицький.

Щоправда, вивчивши тендери, Інформатор побачив, що Укренерго у 2023 році замовило будівництво захисних споруд на електричних підстанціях на 4,3 млрд грн. Роботи мали завершити наприкінці 2023 - на початку 2024 року, але вони не завершені досі. Як наслідок - більше тижня лихорадить українську енергетику внаслідок пошкодження трансформаторних підстанцій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube