У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Це питання хвилює українців уже рік
Мережею прокотилося обурення щодо того, що жінки, які стали на військовий облік, нібито не зможуть залишати територію України. Обмеження діятиме до кінця воєнного стану. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр вирішила заспокоїти громадськість і наголосила, що жінки будуть ставати на військовий облік добровільно. Народна депутатка Мар’яна Безугла вказала, чому поки що облік для жінок обов’язковий та що слід робити Міноборони. Результати цієї дискусії двох чиновниць — у нашому матеріалі.
Минулого року Міноборони видало наказ №313, згідно з яким жінки окремих професій мають стати на військовий облік. Наразі у списку 14 спеціальностей. Юрист Міноборони Володимир Смілка раніше зазначив, що до тих жінок, які стануть на військовий облік, після 1 жовтня будуть застосовуватися ті ж обмеження, що й до чоловіків. Зокрема, мова про заборону виїздити за кордон під час воєнного стану. Це збурило українок, які досі могли вільно залишати межі України.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр спробувала пояснити ситуацію. За її словами, Міноборони розробило пропозиції змін у Закон “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо добровільності (а не обов’язковості) поставлення на військовий облік жінок. Як зазначила чиновниця, постановка жінок на військовий облік встановлена Верховною Радою України, тому Міноборони не може її змінити. На сьогодні в України немає потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовій службі. Водночас, армії потрібні медики, радіотехніки і спеціалісти з харчових технологій. У Міноборони хотіли б скоротити перелік жінок, які мають стати на військовий облік, та зробити облік добровільним. Але саму заборону на виїзд жінок окремих спеціальностей з України Ганна Маляр не спростувала.
Не змогла пройти осторонь народна депутатка від “Слуги народу” Мар’яна Безугла. У ході дискусії з Ганною Маляр вияснилося, що Міноборони подали лише пропозиції, але не оформили їх у вигляді законопроєкту. Відповідно у 2022 році парламент ці питання не розглядатиме. А якщо Міноборони не змінить свої ж накази у вересні, то з 1 жовтня жінок тих 14 спеціальностей обов’язково почнуть ставити на військовий облік. А чи зможуть виїздити жінки за кордон — це залежатиме від рішення Кабінету Міністрів.
У коментарях Мар’яна Безугла наголошує, що письмові рекомендації Міноборони мають бути подані як законопроєкт, інакше сенсу ніякого від них немає. Ганна Маляр їй відповідає, що у Міноборони хочуть не відтермінувати обов’язковий військовий облік жінок, а зробити його добровільним і скоротити перелік спеціальностей з 14 до декількох. Але, як підкреслила Безугла, змінити ситуацію можна лише внесенням змін у накази Міноборони, на що залишається час у вересні.
Відповідно, поки Міноборони і Верховна Рада не можуть вирішити, чому склалася така ситуація та хто відповідальний - зберігається статус-кво. Тому жінкам з відповідних 14 спеціальностей слід підготуватися, що з жовтня потрібно буде ставати на військовий облік, а можливості виїхати з України після цього може не бути. Але поставлення на військовий облік не означає призов до армії. Якщо чиновники вчасно зреагують, то на військовий облік будуть ставити лише жінок-представниць декількох спеціальностей та за бажанням.
Дмитро Чернишов