Ефект ноцебо – причина 60% побічних наслідків після вакцинації від COVID-19. Що це означає?

Ефект ноцебо – причина 60% побічних наслідків після вакцинації від COVID-19. Що це означає?

Читать на русском

Науковці переконуються, що людський розум здатний програмувати організм на одужання та навпаки

Читать на русском
Ефект ноцебо – причина 60% побічних наслідків після вакцинації від COVID-19. Що це означає?

Науковці переконуються, що людський розум здатний програмувати організм на одужання та навпаки

Згідно з новим дослідженням, у якому взяли участь понад 45 тисяч пацієнтів, більшість побічних реакцій, які виникають у людей після вакцинації проти COVID-19, можуть бути пов'язані з ефектом ноцебо.

Що це означає і як працює, розбирався Інформатор, з посиланням на Science.

Ефект ноцебо схожий на відомий ефект плацебо (так званої "пустушки"), що виникає, коли пацієнт відчуває позитивні ефекти лікування, очікуючи на них.

Коли ж людина очікує негативного результату, виникає протилежний ефект - ноцебо. В організмі відбуваються зміни не буквально від дії препаратів, а від того, що людина боїться цих ефектів.

В аналізі клінічних випробувань група дослідників з Медичного центру Бет Ісраель Діаконіс (BIDMC) у Бостоні виявила, що до 64% ​​побічних ефектів можуть бути пов'язані з таким занепокоєнням.

Занепокоєння щодо побічних ефектів, як повідомляється, є причиною нерішучості щодо вакцин, вважають науковці.

У 12 клінічних випробуваннях, вивчених командою, взяли участь 45 380 пацієнтів. З них 22 802 отримали справжню вакцину. Іншим 22 578 пацієнтам давали плацебо, тобто нешкідливу речовину, яка не має терапевтичної цінності, наприклад, фізіологічний розчин. Ніхто з пацієнтів не знав, чи отримували вони вакцину чи плацебо.

Після першої ін'єкції 46,3% вакцинованих пацієнтів повідомили про системні побічні ефекти, що зачіпають весь організм, найчастіше про головний біль та стомлюваність. Більш висока частка пацієнтів, 66,7%, повідомила про місцеві небажані явища, такі як болючість або припухлість у місці ін'єкції.

Але у пацієнтів, які отримували плацебо, також спостерігалися побічні ефекти: 35,2% повідомили про системні ефекти, а 16,2% повідомили про місцеві ефекти.

Відповідно до аналізу групи, порівнюючи співвідношення між двома групами, на ефект ноцебо припадало до 76% системних побічних ефектів і 24% місцевих побічних ефектів після першої дози вакцини. Однак ця кількість знизилася для другої дози.

Менша кількість пацієнтів, які приймали плацебо, повідомляли про небажані явища; 31,8% для системних ефектів та 11,8% для місцевих. У реципієнтів вакцини збільшилися побічні ефекти: 61,4% пацієнтів повідомили про системні ефекти та 72,8% повідомили про місцеві ефекти.

Загалом це означає, що 64% всіх побічних реакцій може бути пов'язані з ефектом ноцебо.

Основними симптомами ноцебо були головний біль та втома. Але головне у дослідженні те, що тепер науковці розуміють – із цим можна працювати. 

Раніше Інформатор повідомляв про основні симптоми штаму "Омікрон"

Також ми писали, що в Україні дітей антищепленців тепер можна вакцинувати від коронавірусу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.