Діпфейк з Даніловим: через дії роспропаганди постало питання щодо справжніх замовників теракту у Крокус Сіті Холл

Читать на русском

РосТБ поширило відео із коментарем секретара РНБО щодо масового вбивства на концерті у Москві, створене за допомогою Штучного інтелекту через застосунок на кшталт FaceSwap або DeepFaceLab: зазвичай цей процес займає значний проміжок часу, тож є ймовірність, що фейк був створений ще до теракту

Читать на русском
рф створила діпфейк з секретарем РНБО Олексієм Даніловим
Низькоякісний діпфейк роспропаганди спрацював не так, як задумувалося

РосТБ поширило відео із коментарем секретара РНБО щодо масового вбивства на концерті у Москві, створене за допомогою Штучного інтелекту через застосунок на кшталт FaceSwap або DeepFaceLab: зазвичай цей процес займає значний проміжок часу, тож є ймовірність, що фейк був створений ще до теракту

Після теракту у московському "Крокус Сіті Холл", що вже визнаний наймасштабнішим в історії рф, російська пропаганда терміново почала шукати український слід у вбивстві глядачів, що прийшли на концерт гурту "Пікнік". Одним з результатів того пошуку стало відео, що продемонстрував російський канал НТВ. На ньому секретар РНБО Данілов фактично каже, що Україна є причетною до масового вбивства у концертному залі. Проте відео виявилося діпфейком. Через що постає питання: як сталося, що відео з Даніловим з’явилося вже через декілька годин після теракту? Є велика ймовірність, що його зробили заздалегідь. Тобто, схоже, в Москві знали, що теракт відбудеться і готувалися звинувати у ньому Україну.  

Інформатор з’ясував, навіщо був використаний низької якості діпфейк, на що він може вказувати і як впливає на існуючі версії про скоєння теракту. 

Відео з Даніловим було фейковим, технічних доказів не потрібно

На російському НТВ в ніч після трагедії, біля першої години ночі, оголосили, що Україна, мовляв, зізналася у причетності до теракту. Громовідводом зробили голову РНБО Олексія Данілова, який у 1994—1997 роках був міським головою нині окупованого Луганська. У промову створеної відеокопії Данілова, який наче виступив у прямому ефірі українського національного телемарафону, вкладалися слова:

"Весело сьогодні в москві. На мою думку, дуже весело. Хочеться вірити, що такі вЕселощі (невірний наголос в слові - ред.) ми будемо влаштовувати їм частіше", - говорив створений штучним інтелектом "Данілов", у якого з тим, що він казав, не збігалася міміка.

Доказів, що це фейк, багато. Наприклад, ввечері 22 березня ведучими телемарафону були не Марина Скиба й Олег Білецький, як у відео НТВ. А Марічка Падалко і Максим Сухенко. Події в підмосковʼї коментував не Данілов, а представник ГУР МОУ Андрій Юсов.

Для створення цього фейку росіяни використали частину кадрів з телемарафону за 16 березня та замінили гостя – начальника ГУР МОУ Кирила Буданова – на підробне відео з Олексієм Даніловим.

Це наводить на думку, що діпфейк створювався у проміжку між 16 березня та 21 березня (до дня теракту). Тобто менше ніж за тиждень. Те, що відео з "зізнанням" Данілова є фейковим і змонтованим з кількох різних відео, на яке потім наклали голос, схожий на голос секретаря РНБО, першими прийнялися розвінчувати саме російські ЗМІ. Втім, по росТБ ніяк не спростували цей фейк. 

"Якість діпфейку дуже низька, його штучність кидається в очі з першої ж секунди перегляду, міміка та мовлення Олексія Данілова взагалі не збігаються. Слабка робота російських пропагандистів", – повідомили у Центру протидії дезінформації РНБО.

 

Діпфейк низького рівня можна створити швидко. Але наскільки швидко? 

Тепер щодо часу, якого потребує створення діп-фейку. Зазвичай робота по створенню якісного діп-фейку, потребує значного часу, можливо, декількох днів. Тобто факт, що відео з’явилося на НТВ майже одразу після теракту, наводить на думку, що воно було зроблене заздалегідь. З цього випливає, що замовники відео наперед знали, що у Москві відбудеться теракт. 

Але це питання спірне. По-перше, маємо справу не з якісним діп-фейком. Мова скоріше про 9-секундний роботизований шлак, від оригіналу його може відрізнити навіть школяр. В теорії це можна зробити дуже швидко. Але спеціалісти кажуть, все рівно якийсь час тут знадобиться. 

"В мене є сумніви, що навіть такого рівня відео реально видати за 4 - 5 годин (саме стільки часу пройшло від початку теракту до оприлюднення діп-фейку на НТВ, - ред.), - розповідає Інформатору відеоредактор Микола Костина. - По-перше, займає деякий час безпосередньо робота із ШІ. Це може бути година чи більше, але це ж не все. Ще треба знайти основу - тобто реальне відео, куди буде доданий фейк, треба знайти більш менш відповідне відео із Даніловим, треба скласти текст фейка, потім пост-продакшн: колір, рівень звуку, можливо титри, тощо. Все це зазвичай робиться кількома людьми, тож розтягується у часі. Далі, це ж відео, я гадаю, не НТВ робило, вони проста його отримали, тож тут починаються якісь організаційні процедури: хтось його передає, хтось обробляє, випусковий новин приймає рішення запустити в ефір, пишуться підводки. Це ще час... Як на мене, це все здійснити реально годин за 8-10, якщо оперативно. 4 години від ідеї до ефіру - це близько до фантастики". 

На сьогоднішній день існує багато інтернет-сервісів та програм, які допоможуть зробити фейк саме такого рівня якості. Деякі з програм використовують штучний інтелект для генерації реалістичних відео.

Це, наприклад: 

  • FaceSwap (Windows, MacOS, Linux) - застосунок допомгає змінювати обличчя на відео.
  • Wombo Dream (iOS, Android) може генерувати зображення на основі текстового запиту.
  • Нейромережа Synthesia робить відео-діпфейки, перетворює текст у мову.
  • Безкоштовне ПО від російського розробника iperov DeepFaceLab можна використовувати для заміни обличчя у відео з інструкцією на російській мові. Воно є у широкому доступі для завантаження – на Github і rutracker.org.

Нагадаємо, старшокласник (чи студент) з Санкт-Петербургу під час великої пресконференції російського диктатора у грудні 2023 року вже запитував у путіна щодо його двійників з використанням комп’ютерного клона президента рф. Автор питання зробив це якраз за допомогою тої ж технології deepfake, яка була використана під час створення компрометуючого відео з Даніловим. 

Вартість створення однієї хвилини діпфейків може складати від 300 до 20 тисяч доларів. Відповідні пропозиції можна знайти як у легальному Інтернеті, так і у Даркнеті. 

 

Зрежисовані перемоги путіна 

Попри те, що діп-фейк все ж можливо був створений у лічені години після теракту, набагато частіше цією технологією пропагандисти користуються під час попереднього планування подій. Росія так робить вже тривалий час. 

Як приклад можна привести діпфейк із Залужним 7 листопада, де той нібито закликав до повалення влади в Україні, насправді, говорить про те, що росіяни вірять, нібито навіть за допомогою продукту низького рівня вони зможуть отримати якісь інформаційні дивіденди в Україні.

Радник ОП Михайло Подоляк вважає, що такі діпфейки в Україні працювати не будуть. Проте наразі пропаганда мабуть була розрахована на росіян.

Ще приклад - відеопідробка про нібито планування замаху на Макрона в Києві. У цьому діпфейку фігурують телеведучі французького новинного каналу. Він був злитий і розповсюджений російськими пропагандистами в Твіттері.

На відео звернули увагу франкомовні користувачі соцмережі X. У коментарях під постами з відео вони написали, що у ролику вимова і тон ведучого є нетиповими.

Кремль вправляється у створенні фейків
Кремль вправляється у створенні фейків

На те, що аудіодоріжку, якою озвучили підробку, створив комп’ютер вказує експертиза в сервісі Aiornot, який виявляє підробки такого типу. На думку журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва, за цим діпфейком стоїть саме кремль, а широкого розголосу йому надали, зокрема й для того, щоб "перекрити" новину про знищення Україною 14 лютого російського великого десантного корабля "Цезарь Куніков".

Той факт, що діпфейк про Макрона з’явився лише через декілька днів після подій, знов повертає до питання про заздалегідь сплановану інфоркампанію росіян й у випадку із терактом у Крокус Сіті Холлі. З цього витікає, що у Кремлі знали про теракт. Ба більше, було його безпосередніми замовниками. Так зокрема вважає український політолог Микола Давидюк:

"Зовнішні фактори говорять, що так, організатором міг бути ІДІЛ, але він (путін - ред.) міг бути замовником", - сказав Давидюк в ефірі Radio NV.

Проте є й інша версія. У оприлюдненому відео "Данілов" не згадав конкретних деталей та навіть назви місця скоєння теракту не вказав. Тобто це могла бути "дежурная лажа", яку розробили наперед та тримали до слушного випадку. Цим слушним випадком став саме теракт у Крокус Сіті Холлі. Проте це не змінило завдання, що було поставлено перед пропагандистами: шукати будь який привід, аби звинуватити Україну. 

Як пише видання The Economist, путін давно перетворився на людину, яка любить "зрежисовані перемоги". Видання наводить такі приклади, як "зафіксована перемога на виборах, а потім захоплюючий концерт, зворушлива промова до Дня перемоги, вісім голів у хокейній грі" тощо. І зазначає, що путін після теракту в "Крокусі" натякнув, що основні наслідки відчують в Україні.

"... Більшість фейкових новин звинувачували Україну, а також Америку та Британію у нападі на москву", - пише ЗМІ.

Головна редакторка BILD Маріон Хорн зазначила, що на тлі теракту у підмосковному ТЦ "Крокус Сіті Холл" жах, горе, співчуття є нормальними почуттями, однак кремлівський диктатор володимир путін прагне використати це все у власній злочинній війні проти України.

Зазначимо, трагедія в Москві дала путіну нові можливості для ведення інформаційної війни - створювати трагедії чужими руками, а самому залишатись осторонь. Тобто разом із новими діп-фейками росіянам доцільно очікувати на нові жертви та інші "вЕселощі", що вже пообіцяла російська пропаганда, використавши образ Данілова. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.