Чому сьогодні в Україні існують різні курси обміну валюти

Читать на русском

Зараз НБУ встановлює офіційний курс на міжбанківському ринку залежно від співвідношення експорту та імпорту

Читать на русском
Чому сьогодні в Україні існують різні курси обміну валюти

Зараз НБУ встановлює офіційний курс на міжбанківському ринку залежно від співвідношення експорту та імпорту

В Україні склалась дивна ситуація: курс обміну валют у банках та приватних мінял істотно різниться. Це засмучує тих, хто отримує прибутки з-за кордону у валюті та змушені міняти свої гроші за менш вигідним курсом. Чому так відбувається?

Інформатор наводить відповідь на це питання інвестиційного банкіра Сергія Фурса. Далі його пряма мова.

Побічне явище фіксованого курсу гривні

Під час війни НБУ зафіксував курс гривні, що є цілком логічним у таких умовах. Адже через великий стрес та паніку курсові коливання могли бути значними. Це спричинило б величезну інфляцію. Наприклад, зараз багато хто скаржиться на дорожнечу палива. Але ж його закуповують за курсом 29 грн за долар. Уявіть, що б було, якби його купували за курсом 35-40-50.

Негативним боком такого правильного рішення є поява додаткових обмінних курсів. У ситуації фіксованого курсу обов’язково з’являється сірий та чорний готівковий ринок. Це неминуче. І зробити з цим нічого не можна.

Зараз НБУ встановлює офіційний курс на міжбанківському ринку залежно від співвідношення експорту та імпорту. Він становить 29 грн/дол. Є “ринковий” готівковий курс сірого та чорного ринку. Він не пов’язаний з Міжбанком. Банки обмінюють ту валюту, яку їм принесли інші українці, щоб обміняти на гривню. Крім того, цей “ринок” пов’язаний з сірим експортом, тіньовою економіку, готівковими накопиченнями населення тощо. 

Як надалі мінятиметься курс гривні?

Доки триває регулювання курсу, бажано, щоб офіційний та “ринковий” курси не надто сильно відрізнялись один від іншого. Перші місяці повномасштабної війни ця різниця становила менш як 10%. Потім виник спекулятивний тиск після того, як неправильно інтерпретували слова голови НБУ про плани регулятора відійти від фіксованого курсу. Пішов спекулятивний розгін до позначок 38-39. Але через те, що спекуляції ні на що не спирались, курс повернувся до 35 та стабілізувався на цій позначці.

Така ситуація є неприємною для айтішників, але, на жаль, під час війни створити заповідник, де хтось може і надалі жити за всіма правилами мирного часу, неможливо.

Чи можна зараз відмовитись від фіксованого курсу? 

Думаю, що ні. Адже війна створює багато подій, які важко передбачити та які можуть спровокувати паніку. Під психологічним тиском курс може непередбачувано змінюватися. Коли свого часу курс гривні змінився з 8 до 25 грн за долар - у цьому не було економічної основи, лише психологічна. Якщо люди очікують, що курс завтра впаде, вони починають продавати гривню, і курс падає. 

Зараз Україна живе в ситуації емоційної гойдалки, коли розгойдати валютний ринок дуже просто. Якщо курс не буде фіксований, він може бігти так далеко, що важко собі уявити. Якщо курс відпустити та він добіжить до позначок 50-60-70, це страшно вдарить по цінах та реальних доходах людей. Адже пенсії у гривні фіксовані та грошей на таку їх індексацію немає. Що буде, якщо пенсія в доларах зменшиться втричі, коли одночасно ціни на всі імпортні товари зростуть втричі? 

Поки йде війна, неможна знайти точку рівноваги, з якої можна відпустити курс. Адже щомиті може статись щось таке, що винесе курс у безодню. Це дуже ризиковано і може рознести банківську систему. Тож, обираючи між поганим рішенням та дуже поганим, НБУ обрав фіксацію курсу. Це як хімієтерапія, яка дуже неприємна та шкідлива, але це єдине, що рятує життя.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Конспектувала Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.