«За моєю оцінкою, я не думаю, що ми досягнемо тут прориву, доки президент [ред. - Трамп] і президент Путін не будуть взаємодіяти безпосередньо з цього питання.»
«Холодна гора» – про харківських підлітків, які дивляться з висоти старого району міста Харкова на прекрасний та безнадійний світ дорослих.
Запорізька атомна станція потребує запасів дизельного палива
11 вересня шостий енергоблок відключили від електромережі й переводять в холодний стан. Це сталося внаслідок завищеної концентрації борної кислоти. Попри це, реактор продовжує виділяти тепло. В разі відключення від мережі живлення, в хід підуть дизель-генератори. Якщо для них не вистачить палива, станеться друга Фукусіма.
Для чого зупиняти роботу ЗАЕС та що може призвести до катастрофи - розповів експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський.
За його словами, теплоносієм реактора є звичайна вода, але вона насичується поглиначем нейтронів - борною кислотою - до дуже великих концентрацій. Внаслідок цього ланцюгова реакція стає неможливою, і це є “холодним станом”. В таких умовах теплоносій сам по собі забезпечує підкритичність атомного реактора, і можна витягувати всі стержні.
“Це робиться поступово, це потребує кількох або десятків діб - залежить від стану самого реактору. А далі він може вже зберігатися в цьому стані, коли ланцюгова реакція неможлива доти, доки цієї концентрації борної кислоти достатньо для того, щоб ці нейтрони поглиналися”, - розповів Людвиг Литвинський.
Енергоблок у непрацюючому стані, проте реактор і досі виділяє тепло, оскільки воно зберігається довго. Відповідно, реактор потребує примусового охолодження. Якщо він приєднаний до мережі, то використовується зовнішнє енергоживлення. Якщо від’єднаний, тоді в гру вступають дизель-генератори.
Як повідомили в “Енергоатомі”, підприємство здійснює всі можливі заходи, щоб організувати постачання на ЗАЕС додаткових партій дизельного пального. Але що станеться, якщо його не вистачить? Фахівець відповідає - Фукусіма. Реактор буде поступово нагріватися. Тепла накопичується стільки, що оболонки руйнуються. Радіація вийде спочатку до першого контуру, а потім до конфайнменту. Оскільки системи примусового охолодження не буде, то й за відсутності енергоживлення системи безпеки не спрацюють.
В районі ЗАЕС продовжуються обстріли з боку російських військових. Внаслідок цього напередодні візиту місії МАГАТЕ відключився п’ятий енергоблок. Спеціалісти попереджали, що ситуація розгорталася по сценарію Фукусіми - в 2011 році катастрофа в японському місті стала найтяжчою ядерною аварією з часів Чорнобильської АЕС.
Нагадаємо, 11 вересня о 03:41 від енергомережі відключили шостий енергоблок.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Софія Єлагіна