Віленський саміт, який розпочав свою роботу у вівторок, 11 липня, зібрав на своїх полях лідерів сорока країн Заходу
На два дні, з 11 по 12 липня, столиця Литви перетвориться на головне місто у всьому Західному світі, адже сюди приїхали лідери ключових держав. Питання російської агресії в Україні та реакція Альянсу залишається головним для союзників.
Присутні делегації сорока восьми країн, йдеться про приблизно 2400 осіб. До Вільнюса завітали 40 глав держав і 150 високопосадовців, повідомляє LRT. Виставковий та конференц-залу Litexpo де проходитиме саміт НАТО оточений силовиками. У частині старого міста та центру Вільнюса діє зона, де заборонено руху автомобілів, пішоходів, велосипедистів та інших учасників дорожнього руху. З 10 по 13 липня перекрито також вулиці навколо Вільнюського аеропорту, пропускають лише пасажирів з авіаквитками. Щоб знизити дискомфорт для мешканців, громадський транспорт на ці дні зробили безплатним.
Люди, яких ненавидить путін, зібралися за 30 км від кордону з Білорусією, тому в НАТО подбали, аби зробити неможливими будь-які несподіванки. З 11 липня по 16 годину 12 липня повітряний простір Литви закриють. Одразу 12 Patriot стережуть небо над Литвою.
Росія з її рашизмом стала проблемою № 1 для Західного світу. НАТО вже домовилося про прийняття спільної стратегії протидії рф. Президент Литви Гітанас Науседа заявив виданню The Times, що оскільки росія порушила попередні договори з блоком, Альянс має право розташовувати нові бази на території країн Балтії.
Тим часом у столиці Литви активісти організації «Мирний опір», створили інсталяцію проєкту «ШИЗО». Це копія камери, де сидить Олексій Навальний, обмотана чорною плівкою. Вони назвали свою роботу «Груз 200, або чорний квадрат Малевича нового російського царя». Декілька днів тому невідомі намагалися підпалити інсталяцію.
Інтрига все ще зберігається, оскільки не зрозуміло, чи отримає Україна чітке запрошення на вступ у майбутньому. Учора дипломати не досягли єдиної думки, тож крапну мають поставити лідери держав-членів. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час публічного форуму, який триває паралельно саміту, заявив, що упевнений, що комюніке щодо членства України, міститиме позитивні формулювання.
«Україна пройшла довгий шлях відтоді, як ми прийняли це рішення у 2008 році, що наступним кроком буде План дій щодо членства. Україна набагато ближче до НАТО, тому я думаю, що настав час відобразити це в рішеннях НАТО… Я впевнений, що це буде позитивним і сильним повідомленням щодо України та шляху вперед до членства», — заявив Столтенберг.
Відомо, що президент Володимир Зеленський буде присутнім на саміті та зустрінеться з президентом США Джо Байденом. Раніше він заявляв, що зробить це, якщо для України буде чіткий сигнал щодо членства. Власне, для України вже є гарні новини: союзники вирішили усунути для України План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Тобто, коли ми отримаємо офіційне запрошення, можна буде стати членом союзу за скороченою процедурою, як Фінляндія та Швеція.
Раніше ми розповідали, хто «за» і «проти» членства України та що треба знати про саміт НАТО. А ще ми також писали, про прогноз нардепа Бужанського, щодо того, які важливі для України рішення будуть прийняті на саміті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.