Чому Київська та Одеська області найбільше потерпає від проблем з електропостачанням, - пояснення Івана Плачкова

Читать на русском

Проблема з браком генерації на цих територіях та проблемами з транспортуванням

Читать на русском
Чому Київська та Одеська області найбільше потерпає від проблем з електропостачанням, - пояснення Івана Плачкова
Міністр топлива та енергетики України (2005-2006 рр.) Іван Плачков

Проблема з браком генерації на цих територіях та проблемами з транспортуванням

Міністр топлива та енергетики України (2005-2006 рр.) Іван Плачков в ефірі телеканала “Фрідом” пояснив, чому після російського обстрілу вимикались АЕС, чому деякі регіони потерпають від дефіциту енергії більше, ніж інші, та як підготуватись до можливих наступних ударів по енергоінфраструктурі.

Блекаута в Україні не було. Його можливість малоймовірна

Іван Плачков закликав не використовувати слово “блекаут”. Адже блекаут - це коли повністю лягає енергосистема та зупиняються усі електростанції. Такого в Україні немає, не було. Експерт розглядає цей варіант ян малоймовірний. АЕС вимкнулись, тому що спрацював захисний механізм. Було пошкоджено лінії видачі електроенергії. Щоб не пошкодити обладнання АЕС та інші електростанції у такій ситуації вимикаються. Після налагодження системи видачі, енергоблоки почали запускати.

“Ситуація в енергосистемі критична. Але енергетики її утримують та поетапно відновлюють лінії електропередач та підстанції, підключають якнайбільше споживачів”, - каже екс-міністр.

Чому найбільше страждають від відключень Київська та Одеська області

Зараз дефіцит електроенергії в Україні в середньому становить 25%. Але у Київській та Одеській областях він сягає 50%.

“До 24 лютого Україні максимально споживала 25 тис. мегават. Під час війни до масштабних ударів по енергоінфраструктурі воно знизилось до 15. Останнім часом споживання на рівні 10-12 тисяч мегаватт. Зараз Україна не може повністю задовольнити споживачів не через брак генерації, а через проблеми з транспортуванням”, - пояснює Іван Плачков.

Зараз два найбільш енерго дефіцитні регіони - Київська та Одеська області. Ці регіони не мають достатньо власної генерації. Раніше Київщину забезпечувала Чорнобильська АЕС. Після її закриття довелось транспортувати електроенергію з Рівненської та Хмельницької АЕС. Через це руйнування ліній та підстанцій стає критичним. Одеська область та Молдова також у складній ситуації. Там також дефіцит через брак генерації.

Чи можуть українські енергетики сподіватись на допомогу Європи?

“Українські енергетики наразі обирають найбільш оптимальні варіанти щоб якнайскоріше повернути світло всім. Але, на жаль, вже відчувається дефіцит обладнання: трансформаторів, перемикачів, комунікаційного обладнання. Ми отримуємо велику підтримку Європи. Але звідти нам привозять головним чином генераторы. Це важливо, але недостатньо. Україні варто якнайшвидше замовляти обладнання на європейських заводах, які виробляють великі потужні трансформатори. Треба залучати сотні мільйонів доларів для цього”, - каже Іван Плачков.

За словами експерта, зараз Європейський банк надає Укренерго кредит на 360 млн доларів, але цього недостатньо. Треба залучати Світовий банк та залучати кредити не лише на державні, а й на приватні підприємства. Це треба робити вже зараз, адже після перемоги відновлення економіки буде потребувати багато електроенергії. А один трансформатор виробляється 6-8 місяців. Деякі моделі навіть довше.

“Росія оголосила першу світову енергетичну війну. Але вона вже її програла. Змінились маршрути та алгоритми постачання енергоносіїв до Європи. Стабілізувались ціни на газ та нафту. Від безвиході путінський режим у своїй агонії руйнує українську інфраструктуру. але ми все витримаємо та відновимо. впевнений, що наша ППО посилюється,” - каже Іван Плачков.

Як підготуватись до можливих ударів по енергетичній інфраструктурі?

“Не виключено, що будуть ще удари та руйнування. Не виключено, що нам доведеться жити без електрики і тиждень, і два. Шукайте друзів, родичів, що мають заміські будинки, де є дрова, вугілля, щоб перечекати період відновлення енергосистеми. Також важливо зберегти від замерзання внутрішньобудинкові мережі опалення”, - каже Іван Плачков.

Відновлення енергосистеми України 

Енергетика країни досі оговтується від масованої ракетної атаки 23 листопада. Через обстріли вся країна пережила блекаут (хоча й не повний, як уточнюють представники влади). Фактично ракетні удари окупантів вивели з ладу майже половину енергетичної системи України. 

Станом на вечір 25 листопада дефіцит в енергосистемі впав до 30%. Енергетики заживили майже всі об'єкти критичної інфраструктури в Україні — водоканали, системи водовідведення, теплокомуненерго, котельні, лікарні, газорозподільча інфраструктура, шахти. Вся магістральна високовольтна інфраструктура працює, але проблеми зберігаються в розподільчих мережах обленерго по території всієї держави.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко 25 листопада заявив, що для переходу до стандартних графіків відключень знадобиться від п'яти днів до тижня. А от для повного відновлення енергосистеми до довоєнного рівня знадобиться декілька років

Раніше Інформатор повідомляв, що Україна може повернутись до планових відключень світла вже цими вихідними. Голова "Укренерго" Володимир Кудрицький розповів, що на 26 листопада енергетики встановили ліміти, завдяки яким відключення світла можна буде зробити менш тривалими. 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.