Де брати їжу, тепло, заряд мобілок: важливі поради українцям на випадок блекаутів

Українцям розповіли, як підготуватися до відключень світла

Відключення світла
Експерти поділилися рекомендаціями на випадок блекаутів

Україна активно готується до опалювального сезону та ймовірних блекаутів. Водночас громадянам важливо і самостійно зробити певні запаси на випадок відключення електроенергії. Зокрема, подбати про те, щоб у помешканні було тепло.

Як передає 24 телеканал, найчастіше українці використовують павербанки для заряду гаджетів під час блекаутів. Водночас можна продовжити термін служби батареї зарядних пристроїв. Наприклад, не тримати павербанки на підвіконні на ніч (так акумулятор тільки швидше розрядиться). Краще зберігати його в спальному мішку або в кишенях, де буде значно тепліше.

Водночас час від часу важливо перевіряти заряд у павербанку. Раз на тиждень підключайте до нього телефон чи інші пристрої. Також експерти радять ніколи повністю не розряджати гаджети: краще, якщо заряду завжди буде мінімум на 20 відсотків. Цього буде достатньо, якщо під час неочікуваного відключення світла потрібно буде перевірити інформацію.

Де брати воду?

У великих містах українці мають доступ до численних свердловин, де можна набрати води. Проте вона може бути недостатньо чистою. Однак цю проблему можна вирішити за допомогою фільтрів.

Як зробити найпростіший фільтр:

  • Взяти дві ємності, які пропускають воду (наприклад, пластикові відра);
  • В одну ємність покласти механічний очищувач (наприклад, пісок, вугілля, камінці тощо), і поставити її вище;
  • В другу ємність стікатиме вода, яка вже буде очищена.

Також можна скористатися спеціальними таблетками для знезараження води. Найкращим варіантом буде, якщо вдома є спеціальний фільтр для очищення води.

Звідки брати тепло?

В першу чергу, важливо подбати про те, щоб вдома було достатньо теплих речей. Експерти радять обирати товсті речі з ворсом. Такі матеріали затримують тепло та допомагають зберегти його на довший термін. Також рекомендують правильний порядок вдягання: починати зі спідньої білизни, а потім додавати шар флісу. Водночас додавати в'язаний светр як другий шар — вдала ідея для збереження тепла.

Якщо температура дуже низька, то можна вдягати пуховий жилет або куртку. Для захисту рук, ніг та голови можна використовувати рукавичка, шапку, теплі шкарпетки.

У квартирі також можна встановити палатку та закупити спальні мішки. Зазвичай такі речі використовують в якості туристичного спорядження. Проте краще закупити таке заздалегідь, доки ціни не злетіли.

Їжа в період блекауту

Для того, щоб готувати при відключенні електроенергії можна купити газову плиту або маленьку горілку на сухому спирті. Також підійде портативний туристичний пальник. Якщо немає можливості на такі плити, то можна дотримуватися інших порад:

  • Залити кріп у термос, щоб завжди була можливість випити гарячого чаю;
  • Користуватися консервами, супами або кашами швидкого приготування;
  • Запастися енергетичними батончиками, шоколадом, горіхами, сухофруктами.

При цьому варто враховувати, що якщо у вас є спеціальна дієта, то про харчування без електроенергії краще порадитися зі своїм лікарем.

Як зберегти ментальне здоров'я?

Психологічний стан — це теж дуже важливо. Адже чимало людей хвилюються через думки про повторення блекаутів, які були минулого року. Як можна покращити свій моральний стан:

  • Більше спілкуватися з друзями або родичами;
  • Заздалегідь домовитися з близькими про альтернативні способи зв'язку;
  • Заздалегідь накупити свічок, ліхтарів тощо;
  • Заздалегідь підготувати світловідбивні елементи для одягу;
  • Переписати всі важливі номери на папірець;
  • Почати вести щоденник;
  • Підготувати книги, настільні ігри тощо (цим можна зайнятися і в блекаут);
  • Звернутися до психолога (наприклад, в рамках безкоштовних програм).

Як Україна готується до опалювального сезону?

Раніше представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов розповів, що на наших громадян чекає непроста зима. Тобто, окупанти знову будуть пробувати пошкодити наші об'єкти енергетичної інфраструктури. Юсов підкреслив, що ніхто не стане називати майбутню зиму легкою, тому що це неправда. Проте він зауважив, що наша держава та народ повинні готуватися до зими та боротися. 

Відомо, що Україна готується до можливих сценаріїв на випадок, якщо окупанти знову все робитимуть для того, щоб українці залишилися без світло. Як виявилося, Міністерство внутрішніх справ вже підготувало план дій на випадок довготривалих відключень електроенергії. За словами голови МВС Ігоря Клименка, головною метою є оперативне реагування на всі надзвичайні ситуації. При цьому в ситуаційному центрі МВС аналітики прораховують можливі загрози та як на них реагувати. Йдеться про патрулювання правоохоронців, забезпечення генераторами медичних закладів та об’єктів критичної інфраструктури, функціонування "Пунктів незламності". При цьому це ще не весь перелік заходів на випадок блекаутів.

"Ми заходимо у складний осінньо-зимовий період, до якого маємо бути готові на всіх напрямках. Спираючись на минулорічний досвід, ми вже підготували план дій у разі довготривалих відключень електроенергії", - зазначив Ігор Клименко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube