Чи зможуть українці отримати компенсації від росії

Читать на русском

Українцям обов'язково треба подавати позови на компенсації

Читать на русском
Чи зможуть українці отримати компенсації від росії
Водночас не варто розраховувати, що росія взагалі братиме до уваги рішення ЄСПЛ

Українцям обов'язково треба подавати позови на компенсації

Агресія росії, починаючи з 2014 року спричинила втрати не лише для України, як держави, а також і для її громадян. Хтось втратив близьких, хтось майно або свій бізнес. Остаточне рішення Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) встановить, що саме на рф лежить провина у цих злочинах, тож особисті скарги людей та питання компенсацій стають дедалі актуальнішим.

Про це "24 каналу" розповіла уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко. Водночас не варто розраховувати, що росія взагалі братиме до уваги рішення ЄСПЛ, адже воно є рекомендаційним, тобто не обов'язковим для виконання.

Звісно, можна уявити, що в росії зміниться влада, яка зрештою сама буде готова піти на виплату компенсацій постраждалим. Втім, такий варіант є оптимістичним, а насправді росія продовжить розповідати, що рішення Європейського суду є політично мотивованим, а отже виконувати його вона не буде. Однак, подавати позови на компенсації українцям треба обов'язково, вважають представники України в ЄСПЛ.

"Люди не лише можуть це робити, вони повинні це робити. Я б так це сформулювала. Всі розуміють, що сподіватися на те, що росія сама візьме та виконає рішення Європейського суду, сильно не варто. Ми працюємо паралельно та створюємо компенсаційний механізм, який поступово буде запроваджуватися. Так само, в його роботі, будуть мати значення й рішення Європейського суду з прав людини", – сказала Скоренко.

Попри те, що рішення ЄСПЛ не обов'язкові до виконання, вони все ж мають велике значення для загального уявлення світу про росію, як державу, яка вчиняє невмотивовану агресію. Зараз уряди в ЄС та США розглядають питання про долю конфіскованих російських активів, які мають піти на відшкодування збитків, які російська федерація нанесла Україні та її громадянам.

Скарга до ЄСПЛ

Позиватися до Європейського суду з прав людини можна, якщо через агресію росії загинув, зник або потрапив у полон близький родич, у випадку, коли житло зруйноване через обстріли. Юристка Олександра Стешенко зазначає, що достатньо відправити копії документів — копії свідоцтва про смерть, копія довідки про причину смерті, фото/відео руйнування, покази свідків, сюжети у медіа. Щоб оформити позов, заявники мають чотири місяці з дати порушення. російська федерація має сплатити ці гроші. За її словами, з 16 вересня 2022 року росія офіційно припинила участь у Європейській конвенції з прав людини, тож оскаржити її дії, що сталися після цієї дати у суді не можна. Стешенко каже, з позовами проти росії звертатися можна і до українських судів. ООН також розглядає порушення прав людини, вони не визначають розмір грошових компенсацій.

Раніше ми писали, що ЄСПЛ зобов'язав росію забезпечити права українських військовополонених. Крім того, у Кремлі вирішили ігнорувати рішення ЄСПЛ щодо вбивства Литвиненка та вважають його черговим актом русофобії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.