Чи є зв'язок між військовою операцією Туреччини в Курдистані та війною в Україні

Читать на русском

Туреччина розпочала військову операцію на півночі Іраку

Читать на русском
Чи є зв'язок між військовою операцією Туреччини в Курдистані та війною в Україні

Туреччина розпочала військову операцію на півночі Іраку

У понеділок, 18 квітня, Туреччина розпочала військову операцію «Кіготь» проти Робочої партії Курдистану (РПК) на півночі Іраку. Про це повідомили у Міноборони Туреччини. Після оголошення початку військової операції в центрі Стамбулу стався вибух.

Інформатор розібрався, чи ці пов'язані з війною, яку Росія веде на території України. І за відповідями вирушив до знавців цього питання.

Що відбувається?

"Відповідно до наших прав на самооборону, що випливають із статті 51 Статуту Організації Об'єднаних Націй, проти терористичних цілей на півночі Іраку (так звані райони Метіна, Зап і Авашин-Басьян) було розпочато операцію", - заявили в мінобороні Туреччини. В операції беруть участь військово-повітряні сили Туреччини та спецназ. Бойові дії тривають на землі та в повітрі, в них задіяні артилерія, вертольоти та авіація.

Після оголошення про початок операції в центрі Стамбулу, в районі Бейоглу, вибухнула кришка люка, повідомляє Sabah. До цього там було відмічено загоряння. 

Близькосхідні вузли

Це регіональна історія Туреччини, Іраку і Близького Сходу, безпосередньо не пов'язана з вторгненням Росії в Україну. Це далеко не перша і не унікальна операція, принаймні зараз. Можливо, надалі вона виллється у щось інше. Туреччина неодноразово проводила так звані контртерористичні операції на півночі Іраку проти баз РПК”, - вважає експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Згодний із ним і Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Інституту сходознавства Академії наук України Ігор Семиволос: “Не думаю, що події у Туреччині та Іраку пов'язані з подіями в Україні. Цю операцію турецька армія готувала давно. Вона не просто проводить операцію з ліквідації загроз тероризму з РПК, а й притягає до цього інші курдські клани”.

Криза з курдами дуже давня. Вони давно мріють утворити свою державу. Так склалося, що після зняття британського протекторату над регіоном цей народ виявився розділеним і тепер він живе в чотирьох державах: Ірані, Іраку, Туреччині та Сирії. Туреччина визнала їхню мову, нею ведеться телемовлення. Курди досить інтегровані у турецьке суспільство. Схоже, це не влаштовує Партію Курдистану. Важливо зазначити, що хоча операція пройшла на території Іраку, Ірак не відреагував, тобто дав свою мовчазну згоду”, - каже головний редактор порталу “Україна арабською” Мохаммад Фараджаллах.

Чому мовчить Ірак?

На думку Ігоря Семиволоса, офіційний Ірак мовчить, тому що РПК - це держава в державі, яка нікому не підпорядковується, проводить свою внутрішню та зовнішню політику та найменше звертає увагу на позицію центрального уряду Іраку. "У цьому регіоні РПК має серйозний вплив на Сирію і активно використовується Іраном для просування проросійських наративів серед сирійських курдів", - говорить він. 

Сергій Данилов звернув увагу на політичну кризу в Іраку, де після парламентських виборів не можуть до кінця сформувати коаліцію та де зіткнулися інтереси Туреччини та Ірану. “Курдистан у цьому сенсі важливий регіон, бо курдські партії будуть у складі правлячої коаліції. Іранські проксі, сили, які фактично контролюються Корпусом вартових ісламської революції, починають атакувати турецькі бази на півночі Курдистану (на території Іраку). Ми можемо припустити, що існує взаємодія між РПК із РФ та Іраном. Москва та Тегеран разом воювали у Сирії, а зараз, схоже, мають спільні інтереси в Іраку. І Туреччина не просто здійснює операцію в Курдистані на півночі Іраку, з керівництвом якого Ердоган має робочі кооперативні відносини, а й бореться з іранським та російським впливом на іракську політику”, - каже він.

