"Доступна іпотека": як взяти в кредит житло у держави, якщо ти не медик і не військовослужбовець

Читать на русском

Розповідаємо, як взяти в кредит житло у держави, якщо ти не медик і не військовослужбовець

Читать на русском
"Доступна іпотека": як взяти в кредит житло у держави, якщо ти не медик і не військовослужбовець

Розповідаємо, як взяти в кредит житло у держави, якщо ти не медик і не військовослужбовець

Медики, вчители, науковці, педагоги та військовослужбовці з 1 жовтня зможуть отримати пільговий кредит під 3% для купівлі житла. На які програми можуть розраховувати інші категорії українців?

Нові умови кредиту стали частиною програми “Доступна іпотека” для “Укрфінжитло”. Інформатор з’ясував деталі цієї та інших державних проектів з забезпечення житла. 

Нагадаємо, за повідомленням Мінекономіки, з 1 жовтня пільговий кредит під 3% для купівлі житла зможуть отримати:

  • військовослужбовці, працівники сектору безпеки та оборони
  • медики
  • вчителі та педагогічні працівники
  • науковці.


Кредит розрахований на 20 років. Початковий внесок має складати 20%. Втім і тут вони учасники програми матимуть бонуси від держави: роботодавці зазначених категорій зможуть компенсувати внесок та частину “тіла кредиту” за рахунок бюджетних програм. Розмір компенсації залежить від вислуги. 

Придбати житло можна загальною площею до 52,5 кв.м. та додатково 21 кв.м. на кожного наступного члена родини. Якщо йдеться про обласний центр, то в будинку, що знаходиться в експлуатації не більше 10 років. 

Вартість 1 кв.м. не має перевищувати опосередковану, визначену Мінрегіонів. Є винятки. Ціна може бути збільшена:

  • в 2,5 рази - для обласних центрів, міст з населенням понад 300 тисяч людей або на відстані до 15 км від Києва
  • в 2 рази - для міст з населенням 100-300 тисяч осіб
  • в 1,75 рази - для інших населених пунктів.


Житло застрахують на повну оціночну вартість від ризиків випадкового знищення або пошкодження. Оформити заявку на кредит можна буде через “Дія” - принаймні, пресслужба Мінекономіки анонсувала цю функцію. І не тільки це. 

"Пізніше програма стане доступною для всіх українців, чия житлова нерухомість не перевищує 52,5 кв м +21 кв м на кожного члена сім’ї", - пишуть на офіційному сайті органу влади. 

Які ще існують програми придбання житла від “Укрфінжитло”?

Фінансовий лізинг

Він розрахований на тих, хто підпадає під всі наступні умови:

  • перебуває на квартирному обліку
  • розмір середньомісячного доходу сім’ї за останні 6 місяців не перевищує 10-кратний розмір середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, де розташоване житло (враховуються дані Держстату)
  • заявник має сплатити фінансовий лізинг до того, як йому виповниться 70 років
  • протягом останніх 5 років родина не мала у власності житла. Виняток - житло на тимчасово окупованій території. Або родина потребує поліпшення житлових умов  - це означає, що загальна площа житла складає менше 50 кв.м. на 1-2 членів родини та 20 кв.м. на кожного наступного члена родини. 


Термін дії фінансового лізингу має бути від 1 до 20 років. “Укрфінжитло” розраховує відсоткову ставку, яку має сплачувати заявник, і вона є фіксованою. Орієнтовно це 5%. Держава може компенсувати частину коштів.
На умовах фінансового лізингу передається житло, що перебуває в експлуатації не довше 20 років, або реконструкцію. Обрати його можна самостійно, але вартість 1 кв.м. не має перевищувати опосередковану, визначену Мінрегіонів - як і у випадку з “Доступною іпотекою”. Ціна може бути збільшена:

  • у 1,75 разів, якщо житло розташоване в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі чи Харкові
  • у 1,5 рази - в обласних центрах, містах обласного значення з населенням понад 300 тисяч осіб та в населених пунктах на відстані до 30 км від Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова
  • у 1,25 раза - в містах обласного значення з населенням від 100 тисяч до 3000 тисяч осіб.


Варто запастись грошима, якщо нормативна площа придбаного житла перевищує 52,5 кв.м. на особу - за решту квадратних метрів доведеться сплачувати самостійно і авансом. 

Ще одна суттєва умова - “Укрфінжитло” має бути власником квартири або будинку. Якщо житло належить комусь іншому, то державна компанія має придбати її перед тим, як воно стане доступним для фінансового лізингу. 

Іпотечне кредитування

Учасниками програми можуть бути ті ж самі категорії населення, що і в програмі фінансового лізингу. Є певні особливості сплати кредиту, і серед них:

  • позичальник має зробити мінімальний початковий внесок, і він складає 20% нормативної вартості предмета іпотеки
  • незважаючи на те, що “Укрфінжитло” рекламує на своєму сайті програму як іпотеку під 7% річних, ця відсоткова ставка орієнтовна. Її розмір визначається при укладанні договору з урахуванням залучених коштів від “Укрфінжитло”. Ставка буде фіксованою
  • сплачувати платежі слід щомісяця.


Кредит можна взяти строком до 20 років.

Нормативна вартість розрахунку за кожний квадратний метр - така ж сама, як і за умови фінансового лізингу.

Нормативна площа предмета іпотеки становить 50 кв. метрів на одинокого громадянина України чи сім’ю з двох осіб та 20 кв. метрів — на кожного наступного члена сім’ї. За додаткові квадратні метри позичальнику доведеться сплачувати авансом і без допомоги держави. 

Детальніше про фінансовий лізинг та іпотеку можна прочитати тут

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.