Чорнобильські пенсії: які бувають та кому призначають, розповіли в ПФУ

Розмір додаткової пенсії залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих, встановлюється до державної пенсії за віком або по інвалідності

Чорнобильські пенсії
Чорнобильські пенсії

Особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, призначаються пенсії по інвалідності та за віком. Розмір виплат залежить від категорії, до якої належить отримувач. Деталі призначення виплат пояснив Пенсійний фонд України 23 грудня. 

1 категорія

Особи з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу можуть оформити пенсію по інвалідності.

Пенсія призначається у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках або із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, обчисленою за формулою.

З 01.03.2024 мінімальні розміри пенсії по інвалідності не можуть бути нижчими: 

  • І група інвалідності ‒ 8839,03 грн;
  • II група інвалідності ‒ 7071,36 грн;
  • III група інвалідності ‒ 5450,85 грн.

Призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку для осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, здійснюється відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Статтею 55 вищезазначеного Закону передбачено, що особам які є ліквідаторами Чорнобильської катастрофи чи особами, які постраждали внаслідок даної катастрофи, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу. 

2 категорія

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: 

  • з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів;
  • з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року ‒ не менше 5 календарних днів;
  • у 1987 році ‒ не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
  • евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (Волинська, Житомирська, Київська, Рівненська або Чернігівська область);
  • особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

3 категорія

Учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:

  • у зоні відчуження з 1 липня з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року ‒ від 1 до 5 календарних днів;
  • у зоні відчуження в 1987 році ‒ від 1 до 14 календарних днів;
  • у зоні відчуження в 1988-1990 роках ‒ не менше 30 календарних днів;
  • на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

А також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які:

  • постійно проживали на територіях зон безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення – не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій;
  • постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

4 категорія

Особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Які документи потрібні для оформлення пенсії

Основним та обов’язковим документом, який підтверджує право для зменшення пенсійного віку є посвідчення ліквідатора/ особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таке посвідчення видається уповноваженим органом відповідно до кожної категорії осіб, визначеного статею 14 Закону. Без вказаного посвідчення призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку є неможливим.

При зверненні за призначенням пенсії за віком учасники ліквідації аварії на ЧАЕС 1-3 категорії повинні надати:

  • Довідку ф - 122, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122. Вказана довідка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
  • Довідки військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
  • Архівні довідки Міністерства оборони чи архіву Міністерства внутрішніх справ, чи Міністерства служби безпеки.

Перелік документів, який подається до Пенсійного фонду в кожній ситуації є особливим. 

Як визначають розмір чорнобильської пенсії

Для визначення розміру зменшення пенсійного віку потрібно визначити до якої категорії осіб вона відноситься. Пенсійний вік може бути знижено тільки за однією підставою за вибором. Не можна знижувати пенсійний вік як ліквідатору Чорнобильської катастрофи, так і особі, що постраждала від Чорнобильської катастрофи.

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на зниження пенсійного віку від 5 до 10 років залежно від періоду роботи на території зони відчуження, а саме:

  • На 10 років ‒ у разі, якщо вони працювали у зазначеній зоні з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а від 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів;
  • На 5 років ‒ від 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році ‒ від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році – не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництв ‒ не менше 14 календарних днів у 1986 році;
  • Евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році мають право на знижку пенсійного віку на 10 років, а з інших територій зони відчуження у 1986 році ‒ на 8 років;
  • Особи, які постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов’язкового) відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років, мають право на знижку пенсійного віку на 4 роки та додатково на 1 рік за кожний рік проживання (роботи), але не більше 9 років;
  • Особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсійний вік знижується на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання (роботи), але не більше 6 років;
  • Особам, які постійно проживали чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік знижується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання (роботи), але не більше 5 років;
  • Особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року, не менше 14 календарних днів або не менше 3 місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовим завданням, пенсійний вік знижується на 2 роки.

Початкову величину зниження пенсійного віку встановлюють особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку, (чоловіки ‒ 10 років і більше, жінки ‒ 7 років і 6 місяців і більше) вік виходу на пенсію додатково зменшується на 3 роки, а тим, що відпрацювали на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку, (чоловіки ‒ 12 років 6 місяців, жінки ‒ 10 років і більше) вік виходу на пенсію зменшується додатково на 2 роки та 1 рік відповідно.

Додаткова пенсія

Розмір додаткової пенсії залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих, встановлюється до державної пенсії за віком або по інвалідності:

1. особам, що належать до 1 категорії з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: 

  • особам з інвалідністю І групи ‒ 474,50 грн;
  • особам з інвалідністю II групи ‒ 379,60 грн;
  • особам з інвалідністю III групи ‒ 170,82 грн.

2 особам, що належать до 2-4 категорії:

  • особам, що належать до 2 категорії ‒ 170,82 грн;
  • особам, що належать до 3 категорії ‒ 113,84 грн;
  • особам, що належать до 4 категорії ‒ 56,94 грн;

3. дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу ‒ 170,82 грн.

Розмір мінімальної пенсійної виплати, незалежно від закону, згідно з яким призначалася пенсія, для осіб з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.03.2024 року не може бути нижче:

  • для осіб з інвалідністю І групи ‒ 14308,46 грн;
  • для осіб з інвалідністю II групи ‒ 11446,77 грн;
  • для осіб з інвалідністю III групи ‒ 8585,08 грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube