Роман Світан в інтерв'ю "Інформатору" розповів, скільки ракет ATACMS необхідно для перелому ситуації на фронті, чому росіяни бояться програти під Авдіївкою, та до чого росія намагатиметься схиляти Україну зимовими обстрілами
"Інформатор" записав інтерв'ю з військовим експертом Романом Світаном. Говорили про дії росіян під Авдіївкою, політичну складову атак країни-агресора та про те, чому росіяни виявляться не готовими до весіннього наступу українських військ
- Є різні версії, навіщо росіяни запускають зараз “Газонокосарки”. Навіщо, на вашу думку, це робиться?
- Вони їх використовують разом із “Шахедами”. “Шахедів” недостатньо, не вистачає елементної бази — електроніки і двигунів. Двигуни китайські, іранські, європейські, але росіяни їх виготовляти не можуть.
Навіть двигуни для “Ланцетів” купують у Європі. Тобто це — основна проблема. Цей черговий російський дрон — набагато гірший за “Шахед”, хоча загальна лінійка приблизно однакова. Менше несе бойове навантаження, управління не таке чітке, менша дальність польоту. Двигун — авіамодельного ряду, тобто від авіамоделі. Він довго не працюватиме, але виконує певне завдання, іноді під прямим керуванням, з дальністю до 150-200 км. Основні ж ударні сили все-таки це ракети, це напівтонні боєприпаси, які летять вже за розвіданими маршрутами.
- На вашу думку вже можна говорити про початок ударів по енергетиці? Якщо ні, то коли, на вашу думку, почнуться удари по енергетичній Україні?
- Після запуску теплової генерації вони намагатимуться це робити. Це може бути найближчим часом. Але ці удари не будуть масовими, якщо матимуть на меті — політичне завдання. Вони можуть зібрати сотню ракет і запустити їх, щоб розігнати в інформаційному полі росіян для внутрішнього російського споживання впевненість про можливість створення таких атак. Реально — вони працюватимуть 10-20 ракетами, можливо трохи більше, за розвіданими маршрутами.
- Тому однозначно, як минулого року, точно не буде. І наше ППО вже зазнало в кілька разів більшої щільності. Ми вже знаємо як знищувати практично будь-який літальний апарат, який вони запускають. В нас постійно відбувається збільшення можливостей щодо знищення Росії. А у них нічого нового не з'являється.
- Західні ЗМІ пишуть, що взимку ЗСУ атакуватимуть командні пункти, склади в тилу росіян ракетами ATACMS І це призведе до того, що у зимовий період російська армія буде вимушена оборонятися без припасів. Як Ви вважаєте, наскільки реально втілити цю стратегію і до якого результату вона врешті призведе?
- Це мають бути навіть не десятки, а сотні ракет, щоб вони могли виконувати завдання. Припустимо, блокування російської логістики у 100-мильній зоні. Ракет М-39, які нам давали, має бути 500-1000 штук. Тоді можна говорити про якусь більш-менш прийнятний ККД. Якщо це будуть штучні чи невеликі партії у десятках штук, вони не вирішать проблему, і тому ні про який вплив на росіян точно не йтиметься.
Зрозуміло, і росіянам буде незручно, але вони оминатимуть деякі моменти. Навіть відводячи свої цілі за дальність ураження цих ракет, за стабільну зону. Тому є ефективність лише тоді, коли в один момент, одразу по всій площі наноситься удар. А якщо є лаг на ухвалення рішення, то ефекту такого не буде.
- Я читав ваш прогноз про те, що наступом на Авдіївку, росія хоче створити умови для того, щоби торгуватися з Україною. І на вашу думку, що саме стане предметом цих торгів? І взагалі, наскільки реально у нинішніх умовах, щоб росіяни оточили Авдіївку?
- У росіян великі проблеми будуть весною, оскільки вони не зможуть накопичити достатню кількість сил і засобів для протидії нашому наступальним діям із заходом авіації та достатньою кількістю ракет.
Тобто наступної весни і ми і нас готуватимуть наші партнери до серйозного збільшення бойової сили. І у росіян просто не буде часу для того, щоби підготуватися. Тому їм треба зараз зупинити наступальні дії.
