Держава втратила 139 млн: у чому ДБР підозрює ексдиректора департаменту міської ради Дніпра

У Держбюро розслідувань підозрюють, що екскомандир військової частини Олександр Буйволюк купив непридатну для військових форму на 139,1 мільйонів гривень, а до нинішньої служби в ЗСУ він працював у мерії Дніпра

Олександр Буйволюк. ДБР. Колаж ілюстративний
Олександр Буйволюк. ДБР. Колаж ілюстративний

ДБР розслідує можливі зловживання при закупівлях в одній з військових частин ТрО, яка знаходиться у Дніпропетровській області. Очолював її Олександр Буйволюк, який до того керував департаментом парків мерії Дніпра та парком Шевченка у Дніпрі. У ДБР вважають, що військова частина закупила непридатну для військових уніформу, а частина державних грошей могла бути розкрадена.

Підозрюваним у цій справі є підполковник Олександр Буйволюк, який командував військовою частиною територіальної оборони у 2022-2023 роках. До того у 2022 році він очолював створене за ініціативи влади міста добровольче формування з охорони громадського порядку "Варта Дніпра", яке допомагало силам ТрО у місті.

Довідково. У 2020-2022 роках Буйволюк був директором департаменту парків та рекреації мерії Дніпра, у 2019-2020 роках очолював парк ім. Т. Г. Шевченка у Дніпрі. У 2014-2015 роках він вже брав участь у військових діях в АТО/ООС, де дослужився до командира танкової роти. Очолював ветеранське об'єднання у Бучі, звідки приїхав працювати у Дніпро у 2019 році на запрошення мера Бориса Філатова. Буйволюк агроном за освітою, працював раніше в аграрних компаніях.

1 травня 2024 року Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило кримінальне провадження. За тиждень звернулися до Кіровського (Центрального) районного суду Дніпра, щоб отримати дозвіл на доступ до речей і документів, що містять таємницю. Спочатку в ДБР заявляли, що посадові особи військової частини перевищили свої повноваження та придбали індивідуальне військове обмундирування, яке не відповідає стандартам Міноборони України, на загальну суму 227 млн 418 тис. 493 грн (потім сума зменшилася вдвічі).

Пізніше ДБР звернуло увагу на купівлю ударного БПЛА частиною за 8 млн 802 тис. грн (що з ним не так - не зрозуміло). 20 вересня суд постановив затримати одну з підозрюваних - директорку фірми, що продала спорядження. 17 грудня їй продовжили обов'язки перед судом до 18 лютого 2025 року. 20 грудня для майбутньої компенсації збитків суд постановив арештувати квартиру, яка належить директорці фірмі - квартира і так була під арештом виконавчої служби з 2020 року.

18 вересня ексчиновнику було повідомлено про підозру. 23 вересня ДБР просило суд затримати Олександра Буйволюка на 60 днів або як альтернативу запропонували заставу 139 млн 109 тис. 348 грн, прокурор підтримав клопотання слідчого ДБР. Але суд відмовив - замість цього ексчиновника відпустили на поруки двох офіцерів з управління безпілотних авіаційних систем Міноборони. 

28 жовтня 2024 року Дніпровський апеляційний суд скасував ухвалу судді Кіровського райсуду. Постановив до 18 листопада взяти під варту Буйволюка з альтернативою внесення застави в 1 млн 211,1 тис. грн. 17 грудня йому продовжили обов'язки перед судом до 18 лютого 2025-го.

У грудні 2024 року вже було зазначено, що Буйволюк, як командир військової частини, у січні-березні 2023 року закупив продукцію в ТОВ "Деная" та недбало поставився до обов'язків, прийнявши військове обмундирування на 17 млн 523 тис. грн (спочатку слідчі казали про понад 227,4 млн грн), яке не відповідає технічній специфікації Міноборони. Загалом, на думку слідства, через дії Буйволюка при закупівлях була завдана шкода на 139 млн 110 тис. 589 грн (у т.ч. ті 17,5 млн грн для "Денаї"). 20 грудня суд з метою відшкодування шкоди, завданої при закупівлях військовою частиною, наклав арешт на нерухомість колишнього посадовця: 

  • земельну ділянку (2 га);
  • 2 квартири по 53,5 і 53,6 кв. м;
  • присадибну ділянку для будівництва (0,11 га);
  • будинок (188 кв. м);
  • квартиру площею 61,6 кв. м;
  • присадибну ділянку 0,026 га;
  • 1/5 домоволодіння площею 105,5 кв. м.

27 січня 2025 року суддя апеляційного суду Віталій Руденко зняв арешт з майна Буйволюка. Він вказав на порушення у процедурі, допущені слідчою суддею Кіровського райсуду. З січня 2025-го ніякого руху по справі не було, судові засідання поки не плануються. Досудове розслідування мало закінчитися у лютому.

Слідчі ДБР підозрюють Буйволюка у злочині за ч. 4 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбале ставлення до військової служби в умовах воєнного стану). За це може загрожувати позбавлення волі на 5-8 років.

11 березня 2025 року Офіс Генпрокурора, військова прокуратура та ДБР опублікували інформацію про справу у своїх соцмережах. Там зазначили, що екскерівник військової частини (Буйволюк) уклав договір на постачання неякісного одягу без проведення тендеру, а ціни були завищені на 30%. Цікаво, що у березні ДБР пише про арештовану нерухомість Буйволюка, хоча ще у січні суд зняв з неї арешт. У січні 2025-го прокурори Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону скерували до суду обвинувальний акт стосовно колишнього командира військової частини. 

Слідчі дії у справі Буйволюка. Фото: ДБР
Слідчі дії у справі Буйволюка. Фото: ДБР

Друга підозрювана у справі - ексдиректорка і співвласниця ТОВ "Деная" Олена Маріна. Компанія існує з 2022 року (тоді вона не мала ніяких доходів), у 2024 році, за даними аналітичної платформи YouControl, отримала майже 40,4 млн грн (у т.ч. завдяки військовій частині, яку очолював Буйволюк). Для бюджетних організацій "Деная" постачала лише генератори, тож поєднання цього з військовою формою виглядає дивним. Маріна обвинувачується у заволодінні чужим майном шляхом зловживання довірою (шахрайство), вчиненому в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 190 Кримінального кодексу України). За це може настати покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна. 

Що стало з тією військовою формою, яку закупив Буйволюк, правоохоронці не розповідають. Чи вона використовується або її утилізували - невідомо.

Нагадуємо, згідно з Конституцією України, особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у суді у законний спосіб. Тож не можна стверджувати, що Буйволюк та Маріна вчинили злочин. Адвокат Буйволюка наполягав на тому, що висновки слідства завчасні, а чимало процедур було проведено з порушеннями. Інформатор слідкуватиме за перебігом цієї справи. 

У військовій частині, якою командував Буйволюк, свій недовгий військовий шлях наприкінці 2023 року починала депутатка Дніпропетровської обласної ради від партії "Пропозиція" Маріанна Мірошніченко (зараз - Кізіярова). Її ДБР підозрює у фіктивній службі, а сама депутатка звинувачує ДБР у фальсифікації справи та підробці доказів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube