Чому ракетні обстріли України почастішали: усі версії від зернової угоди до розгортання секретної зброї росіян

З початку травня 2023 року обстріли рф України йдуть практично щодня. Як не шахедами, так ракетами. Є версія, що так росія промацує наше ППО та шукає шляхи як його обійти.

війна в Україні
Може масованих обстрілів давно не було, зате дісталося прифронтовим територіям

У ніч проти 9 травня росія знов завдала масованого удару по Україні. Стріляли з моря та повітря крилатими ракетами у декілька хвиль. Захисники збили 23 з 25 цілей. Експерти сходяться на думці, що це був не останній раз, коли ворожа держава масово атакує. Проте версії – чому почастішали атаки різняться.

Близько 22:00 у Дніпрі та на околицях міста було гучно. Саме в цей час 8 травня ворог випустив вісім крилатих ракет «Калібр» із носіїв у Чорному морі, які спрямував на східні регіони країни. Усі ракети було знищено. Про це повідомив головнокомандувач Валерій Залужний

обстріл
Росія обстрілювала Україну двома хвилями.

 Вже п'ята атака з початку травня

Уже ближче до 04:00 ранку 9 травня окупанти спробували атакувати Київ. Вони запустили з Каспію 17 крилатих ракет повітряного базування Х-101/Х-555 з літаків стратегічної авіації – чотирьох Ту-95мс.

«Силами та засобами протиповітряної оборони повітряного командування «Центр» знищено 14 крилатих ракет, ще одну – у зоні відповідальності повітряного командування «Південь». Усього знищено 15 крилатих ракет Х-101/Х-555», - йдеться у повідомленні Залужного.

За інформацією головнокомандувача Збройних сил України, загалом за дві хвилі обстрілу України у ніч на 9 травня 2023 року російські окупанти здійснили пуски 25 крилатих ракет «Калібр» та Х-101/Х-555. 23 із них було знищено.

З початку травня 2023 року це вже п’ята атака на Україну та столицю

«П’ята повітряна атака по Києву з початку травня! З максимальною щільністю і потужністю нападу саме до 9 травня! Це прояв справжнього культу «Побєдобєсія»», - заявили у Київській міській військовій адміністрації

Київ обстріл
У подвір’ї приватного будинку в Києві впали уламки ракети

Напередодні рф запустила на Київ шахеди з різних напрямків. Унаслідок атаки пʼятеро людей постраждали.

Також в ніч на 8 травня окупанти знищили склади із гуманітаркою Українського Червоного Хреста в Одесі. Пошкоджень зазнав мобільний шпиталь Миколаївської обласної організації Червоного Хреста України. На щастя, співробітники та волонтери Українського Червоного Хреста не постраждали.

Нікополь обстріл
Нікополь довгий час страждає від обстрілів. Фото - голова Дніпропетровської ОВА Микола Лукашук

До цього, в ніч на 7 травня та вдень армія рф обстріляла Нікополь та Нікопольський район Дніпропетровщини.  Міський голова Нікополя Олександр Саюк повідомив про загибель жінки та двох травмованих.

«Відомо про пошкодження будівлі коледжу, 1 трьохповерхового житлового будинку, 7 приватних житлових будинків, 3 господарчих споруд, паркану, 5 автомобілів, 14 сонячних панелей. Пошкоджено лінії електропередач та газогони», - заявив Саюк.

Протидія ймовірному контрнаступу

В Укренерго повідомили, що вечірня та ранкова ракетні атаки не завдали пошкоджень електростанціям. Тоді навіщо витрачати дрони та ракети? Якщо раніше путін бомбив Україну, щоб перебити мости через Дніпро та порушити логістику, або ж намагався зруйнувати ТЕС та змусити нас мерзнути взимку, то зараз росіяни змінили тактику. Це підтвердив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов в інтерв'ю РБК-Україна. 

 

 

«Сьогоднішні атаки, які продовжуються (з урахуванням того, що ракетний потенціал агресора, особливо в частині високоточного озброєння, значною мірою витрачений і так швидко поновлювати вони його не можуть), їхнє завдання – це спроба ускладнення або зриву подальших наступальних дій української армії щодо визволення наших територій. Тобто (цілями є, - ред.) логістика, шляхи постачання, техніка, жива сила», - вважають в українській розвідці.

Ворог шукає спосіб обійти українське ППО

Юсов заявив, що є доведені факти, коли росіяни навмисно били саме по житлових домах.

«Останній удар по Умані – саме з цієї серії», - заявили в ГУР МО. Нагадаємо, що там загинули 23 людини, серед них - 6 дітей.

Інша версія – чому росія стала частіше завдавати удари – це спроба знайти спосіб обійти українське ППО. Ще на початку травня 2023 року військовий експерт, полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор Роман Світан заявив, що ворог атакує не однією потужною хвилею, а малими «порціями». В такий спосіб рф намагається зрозуміти як обійти українську протиповітряну оборону. 

атака на кремль
Атака на кремль була для того, аби вдарити по ВР у Києві

Особливо це стало необхідне для ворога після інформації про прибуття в Україну системи протиповітряної оборони Patriot та збиття над Києвом гіперзвукової ракети Кинджал. За словами Світана, цим Україна зірвала спецоперацію рф щодо удару по Верховній Раді після провокації з атакою на кремль. В рашке знатно від цього «пригорає», тому це теж може бути однією з причин того, чому атаки почастішали.

 

Суперечки навколо зернової угоди

Водночас атаки на південну частину України пов’язані з погодженням зернової угоди та «продавлюванням» росіянами своїх умов.

«Одеса та Миколаїв, швидше за все, зав'язані на деякі «хотілки» росіян щодо зернової угоди. Вони дуже хочуть найближчим часом прокачати аміак аміакопроводом. Їм потрібно збільшити кількість квот на вивіз зерна, добрив та транзакції банками, які зараз під санкціями. Їм потрібно підключити їх до Swift (міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів – ред.). Атаки по портових містах зав'язані на спробу через шантаж увійти назад до зернової угоди та зажадати для себе якихось преференцій», — вважає Роман Світан.

Експерт Defence Express Іван Киричевський написав, що росіяни намагаються «підтримувати певну ритміку ударів з використанням далекобійної зброї». А вже на другому плані стоїть ефективність цих обстрілів.

«Коли росіяни запускали свої перші ракети у перші години 24 лютого 2022 року, вони тоді переслідували два головних завдання – максимальне руйнування інфраструктури та вплив на моральний стан жителів Україні, - завив Киричевський. - Цю ж мету ворог переслідував, коли обстрілював нашу енергоінфраструктуру. Цього ж рашисти сподіваються добитись зараз, коли після 51-денної перерви поновили масовані атаки крилатими ракетами та «Шахедами». 

Намагаються виграти час для виробництва ракет Х-50

На думку Івана Киричевського є ще одне пояснення тому, чому атаки почастішали.

«Можливо, вони так сподіваються «виграти час» для розгортання виробництва тих самих ракет Х-50, про котрі казав наш Генштаб», - заявив Киричевський.

З ним згодний політолог, який зараз служить у ЗСУ Юрій Атанов.

«Х-50 — це ракета, яка, в першу чергу, є дешевим аналогом Х-101. Х-50 була презентована у 2017 році, але з того часу вони так і на змогли налагодити її серійне виробництво. Вона потрібна для того, щоб виробляти дуже швидко в більшій кількості значно дешевший аналог», - вважає Атанов.

За його словами, цей аналог має гірші характеристики за швидкістю польоту приблизно на 10-15%, на відміну від Х-101.

«Найнебезпечніше в цій ракеті те, що вона проєктувалася як уніфікована для всіх їхніх стратегічних літаків, тобто її може використовувати Ту-95МС, Ту-22М3 і Ту-160. Головне це те, що з кожним місяцем в нашого ППО та ПРО збільшується потенціал по їх знищенню. Наприклад ракетний обстріл, який був сьогодні (9 травня – ред.), над Києвом було збито 15 ракет з 15 запущених», - заявив експерт.

Можна зробити висновок, що в росії ще не скоро закінчаться ракети, як би нам цього не хотілося. Проте наш захист від них покращується та про це свідчать результати збиття російського непотребу. Але не варто забувати, що навіть після збиття уламки падають та можуть потрапити не тільки в чисте поле. Тому не нехтуємо безпекою та тримаймо стрій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube