Міністерство оборони України опинилося під шквалом критики через аудит, який виявив серйозні проблеми з постачанням 120-міліметрових мін на фронт
Міністерство оборони опинилося у центрі гучного скандалу через поставку неякісних 120-міліметрових мін, попри що міністр оборони Рустем Умєров, як зазначила нардеп Мар'яна Безугла, "досі на посаді, піариться презентаціями та рукостисканнями". За словами народного депутата Олексія Гончаренка, зрив поставок мін ставить під загрозу боєздатність армії. Внутрішній аудит відомства показав, що угоди щодо поставки боєприпасів на суму в 45 мільярдів гривень можуть бути зірвані, оскільки товар вчасно не надійшов.
Гончаренко заявляє, що гроші сплачені, однак значна частина боєприпасів виявилася бракованою, а контракт було розірвано. Він також критикує керівництво Міноборони за неефективність. Зокрема міністра Рустема Умєрова, який, за словами депутата, замість вирішення кризової ситуації перебуває у відрядженні за кордоном, Гончаренко називає "диверсантом".
"Але вам розкажуть в чому проблема. Проблема в мобілізації, в людях, в народі. Всі не такі. А те, що у нас напряму міністр працює на ворога - то це нормально. Цього диверсанта потрібно судити. І якомога швидше повертати з Південної Кореї в Покровськ. І хай там зі своїми замами, хто за це відповідав, в мінометному розрахунку зустрічає ворога", - запропонував Гончаренко.
Як зазначає Гончаренко, про проблеми з постачанням, згідно з аудитом Міноборони, було відомо ще у липні. При цьому, за словами нардепа, Умєров "проводив гендерні зустрічі та розвивав кластери потужності".
"Мінами та пострілами не займався. Бо в Києві у нього все дуже добре. Бо ні він, ні його друзі не знаходяться під Покровськом", - обурився нардеп.
Журналіст Юрій Бутусов та генерал-майор запасу Сергій Кривонос додали, що браковані міни, які вже надійшли на фронт, несуть пряму загрозу життю військових. За їхніми даними, частина снарядів не спрацьовує, що змушує мінометників ризикувати, вилучаючи снаряди вручну.
"Дуже б хотілося, щоб ті, хто винен у цій неякісній техніці, потрапили б на фронт і безпосередньо самі приймали б ці, як ми кажемо, "пологи" (викачування міни зі ствола, яка не вилетіла після пуску, - ред.) разом з нашими мінометниками", - описує ситуацію Кривонос.
За словами Кривоноса, безкарність у таких питаннях породжує безвідповідальність, після якої починається хаос. Це, зокрема, призводить до системних провалів обороноздатності держави.
Бутусов звернув увагу також на діяльність Олександра Камишина, радника президента, який відповідає за програму виробництва боєприпасів та мінометних мін. Замість того, щоб працювати над виправленням проблем із бракованими мінами або допомагати фронтовикам, Камишин, за словами Бутусова, займається відкриттям шахових турнірів у Києві.
"Камишин мав би зараз сидіти у посадці з автоматом, щоб його прикривали вогнем тими самими мінами, які він поставив у війська", – іронізує Бутусов.
Журналіст підкреслює, що така безвідповідальність та цинізм від посадовців руйнують обороноздатність країни, а винуватці провалу озброєння мають нести відповідальність нарівні з генералами на полі бою.
Член парламентського комітету з питань нацбезпеки Федір Веніславський запевняє, що всі дефектні боєприпаси вилучено, а виробник зобов'язаний за власний кошт виготовити якісні міни. При цьому, за словами Веніславського, причини браку з'ясовують правоохоронці. Про це він розповів в ефірі "Радіо Свобода".
"Цей брак не є критичним для сектору безпеки і оборони. Хоча, звичайно, будь-які нештатні спрацювання мають достатньо далекоглядні наслідки. Тому це з’ясовується, і, я думаю, в майбутньому Мінстратегпром, військова прийомка працюватимуть так, щоб не допустити такого браку", - відповів Веніславський.
Чому не було виявлено брак у боєприпасах, з’ясовуватимуть правоохоронці, додав Веніславський. Попри це, військові експерти наголошують на необхідності притягнення винних до відповідальності, адже безкарність лише поглиблює хаос у системі обороноздатності.
Військова кореспондентка Юлія Кирієнко зазначила, що Мінстратегпром і МО вийшли до журналістів на офр-рек.
"Новий спосіб комунікації, блін. Говорили про міни. Деталі пізніше", - написала вона.
Перед цим вона також піднімала питання масштабної проблеми з неякісними боєприпасами, зокрема мінами калібру 120 мм і 82 мм. За її словами, дефектний товар постачали на фронт у великих кількостях, що призвело до втрат серед українських захисників та створення критичного дефіциту снарядів.
"Міномети – основна зброя батальйонів. Мінометники і дронщики першими працюють, коли ворожа піхота йде на штурм наших позицій. То що ж виходить, ми знову занурюємося у снарядний голод?" – наголосила журналістка.
Кирієнко також зазначила, що відповідальні посадовці не проконтролювали якість виготовлених мін і дозволили постачальнику відправити браковану партію на фронт. Вона ставить питання про те, хто в Міноборони та Мінстратегпромі тиснув на закупівлю саме в цих виробників і хто відповідатиме за витрачені державні кошти.
"Скільки життів не прикрили ці міни? Скільки солдатів загинули через це? Скільки грошей тепер держава має виплатити їхнім родичам?" – резюмує журналістка.
Міністерство оборони вже протягом трьох тижнів проводить розслідування причин браку 120-мм мін, які отримали бійці на фронті. Наразі їхнє використання призупинено, а самі снаряди вилучили для дослідження. Державне бюро розслідувань також розпочало кримінальне провадження за цим фактом. Про це повідомив ексміністр внутрішніх справ та військовий Юрій Луценко у Facebook. Він звинуватив у постачанні неякісних боєприпасів саме владу.
Нагадаємо, що цими днями Сполучені Штати офіційно дали дозвіл на передачу Україні протипіхотних мін, зокрема й ненаправленої дії. Київ використовуватиме їх тільки на території України та поза населеними пунктами, щоб захистити цивільних. Також є підтвердження, що міни передали вже в останньому пакеті допомоги.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.