А для того, щоб зупинити, потрібний якийсь прецедент, якась предметна розмова, припустимо, на яку пішло б українське військово-політичне керівництво. Свого часу Мінськ-2 підписували під Дебальцевський котел, ось Авдіївка може бути таким самим механізмом.
Вони зараз намагаються саме взяти Авдіївку в оточення, втрачаючи дуже багато людей і виконують дуже небезпечне для росії завдання. Адже їх можна відсікти у будь-якому разі, якщо будуть поставлені завдання та перекинуті туди додаткові сили.
Тобто, росіяни дуже ризикують потрапити самі в котел з таким рухом. А такий ризик має бути чимось виправданий. Виходить, виправданий політичним завданням, не військовим. Політичне завдання — заморожування бойових дій, але є ще кілька завдань трохи менше рівня, припустимо, спробувати все-таки відсунути лінію фронту від Донецька.
Це військове завдання, оскільки Авдіївський гарнізон дає можливість знищувати практично в будь-якій точці Донецька будь-який військовий об'єкт. І для росіян це проблема. Третє завдання — продати в інформаційному потоці якусь перемогу. Бо в Бахмуті вони втратили десятки тисяч військовослужбовців, отримали розбите місто і самі залишилися в півоточенні, практично зайшли до капкану. Їм треба щось позитивне.
До речі, з військової точки зору, Бахмут росіянам не потрібен абсолютно. І знаходження російських військ у районі Бахмута, воно негативне, особливо в осінньо-зимовий період, їм краще перебувати на рубежах, десь у районі Попасної. А зараз, виходить, вони на низинах, ми на висотах знаходимося, на цій гряді, що проходить західніше Бахмуту. Тобто, переходячи в осінньо-зимовий період, їм краще піти і вони це чудово знають.
- Є думка, що Путін до початку передвиборчої кампанії не буде оголошувати нову хвилю мобілізації. А людських ресурсів на фронті у рф не вистачає. Як в таких умовах військове керівництво рф наважилося на наступ з чисельними жертвами?
- Про жертв вони ж сильно не думали. Тобто це жертва вже виходячи з тієї ситуації, в яку вони втягнулися, а вийти з неї не можуть. Не можна вийти із бою без втрат. Тобто входження у бій іноді легше відбувається, ніж вихід із бою. Тепер саме вийти росіянам з бою складно, адже вони втратять більше, ніж втратили на початку наступальних операцій. У них дуже невигідне тактичне становище навіть для виходу з бою, навіть для повернення на стартові позиції. Тим більше наші війська однозначно підуть на росіян у контратаку. І росіяни можуть втратити і Веселе і Піски. Ми можемо вийти взагалі до півночі Донецька, дійти до залізниці.
Природно, що такого розвитку подій вони точно побояться допускати. Вони намагалися доклавши менше зусиль отримати позитивний інформаційний куш. А зараз уже ситуація пішла не розрахунковим шляхом, їм уже подітися нікуди, їм зараз доведеться виконувати ці наступальні завдання. Вони постійно перекидають туди сили, засоби.
Вони самі потрапили до капкану і він їх затягує. Не виконавши завдання вони втратять те, з чого починали. А це означає ще гірше, ніж було. Створиться ще потужніший негативний потік інформації, і якщо вони ще й втечуть з Бахмута, то кінець року у них пройде в чорних тонах
Тобто, вони не можуть тепер вийти. І ось це все завдання їх затягує, і їм доводиться шукати додаткові сили, кидати. Ми бачимо розвиток ситуації. Тут питання вже залежатиме від нас. Тобто як наявність сил та коштів у українського командування, ухвалення рішень та дій в районі Бахмута та в районі Роботиного та на Куп’янському напрямку на контратаках. Тому що дії росіян вже зрозумілі.
Нагадаємо, раніше "Інформатор" публікував інтерв'ю з військовим експертом Олегом Ждановим. Говорили, зокрема, і про перспективи розвитку подій навколо Авдіївки.
Нагадаємо, російські загарбники втратили понад 109 одиниць техніки під Авдіївкою з 10 по 20 жовтня. Найбільше - бронемашин. Ця кількість може бути значно більшою, кажуть в Інституті вивчення війни.
Раніше керівник МВА Віталій Барабаш назвав ситуацію "дуже складною". За його словами, росіяни намагаються перерізати єдину дорогу життя в Авдіївку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.