За словами мовного омбудсмена, у керівників шкіл не є достатніми знання української мови
В Україні спостерігається тривожна тенденція в освітньому процесі, коли директори шкіл працюють без відповідних сертифікатів, що підтверджують належні знання української мови. На Закарпатті вчителі не володіють державною мовою. Багато навчальних закладів також не мають української версії сайту. Такі факти становлять загрозу національній безпеці. Режиму двомовності бути немає.
Про те, що директори шкіл в Україні часто не мають підтвердженого рівня володіння українською мовою, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. При цьому він додав, що Києва це стосується мало.
"Також у нас є учителі, які не володіють на належному рівні українською мовою, і це стосується не Києва, це стосується, скажімо, Закарпаття, окремих громад. У нас є заклади освіти, на сайтах яких немає української мови. А я вважаю, що режим двомовності у сфері освіти — це критична ситуація", — зазначив він.
До слова, раніше уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що в українських школах зовсім невелика кількість учнів продовжує навчатися російською мовою. У числовому значенні йдеться лише про 345 дітей і ще 109 школярів, які вивчають російську, як іноземну мову. Цей показник — у тисячу разів менший за показники, які були до війни.
Цікаво, що станом на 2025 рік 58% українців вважають, що російську мову взагалі не варто вивчати в українськомовних школах. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які демонструють подальше зростання цієї тенденції порівняно з 2023 роком (52%). Водночас частка тих, хто підтримує вивчення російської мови, скоротилася з 42% до 38%.
Перед цим актор і керівник Театру на Подолі Богдан Бенюк запропонував "бити дітей по сраці" за те, що вони розмовляють російською мовою. Така пропозиція відгукнулась не у всіх. Українці вважають, що починати слід з батьків, які так і не навчили своїх дітей рідної мови.