Чому Зеленський змінює керівництво СБУ в областях, але не призначає голову спецслужби

Читать на русском

Розповідаємо, чому відбуваються кадрові перетасовки в головній спецслужбі країни

Читать на русском
Чому Зеленський змінює керівництво СБУ в областях, але не призначає голову спецслужби

Розповідаємо, чому відбуваються кадрові перетасовки в головній спецслужбі країни

Бригадний генерал Василь Малюк майже місяць виконує обов’язки голови СБУ. За цей час було змінено керівників в більшості областей, а Малюк досі не став повноцінним головою Служби.

Інформатор дізнавався, чому відбуваються кадрові перетасовки в головній спецслужбі країни.

Нові укази

Президент Володимир Зеленський продовжує змінювати керівництво Служби безпеки України в регіонах. Так, 15 серпня голова держави підписав укази про звільнення начальника СБУ в Києві та області Сергія Зайця, начальника СБУ у Львівській області – Артема Бондаренка та начальника СБУ в Тернопільській області – Юрія Борейчука.  Ще одним указом, щойнозвільненого Бондаренка було призначено керівником СБУ в Києві та області.  Примітно, що новий керівник спецслужби в столиці, лише в березні очолив СБУ в Львівській області, до цього часу був заступником голови служби. Тому, нове призначення можна вважати службовим підвищенням. Хоча в самій Службі призначення до столиці називають радше «покаранням» або метою для великих кар’єристів. Саме в Києві постійно щось відбувається – масові акції протестів, робота іноземної агентури, політичні розбірки, тому роботи вистачає завжди. Крім того, при кожній владі є велика спокуса бути лояльним в обмін на певні преференції.

На початку липня в спецслужбі розпочалися масові кадрові чистки. За всіма канонами жанру, почали одразу з голови. Іван Баканов, друг дитинства Зеленського втратив посаду голови СБУ за статтею дисциплінарного статуту збройних сил про «невиконання службових обов'язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків». Президент додав, що причиною звільнення стала аномально велика кількість зрадників серед працівників.

Зеленський та Баканов
Зеленський та Баканов

Подейкують, що «останньою краплею» стали повідомлення, що помічник начальника Херсонського управління СБУ – начальник Антитерористичного центру Ігор Садохін видав рф сітку мінних полів та координував дії російської авіації в області. Згодом було затримано колишнього очільника кримського управління СБУ, яке базувалося на Херсонщині Олега Кулініча.  

Не за одним столом

Баканов чи не найперший представник «Зе команди», хто отримав посаду одразу після президентських виборів 2019 року. Тоді Верховна Рада відмовлялась звільняти діючого голову Василя Грицака, Баканова довелося призначати першим заступником.

Після звільнення Верховною Радою Баканова, Зеленський одразу змінив голів СБУ в Харківській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській та Закарпатській областях. Виконуючим обов’язки голови СБУ став маловідомий Василь Малюк. Згідно офіційної інформації,  в СБУ Малюк займався боротьбою з корупцією та оргзлочинністю. В лютому 2022 року на короткий період отримав посаду заступника міністра внутрішніх справ, звідки повернувся в СБУ першим заступником голови в званні бригадного генерала.  З 18 липня Малюк виконує обов’язки голови СБУ. Варто відзначити, що Верховна Рада вже провела декілька засідань, де могла призначити його повноцінним очільником служби.

Бригадний генерал Василь Малюк
Бригадний генерал Василь Малюк

В  провладній фракції «Слуга народу» відмічають, що подання на призначення Малюка досі не отримано з Офісу президента. Про це «не під запис» розповів Інформатору народний депутат близький до керівництва фракцією. За його словами, зараз в ОП стоїть завдання максимально провести службові перевірки та виявити неблагонадійних спецслужбистів.

«Подивіться, російські спецслужби крутять у нас під носом, все що хочуть. То організують «вкидання» в західній пресі, що Україна продає на сторону військову техніку від партнерів. То, заяви, що ЗСУ порушують гуманітарні принципи під час ведення війни. До початку ленд-лізу, в СБУ треба навести порядок, адже тут вже мова йде про зовсім інші поставки озброєнь», – говорить співрозмовник видання.

Нагадаємо, що саме до компетенції СБУ належить контррозвідувальна діяльність.

Команди та кадри

Колишній співробітник СБУ Іван Ступак відмічає, що кадрові перестановки в регіонах неможливі без участі безпосередньо голови Служби.

«Що кидається у вічі в цих кадрових пертурбаціях. В першу чергу, всі призначення голів регіональних управлінь відбуваються безпосередньо з подання голови СБУ. Малюк досі з приставкою «в.о». Чи варто це розцінювати, що йому дали можливість формувати свою команду, а призначення відбудеться скоро? Або, можливо, хтось в Офісі президента, розставляє необхідних людей в областях, щоб потім вручити ці кадри голові СБУ», – розповідає Інформатору Ступак.

28 січня 2021 року парламент ухвалив в першому читанні зміни до закону «Про Службу безпеки України», так звану реформу спецслужби. Вона необхідна у виконання закону про національну безпеку України, того самого, що є однією з вимог здобуття членства в ЄС і НАТО. СБУ мали реформувати ще за президентства Петра Порошенка, але постійно відтермінували це питання. Основна причина – це небажання забирати в СБУ функції досудового розслідування, боротьби з корупцією та організованою злочинністю, які є  непритаманним для спецслужби.      

Максим Федоренко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.