Ексдепутат тісно співпрацював із керівництвом російської православної церкви, зокрема з патріархом Кирилом
Державне бюро розслідувань у співпраці зі Службою безпеки України 18 січня оголосило підозру у державній зраді колишньому народному депутату партії "Опозиційний блок". Правоохоронці не називають його імені, але за оприлюдненими матеріалами, йдеться про Вадима Новинського. Екснардеп втік з України після початку війни, але продовжує вести підривну діяльність проти України навіть з території РФ.
Про підозру депутату кількох кликань йдеться в повідомленні Офісу Генпрокурора. За даними слідства, з 2014 року він поширював проросійські наративи через ЗМІ, соцмережі та публічні виступи. Колишній депутат також співпрацював із очільником РПЦ патріархом Кирилом і виконував його вказівки, підтримуючи зв’язки з російською релігійною організацією.
"Проросійський депутат, виконував вказівки очільника російської православної церкви патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва), протягом тривалого часу підтримував з ним тісне спілкування та перебував в його ієрархічному підпорядковані, тобто був так званим "куратором" від РПЦ та фактично представником релігійної організації іноземної держави в Україні", — йдеться в повідомленні ДБР.
Зазначається, що після початку повномасштабного вторгнення Новинський склав депутатські повноваження та виїхав за кордон. Однак, за даними правоохоронців, він і далі веде діяльність на підтримку РФ, підриваючи безпеку та суверенітет України. Експертизи підтвердили його злочинну діяльність, а підозру йому висунуто за статтями:
Покарання за такі злочини передбачає до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
У червні 2019 року під час виступу на зʼїзді партії "Опозиційний блок" в Києві Новинський назвав війну на Донбасі "громадянським конфліктом" і закликав виконувати "Мінські домовленності".
"Дуже важливо зупинити цей громадянський конфлікт, наголошую, громадянський конфлікт на південному сході... А шлях до досягнення світу відомий. Він один – це Мінські угоди", - сказав Новинський.
Політик тоді також наголосив, що якщо для досягнення миру необхідно "вести прямі переговори з Луганськом, Донецькому (маються на увазі ставленики Кремля на окупованих територіях Донбасу) та Москвою", то це "треба робити".
Серед інших антиукраїнських проявів нардепа - намагання заблокувати закон про забезпечення функціонування української мови як державної (2019), голосування проти закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей (2018), підтримка амністії для відповідальних за окупацію Донбасу (2019) та підтримка "диктаторських законів" Януковича (2014).
Також олігарх регулярно вносив судові застави за ряд суперечливих політиків, у тому числі за Михайла Добкіна та мера Одеси Геннадія Труханова.
Як зазначає НАЗК, Новинський "підтримує дії та політику РФ, які підривають та загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, а також її стабільності та безпеці". Політик увійшов до реєстру держзрадників за версією руху ЧЕСНО.
Також Новинський фігурував в ряді антикорупційних розслідувань про сумнівну приватизацію готелю "Спорт" біля НСК "Олімпійський" в Києві, відмову від декларування витрат на рекламу та партію, недостовірне декларування, тендер з фіктивною конкуренцією та використання приймалень для приховування бізнесу.
В грудні 2022 року Рада національної безпеки та оборони запровадила санкції щодо 16 діячів Української православної церкви Московського патріархату. Серед них і Вадим Новинський, який протягом багатьох років спонсував церкву, має там сан протодиякона і прислужував за вівтарем митрополиту Онуфрію. Також відомо, що Новинський активно протидіяв наданню статусу автокефалії (Томосу) Православній церкві України (ПЦУ) і навіть їздив з цією метою в Константинополь до патріарха Варфоломія.
Санкції, зокрема, передбачають блокування активів і арешт рахунків.