Чому санкції впливають на опалювальний сезон у росії
Безпрецедентні санкції проти росії. Так звітують про покарання путінського режиму США та країни Європейського Союзу. Проте тижні йдуть за тижнями, а російська економіка все ще є та й росіяни продовжують працювати.
Інформатор розбирався, як працюють санкції і чому цивілізований Захід не прагне розірвати всі торгові відносини з Росією.
Почнемо з того, що з моменту окупації росією частини територій Донбасу та Криму рф отримала санкцій більше, ніж Північна Корея, М'янма, Чилі, Куба, Китай, Іран, Північна Африка та Сирія за 70 років. Ще у першій декаді березня The New York Times повідомляв, що російська економіка відчула складнощі після запровадження санкцій через повномасштабне вторгнення країни-агресора на територію України.
Інформатор вже писав про те, що насправді дефолту росії вже не уникнути. Особливо, враховуючи те, як глава рф володимир путін особисто допомагає економіці своєї країни впасти. Ось тільки санкції не працюють блискавично, хоч би й хотілося.
Отже, як працюють санкції. Історик із Корнельського університету Ніколас Малдер називає санкції сучасним інструментом війни (винаходом пари останніх століть) і стверджує, що оцінити їхній ефект можна лише у довгостроковій перспективі. Звичайно, є ті рестрикції, які росія та її громадяни відчули одразу. Наприклад, відключення деяких банків від міжнародної фінансової системи SWIFT. Люди просто не змогли розрахуватися за покупки. Або заборона на польоти, коли люди застрягли у різних куточках світу і зіткнулися із труднощами при поверненні до росії. Але це лише очевидні незручності, які є чинниками негайного краху російської економіки.
«Наприклад, технологічні інновації мають значення лише у середньостроковій та довгостроковій перспективі. Жодна країна не розвалиться одразу ж, як тільки ви припините постачання мікрочіпів. Люди все ще можуть їсти. Вони ще можуть обігріти свої будинки. Вони, як і раніше, можуть закладати боєприпаси у свої знаряддя та паливо у свої танки. Але це буде проблемою, коли вам доведеться будувати нові танки та нові літаки, або коли ви захочете спроектувати мережу 5G», - пояснює Малдер.
На початку березня президент США Джо Байден заборонив ввозити в росію долари. Цей нюанс та ще низка санкційних обмежень призвели до того, що в росії розпочався обвал національної валюти. Потім, начебто, рубль зміцнився і сьогодні, судячи зі звітів за Центрального банку росії національна валюта рф продовжує зміцнюватися. Але це лише пастка для населення росії, пояснюють економісти. Насправді ніхто не знає, який у рф реальний курс валют. Держава почала «зміцнювати» рубль, швидше за все, лише з простої причини, що режиму потрібна валюта. Валюту взяти ніде, окрім як у населення, тому Центральний банк і влаштовує спектакль із «падінням» курсу долара. Принадність у тому, що купити долари за таким курсом у рф неможливо, а продати свої заощадження – будь ласка. У підсумку населення просто змушене здавати долари в умовах колапсу, що наростає. А ігри з курсів потрібні, щоб спонукати людей швидше розлучитися із заощадженнями. Хоча навіщо в рф долари? З урахуванням санкцій, все одно ніхто й нікуди поїхати не зможе. Хіба що у визнані лише росією Абхазію, Придністров'я, Осетію та ОРДЛО, де легко можна розрахуватися рублями. Було б за що.
Але це лише ті санкції, які запровадили уряди західних країн. І ось тут Нікола Малдер зазначає, що новизна санкцій проти рф зразка 2022-го року полягає в тому, що покарати рф вирішили не тільки західні державні структури, але й приватний бізнес, який бойкотує країну-агресора.
«Той факт, що у нас є ці комбіновані санкції з боку держави та приватного сектору, означає, що вони б'ють не лише по російському уряду, а й по російському громадянському суспільству та приватній економіці. Для них це велике потрясіння. Це значно ускладнює дискусії про те, чи працюють санкції, чи працюватимуть вони, тому що ми бачимо, що економічні наслідки викликаються приватними суб'єктами, а не лише урядами», - зазначив Малдер.
