Наказ про реорганізацію Довженко-Центру визнали таким, що втратив чинність. В кіноархіві пояснили, що це не означає повне скасування наказу
У четвер, 29 червня, Держкіно визнало недійсним свій наказ про реорганізацію Довженко-Центру та назвало ряд причин. В Центрі наголошують, що радіти з цього приводу зарано - найближчим часом може з'явитися ще небезпечніший наказ. Бо анулювання наказу не означає його скасування.
Відповідний наказ оприлюднили на сайті Державного агентства з кіно. Зазначається, що 28 червня Держкіно видало новий наказ, яким визнало наказ про реорганізацію Довженко-Центру таким, що втратив чинність.
В повідомленні йдеться про те, що Держкіно анулювало свій наказ з кількох причин. Зокрема він не містив універсальних норм поведінки й мав одноразовий характер, визначав певні терміни, які вже минули, тому актуальність цього наказу в поточній редакції була сумнівною.
"Також відбувся ряд кадрових змін в Держкіно. Зокрема, осіб, які брали участь у виконанні наказу про реорганізацію Довженко-Центру. Тому він потребував перегляду або скасування. Наказ також був повʼязаний з рішенням уряду про створення Державного фонду фільмів", - йдеться в повідомленні.
На офіційній сторінці Центру у Фейсбуці повідомили, що 29 червня у Господарському суді Києва відбулося чергове судове засідання у справі щодо визнання незаконним наказу № 100 Держкіно про реорганізацію Довженко-Центру. Планувались дебати - останні промови сторін та прийняття рішення. Але відбулось щось дивовижне: представник Держкіно оголосив клопотання про закриття справи через відсутність предмету позову, тобто відсутністю наказу про реорганізацію.
"Держкіно видало новий наказ, яким визнало оскаржуваний наказ про реорганізацію таким, що втратив чинність - наголошуємо, що це НЕ скасування. Ми могли б порадіти цьому жесту, зробленому символічно до Дня Конституції, але усвідомлюємо, що подібні накази Держкіно владне видавати і скасовувати щодня. Найближчими часом нас може чекати новий наказ, так само загрозливий і необґрунтований", - йдеться в повідомленні.
В Довженко-Центрі додали, що суддю також здивував такий розвиток подій. У справі було оголошено перерву до 17:00 11 липня для вивчення нових обставин та підтвердження повноважень першій заступниці голови Держкіно Юлії Шевчук на підписання відповідних наказів.
На початку серпня 2022 року Державне агенство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру. Згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно центру мали бути передані державній установі "Науковий центр кінематографії України". Це рішення викликало обурення культурної спільноти та міжнародного кіноархівного середовища.
Працівники Центру тоді заявили, що це означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. В організації наголосили, що таке рішення буде великим репутаційним ударом по міжнародному іміджу України.
Вже у жовтні Кабмін підтримав закриття Довженко-Центру. Там заявили, що центр не є кіноархівом, а лише зберігачем фільмофонду. Тому його фільмофонд передадуть іншій структурі.
Це - найбільший кіноархів України. У структурі центру також діють фільмофонд, Музей кіно, видавництво, книгарня, простір "Сцена 6", кінолекторій і єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. У 2022 році Довженко-Центр перейшов у підпорядкування Держкіно (попри те, що в центрі просили цього не робити). До цього, від моменту створення в 1994-му, центр підпорядковувався Міністерству культури.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.