Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років

Читать на русском

У 2012 році Шарій залишив територію України

Читать на русском
Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років

У 2012 році Шарій залишив територію України

4 травня в Іспанії затримано Анатолія Шарія. Ця новина викликала бурхливі та тривалі овації в українських соцмережах. Приблизно такі самі, як затримання Віктора Медведчука.

Інформатор вирішив розібратися, чому Шарія затримали та чому це порадувало так багато людей в Україні.

Хто такий Анатолій Шарій?

Анатолій Шарій народився 1978 року в Києві. У відповідь на питання про те, ким був до роботи журналістом, Шарій написав: «Я закінчував інститут розвідки при Київському танковому інженерно-технічному училищі. Я розвідник:)». Пізніше в одному з інтерв'ю Анатолій Шарій розповідав, що в молодості страждав на ігроманію, через що виносив речі з дому і навіть хотів накласти на себе руки. З 2005 року Шарій почав працювати журналістом у різних українських та російських виданнях.

2012 року Анатолій Шарій залишив територію України. Тоді проти нього розслідували дві кримінальні справи.

Перше – про стрілянину з травматичної зброї у ресторані «Макдональдс», де у нього виник конфлікт з іншим чоловіком, який у результаті отримав поранення.

Друге – про нібито інсценування замаху на самого себе. За версією Анатолія Шарія, у липні 2011 року невідомий вистрілив з обрізу по його автомобілю. Слідство висунуло підозру в тому, що він сам стріляв по своїй машині, інсценувавши злочин.

Через те, що Шарій на той момент працював у виданні «Обозреватель» і займався зокрема розслідуваннями зловживань у поліції, він заявляв, що справи проти нього – це переслідування з боку правоохоронців.

Це допомогло йому здобути політичний притулок у Литві. З того часу Анатолій Шарій жив у ЄС і вів політичний блог у YouTube, критикуючи владу України.

У 2015 році в Литві ініціювали процедуру позбавлення Шарія статусу біженця, яка, за повідомленням литовського порталу Delfi.lt, завершилася в січні 2022 року. Тоді Шарія остаточно позбавили статусу біженця.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 1

У липні 2020 року проєкт Слідство.Інфо повідомив, що Анатолій Шарій володіє віллою на березі моря в Іспанії, яка може коштувати близько мільйона євро. За даними іспанського майнового реєстру, у серпні 2019 року Шарій став власником будинку площею 230 кв. м на березі моря в місті Рода-де-Бара в Каталонії. З іспанського документа, зазначає Слідство.Інфо, незрозуміло, як Шарій став власником вілли: купив чи отримав на якихось інших умовах.

Влітку 2019 року Шарій оголосив про створення партії імені себе. Прохідний бар'єр у Верховну Раду вона не подолала, але пройшла до деяких місцевих рад. При цьому під час парламентської кампанії 2019 року, у якій брала участь партія, набравши 2,2% голосів, ні Шарій, ні його дружина, яка є формальною керівницею партії, декларації не подавали.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 2

Наприкінці березня 2022 року Рада нацбезпеки та оборони України призупинила діяльність Партії Шарія та ще десяти політичних партій, пов'язаних із Росією. У чорному списку РНБО опинилися ОПЗЖ, Наші, Опозиційний блок, Ліва опозиція, Союз лівих сил, Держава, Прогресивна соціалістична партія України, Соціалістична партія України, партія «Соціалісти», «Блок Володимира Сальдо».

У чому звинувачують Анатолія Шарія?

Підозру Анатолію Шарію у держзраді СБУ оголосила ще 16 лютого 2021 року. Йому ставили в провину інформаційні атаки проти України "на замовлення іноземних структур". Передбачалося, що Шарій "змовився з представниками РФ" у 2013-14 році, перебуваючи за кордоном.

Шарію оголосили підозру за статтями про держзраду (ч. 1 ст. 111) та порушення рівноправності громадян залежно від їх національної, расової чи іншої ознаки (ч. 1 ст. 116). За другою статтею підозра оголошена через розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, приниження національної честі та гідності. Максимальний термін, який загрожує за цими звинуваченнями – 15 років ув'язнення з конфіскацією майна або без нього.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 3

У березні 2021 року СБУ розпочала процедуру міжнародної допомоги у справі підозрюваного у держзраді блогера Анатолія Шарія, а також розслідує справу про реєстрацію партії, названої його прізвищем. Про це повідомляє пресцентр СБУ. Крім того, у СБУ стверджують, що під час розслідування виявили факт внесення свідомо неправдивих даних під час реєстрації Партії Шарія.

Що стоїть за цими звинуваченнями?

Інформоперації

Перерахувати всі зафіксовані за Шарієм фейки в одній статті практично неможливо, тому наведемо лише кілька найяскравіших прикладів.

 

У 2019 році український портал військової тематики mil.in.ua підготував глибоке розслідування, яке викриває фейки Шарія про війну на Донбасі. У розслідуванні йдеться про те, що блогер з 2014 року систематично дезінформує свою аудиторію, зокрема видаючи російську військову техніку за українську.

У серпні 2020 року Шарій разом із політиками від ОПЗЖ Вадимом Рабиновичем та Іллею Кивою поширив фейк про вбивство активістів від "ОПЗЖ", звинувативши в цьому президента Зеленського та назвавши його вбивцею.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 4

"ОПЗЖ" найняли гопників і тітушок для бійок та провокацій, і тепер медведчуківська шобла качає ситуацію, вкидаючи фейки про вбитих з автоматів", - пише журналіст Денис Казанський. На його думку, мета таких повідомлень - "приблизно та ж, що й у розіп'ятого хлопчика в трусиках: стравити людей, спровокувати протистояння та насильство". Пізніше автори або вилучили ці пости, або уточнили, що вбитих немає.

У листопаді 2020 року Шарій звинуватив президента в тому, що він фотографується з українськими лікарями без маски у Феофанії, де лікується від коронавірусу, сприяючи поширенню зарази. Насправді це фото було зроблено в ізраїльській клініці у 2016 році.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 5

У лютому 2021 року Партія Демократична сокира заявила, що відеоблогер Анатолій Шарій "зіграв важливу роль" у втручанні українських політиків у вибори у США. За словами представників Демсокири, вони провели розслідування і дійшли висновку, що "скандал із плівками Деркача не міг відбутися без такої людини, як Анатолій Шарій", оскільки той є одним із топ-спікерів на цю тему і "переконував українців та американців у справжності плівок, вимагав негайно відкрити надумані кримінальні справи.

Небезпека цих та інших фейків полягає у величезних охопленнях талановитого пропагандиста Шарія. На його ютуб-канал підписано 2,95 млн людей. Крім того, у нього є досить популярні телеграм-канал, сторінки у ФБ та Інстаграмі, сайти.

Чому Анатолія Шарія звинувачують у держзраді та можуть посадити на 15 років 6

"Медведчук і Шарій створили інфраструктуру обдурювання українців та підготовки до вторгнення росіян. Шарій несе відому частку відповідальності за те, що "руський мір" проникав в Україну. Сподіваюся, він понесе заслужене покарання за те, що він творив", - прокоментував затримання блогера співзасновник Інституту майбутнього Юрій Романенко

Так чи інакше, зараз буде розпочато процедуру екстрадиції Анатолія Шарія до України, де він постане перед українським судом. Ми чекаємо на офіційне рішення про те, наскільки винен блогер у тому, що йому інкримінують.

Ольга Палій

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.