І саме через таку консолідацію всього світу (і населення, і урядів держав) санкції спрацювали швидше, ніж очікувалося. Можливо, лідери західних країн навіть не підозрювали, що російська економіка перебуває у такому катастрофічному стані. З одного боку, як зазначають американські експерти у матеріалах The New York Times, наслідки запровадження санкцій були чітко прораховані. З іншого боку, як їх можна прорахувати, якщо ще ніколи в історії жодна країна з капіталом у 1,5 трильйона доларів не намагалася поставити економіку такого розміру на межу краху з невідомими наслідками насамперед для власної країни. Ринок росії з 24 лютого за найскромнішими підрахунками залишили понад 400 міжнародних компаній. І нехай багато хто з них запровадив лише часткові обмеження, це все одно відчутно вдарило по російській економіці. Незважаючи на те, що путінський режим через пропагандистів каже протилежне.
Російські медіа на повний голос заявляють, що Захід буде покараний, якщо відмовиться платити рублями за газ, нафту та вугілля. Ще наприкінці березня путін та його оточення кричали, мовляв, нікуди європейським державам не подітися, доведеться визнавати «домінування рубля». Проте контрагенти відмовилися йти на незрозумілу авантюру. На це росія погрожувала перекрити партнерам газ та нафту. Загрози закінчилися після того, як уже й не особливо підкованому в економічних питаннях обивателю стало зрозуміло, що надлишок газу та нафти росії просто нікуди подіти - населення не споживає стільки.
Розберемо на прикладі США, які відмовилися імпортувати нафту з рф. Минулого року Штати щодня споживали приблизно 8,5 млн барелів нафти з росії. І ось втрата цих 650 тисяч барелів на добу, начебто, і не надто багато для росії. Але, як заявляють опозиціонери путінського режиму, вже зараз у порті Новоросійська нафту відвантажують із фантастичною премією у 11 доларів за барель — це одна з найвищих премій, які виплачує продавець покупцям. Загалом, нафту купують дедалі менше і виникає питання: куди її подіти. Можна довго намагатися знайти варіанти, куди закачувати і як зберігати паливо, але насправді простіше просто не видобувати нафту.
З такою проблемою і зіткнулася компанія "Лукойл". Підприємство попередило про зупинку заводів через надлишок нафтопродуктів. Пояснення просте – постачання за кордон знизилися, утворився надлишок. Тобто, по суті, проти «Лукойлу» ніхто санкції не запроваджував, більше того, іноземні компанії продовжили з ним співпрацювати. Проте побічно рестрикції вдарили по приватному бізнесу росії. І вдарили досить швидко.
Виходить, що профіцит - річ не найкраща. А Європа, слідуючи прикладу США, твердо вирішила прискорити процес повної відмови від усіх російських вуглеводнів. Що насправді означає повний колапс нафтової та газової галузей. Відповідно, нафти і газу в росії ставатиме дедалі більше. Ось тільки економіці це не допоможе.
Крім «офіційних» санкцій проти росії та окремих наближених до путіна громадян рф, є обмеження, які запроваджуються і на інших менш очевидних рівнях. Наприклад, тенісистів можуть не допустити до змагань, якщо не засудять дії росії.
Постачальники палива для суден припинили обслуговування російських суден у акваторії Середземного моря. Низка портів заборонила вхід для суден під російським прапором.
У Петербурзі спостерігається дефіцит гідразину. Про це пише ліберальний опозиційний російський політичний оглядач, колишній співробітник ТАРС під псевдонімом Ель Мюрід та Анатолій Несміян.
«Знайомий із Санкт-Петербургу написав мені, що у зв'язку з дефіцитом гідразину (на ТЕЦ його використовують для того, щоб прибирати з котлової технічної води кисень, що перешкоджає іржавінню) гідразин замінюють на аміак. Через це з латунних деталей теплообмінників почала вимиватися мідь. Іони міді у великій кількості вже фіксуються хімічною службою у першому контурі, потім потрапляють на турбіни разом із парою. Суть того, що відбувається - у прискореному зносі всієї системи. Настільки прискореному, що не можна виключати аварії вже наступного опалювального сезону», - пояснює ситуацію політичний оглядач.
Виходить, що санкції можуть спрацювати проти російської федерації у найнесподіваніших сферах економічної діяльності. І виглядає все це приблизно так: у бізнесу забирають ліцензію, внаслідок чого у компанії псується репутація. А далі принцип доміно: із фірмою не хочуть працювати, нових замовлень немає, запаси поступово тануть. І якщо начальство нічого не вирішує, бізнес зупиняється.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.