Роль Росії у цій кризі

Поки що немає доказів причетності Росії до вибуху в Стамбулі. Але якщо вони з'являться, це негативно вплине на саму Росію, вважає Мохаммад Фараджаллах. “Туреччина поки що зберігає нейтралітет, будучи майданчиком для переговорів. При цьому Туреччина є єдиною країною НАТО, яка може загрожувати російському флоту в Чорному морі. Вже зараз Туреччина показала, що не має наміру терпіти провокації і має достатньо сил для захисту своїх рубежів. Ердоган вже мав військові сутички з путінськими військами. Не виключено, що він вирішує свої питання, допоки Путін зайнятий Україною. Наразі є можливість позбавити Путіна чергового “ополчення”. Ця криза триває довго. І важливо розуміти, що все озброєння Робочої партії Курдистану – російське”, - каже він.

Чи можна назвати РПК проросійською? Напевно ні. Швидше вона радикально антитурецька і у своїх діях солідаризується з тими, хто виступає проти Туреччини, - каже Ігор Семиволос, - Я погоджуюся з тезою, що Росія в Іраку, як і в інших точках світу, підтримує проксі-держави, створює “сірі зони” через які може сіяти хаос. Не виключено, що Туреччина скористалася можливістю вирішити проблему на своїх кордонах, доки Росія зайнята іншим. Негативної реакції у світі на вторгнення Туреччини на територію Іраку немає. Думаю, план цієї операції було узгоджено і з американцями, і з іншими зацікавленими сторонами. Швидше за все, дискусія точилася у широкому контексті російсько-української війни”.

Примара голоду

На сьогодні ніхто не зацікавлений у створенні нових осередків напруги у світі, окрім Росії, вважає Мохаммад Фараджаллах. Ірак зацікавлений у максимально швидкому завершенні війни в Україні. Єгипет, Йорданія, ОАЕ, Туреччина також. Україна постачає 25% зерна у всьому світі та 40% зерна на Близький Схід. Якщо почнеться голод, тут очікують на нову Арабську весну. Нагадаю події Арабської весни в Єгипті (це потужна стомільйонна держава), гаслом якої було три слова: Хліб! Демократія! Справедливість! Хліб першому місці. І звідки хліб? З України! Українська дипломатія веде переговори з країнами Близького Сходу, пояснюючи, що припинення війни на чорноморському узбережжі – це проблема не лише України, а й їхня”, - каже він.

Сергій Данилов зазначає, що продовольча криза - це величезна проблема для Північної Африки, Близького Сходу та власне для всіх, особливо найбідніших країн. Україна дуже важливий постачальник зерна для Єгипту, Туреччини та низки інших країн, як, втім, і Росія. Російська агресія загрожує голодом найбіднішим країнам та соціальними катаклізмами через підвищення цін на продукти харчування для країн із середніми доходами. На жаль, у регіоні поки що не пов'язують соціальні катаклізми та зростання бідності з політикою Москви. Поки що цього розуміння немає, але воно незабаром з'явиться”, - сказав він.

На думку Мохаммада Фараджаллаха, війна в Україні показала, наскільки хиткою є російська армія. Держави Близького Сходу намагаються дистанціюватися від цієї війни. Військова та моральна ганьба, якою Росія покрила себе в Україні, змушує її колишніх друзів переглядати свою позицію”, - каже він.

Політика створення невизнаних республік зараз приносить Путіну проблеми у різних регіонах. Про проблеми, які виникли у відносинах Росії з Азербайджаном через проблеми в Нагірному Карабаху, Інформатор писав тут. Про проблеми в російсько-грузинських відносинах тут. Про те, наскільки важливо встановити в Україні світ, щоб дати можливість виростити зерно і вивезти його через чорноморські порти, Інформатор писав тут.

Ольга Палій




Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.