НБУ у найближчі тижні може зафіксувати вартість євро у діапазоні 48,5-49,5 грн і разом з тим підштовхнути долар вище 42 грн
Вартість долара на міжбанківському ринку зростає та протягом 18-20 липня сягнула позначки 41,87 грн/дол., незважаючи на зниження активності покупців та продавців. Готівковий долар наближається до психологічних 42 грн/дол. Все це відбувається на тлі глобального подорожчання долара проти інших валют. А ось євро йде на корекцію після стрімкого зростання, що є результатом зниження пари EUR/USD на світовому ринку до рівня 1,1625. На українському ринку безготівковий євро (станом на 18 липня) знизився до 48,61 грн/євро, а готівковий – до 49,95 грн/євро. Чого очікувати, розповідає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
“Загалом спостерігається скорочення обсягів торгівлі готівковою валютою. Середньодобовий дефіцит досяг п’ятитижневого мінімуму на рівні 14,7 млн дол. А попит населення на безготівкову валюту повернувся до звичного для цього періоду профіциту – близько 1,9 млн дол. на добу. На міжбанку також фіксується падіння торговельної активності. Попит й пропозиція зменшились на 14%, що призвело до скорочення чистого дефіциту валюти до чотирьохтижневого мінімуму – близько 75 млн дол. на добу. У той же час валютні інтервенції Нацбанку зростають. Протягом 7-11 липня продаж валюти з резервів збільшився на 2,6% до 678,5 млн дол., 14-18 липня – на 33,6% до 906,6 млн дол”, - зазначив Андрій Шевчишин.
Події та новини останніх днів різноспрямовано впливають на валютний ринок. Аналітик виділяє найголовніші з них.
Поки триває літня спека і ділова активність зберігається на низькому рівні, валютний ринок і далі плив би за течією, якби не очікувана корекція євро.
“В найближчі тижні вся увага буде прикута до протистояння між США та Євросоюзом. Якщо обіцяні Трампом мита на рівні 30% будуть запроваджені, то з урахуванням укріплення євро на 15%, конкурентоздатність європейських товарів погіршиться на 45%. Тому ЄС буде намагатись домогтись менших тарифів. А якщо не вийде, Європа готова ввести контр-мита на американські товари. Враховуючи це слід очікувати подальшого послаблення євро до долара. Потенційно пара EUR/USD буде рухатись до позначки 1,15, а якщо ЄС та США не знайдуть компроміс – то й до 1,1. Втім, з’явились новини, що тарифи можуть бути знижені до 15%, або навіть до 10%. За такого сценарію євро може повернутись на зростаючий тренд. Але наразі вартість євро на українському ринку має потенціал для зниження. Проте, чи це станеться – буде вирішувати НБУ. Я розглядаю сценарій, в якому НБУ може зафіксувати вартість на рівнях близьких до 48,5-49,5 грн/євро, а разом із цим підтягувати долар вгору. Оскільки імпортери вже закладають у ціни реалізації курс в межах 43-44 грн/дол., рух долара до цих позначок не буде впливати на інфляцію. Більше того, послаблення євровалюти до 48-48,5 грн/євро навпаки зменшить інфляційний тиск”, - каже Андрій Шевчишин.
Як раніше повідомляв Інформатор, за даними Держстату, у червні 2025 року інфляція знизилася до 14,3% у річному вимірі з 15,9% у травні. А за місяць ціни зросли на 0,8%. Проте українці бачать на власні очі – дешевшають тільки сезонні овочі та фрукти. Тоді як м’ясо, молоко, крупи, хліб дорожчають. Військові дії продовжуються, базовий сценарій так виглядає, що в наступному році в Україні буде також діяти воєнний стан, а відповідно, це потрібно закладати в ризики, як і посилення мобілізаційних заходів, отже, буде відбуватися зниження внутрішньої пропозиції, а вартість товарів зростатиме.